תיעוד ראשון מהמנהרה שאותרה. צילום: דובר צה"ל

מבצע "מגן צפוני" • נחשפה מנהרה ראשונה; "בגובה הליכה של אדם"

צה"ל פרסם תיעוד מתוך מנהרת ראשונה שחצתה את הגבול לשטח ישראל בדרום הכפר כילא. המנהרה נחפרה 40 מטר לתוך שטח ישראל, בגובה הליכה של אדם זקוף, חפורה בסלע. דובר צה"ל: "יש מנהרות ארוכות יותר"

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • הרשמו חינם לכנס שיעשה לכפ סדר בעולם ההשקעות

  תוכן מקודם

 • שר התורה בהוראה מיוחדת לפורים: "וכך ראוי לכל אחד לנהוג"

  תוכן מקודם

 • למה להעיב על רגעי האושר?

  תוכן מקודם

שעות לאחר הכרזת צה"ל על מבצע "מגן צפוני" לאיתור מנהרות התקפיות של ארגון הטרור חיזבאללה החודרות לישראל. צה"ל מודיע לפני זמן קצר שאיתר מנהרה ראשונה במרחב דרום כפר כילא.

בהודעת דובר צה"ל נמסר כי "לוחמי צה"ל איתרו מנהרת טרור התקפית חוצת-גדר במרחב דרום כפר כילא. בשעות אלו מבצעים לוחמי צה"ל מהלכים מבצעיים והנדסיים בהמשך לאיתור המנהרה ולקראת נטרולה. המנהרה אותרה כחלק ממבצע "מגן צפוני" לחשיפה ולנטרול של מנהרות טרור שחפר ארגון הטרור חיזבאללה לשטח ישראל. המנהרה חצתה לשטח ישראל אך לא היוותה איום מידי על תושבי האזור".

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס התייחס למנהרה שנחשפה ליד מטולה: "היא נחפרה במשך יותר משנתיים מהאזור הדרומי של הכפר כילא, מתוך מבנה מגורים. זו חפירה שונה מעזה. מדובר בחפירה בסלע, מורכבת וארוכה יותר. המנהרה נחפרה 40 מטר בשטח ישראל. בסך הכל אורכה המוערך הוא כ-200 מטר. יש מנהרות ארוכות יותר".

עוד הוסיף מנליס: "זו מנהרה ללא דיפונים – בניגוד לעזה. יש במנהרה הזו מערכות איוורור, חשמל וצינורות והסלע הטבעי למעשה מדפן את המנהרה. הגובה שלה היא בגובה של אדם שהולך מטרים – גובהה ורוחבה כ-2 מטרים ועומקה 25 מטרים".

מנליס ענה למבקרים שטענו כי אין סיבה לקרוא לפעולה הנוכחית של צה"ל בצפון – "מבצע". "אופרציה צבאית רחבה מכונה מבצע. יש תהליך ארוך וניטרול המנהרות הוא לא רק בהכרח בצד שלנו. אין ציניות במבצע הזה. כשבשלו התנאים לצאת אליו, התקבלה ההחלטה והעיתוי נבחר מראש לפני הרבה זמן".

כל העדכונים:
מבצע "מגן צפוני": נחשפה מנהרה ראשונה; "בגובה הליכה של אדם"
הותר לפרסום: צה"ל יצא למבצע נטרול מנהרות חיזבאללה בצפון • צפו
דובר צה"ל חושף פרטים נוספים על המנהרות "נערכים למבצע ממושך"
גורם ביטחוני: "עניין המנהרות עלה בקבינט כשהוחלט על הפסקת אש"
בצפון לא מופתעים: "זעקנו ששומעים רעשים, רהיטים רעדו בבתים"
גורם מדיני: "הנסיעה של נתניהו לבריסל היתה קשורה למבצע בצפון"
העימות בקבינט: "עמדת ליברמן היתה הפוכה מעמדת צה"ל"
צה"ל מזהיר את לחיזבאללה: "התרחקו מכל מנהרות; חייכם בסכנה"
המגן שלפני הסערה? המבצע שעלול להוביל להסלמה בצפון / פרשנות
נתניהו: "מי שינסה לפגוע במדינת ישראל – ישלם מחיר כבד"
ישראל תגיש מחאה לאו"ם בעקבות גילוי מנהרת חיזבאללה
מבצע "מגן צפוני": נחשפה מנהרה ראשונה; "בגובה הליכה של אדם"

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב ב-19:15 בקריה בתל אביב כדי לקבל עדכונים על המבצע. בלשכת ראש הממשלה הנחו את השרים שלא להתבטא או להתראיין בנוגע למבצע. בהנחייה שהועברה לשרים נכתב: "אנו מבקשים להמנע מהתבטאויות וראיונות על פעילות צה"ל בגבול הצפון לניטרול מנהרות של חיזבאללה לשטח ישראל".

כזכור, הלילה פתח צה"ל במבצע "מגן צפוני" לחשיפה ולנטרול מנהרות טרור התקפיות שחופר ארגון הטרור חיזבאללה לשטח ישראל. "משנת 2014 פועל בצה"ל צוות ייעודי משותף לאגף המודיעין ולפיקוד הצפון שמוביל מאז את העיסוק המבצעי, הטכנולוגי והמודיעיני בסוגיית המנהור בזירה הצפונית. הצוות הביא לפיתוח ידע ויכולת נרחבים על פרויקט המנהור ההתקפי של ארגון הטרור חיזבאללה", נמסר.

תצ"א מרחבית מדרום כפר כילא

דובר צה"ל מדגיש כי חפירת המנהרות אשר אותרו בידי צה"ל מבעוד מועד, לפני שהיוו איום מידי על אזרחי ישראל, מהווה הפרה בוטה של הריבונות הישראלית. זוהי גם הוכחה נוספת להפרות החמורות של ארגון הטרור חיזבאללה המתעלם באופן בוטה מהחלטות האום – ובראשן החלטה 1701 – ופועל מתוך כפרים בדרום לבנון, תוך פגיעה במדינת לבנון וסיכון אזרחיה לביסוס תשתיות הטרור שלו.

בארגון הטרור השיעי שומרים לעת עתה שתיקה רשמית ועל טון מתון בהתייחסויות הבלתי רשמיות. ערוץ הסברה המזוהה עם חיזבאללה ציין כי אנשי הארגון "עוקבים אחר הפעילות המתקיימת ביישובים סמוכים לגבול, אך בכפרים הלבנוניים הסמוכים לגדר מתנהלת שגרת חיים רגילה לחלוטין, לצד כוננות של חיילי צבא לבנון וכוחות יוניפי"ל שעוקבים אחר הפעילות בצד השני".

הלילה קיים הרמטכ"ל גדי איזנקוט הערכת מצב עם מפקד פיקוד הצפון האלוף יואל סטריק, ומפקד עוצבת הגליל תת אלוף רפי מילוא, ראש אגף המבצעים האלוף אהרון חליוה וראש אגף המודיעין האלוף תמיר היימן הערכת מצב, בסופה הורה על היציאה למבצע "מגן צפוני". צה"ל תגבר את גבול לבנון בכוחות הנדסה, כוחות מיוחדים וכוחות סדירים למקרה של הידרדרות ביטחונית, אך דובר צה"ל סירב להתייחס לפעילות ביממה האחרונה בצד הלבנוני.

במקביל מסרו גורמים בחיזבאללה לעיתון "א-נהאר" הלבנוני כי הפעילות קשורה לסוגיות הפוליטיות והפליליות המעסיקות את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הוא נמצא במשבר. הוא מנסה לחמוק ממנו ומנסה ליצור מערכה בדמות טחנות רוח עם הצד הלבנוני". רשת CNN בערבית פנתה ללשכת הדוברות של חיזבאללה, אך בארגון סירבו להגיב. ביוניפי"ל אמרו: "אנו עומדים בקשר עם כל הצדדים על מנת לשמור על השקט והיציבות בגבול לבנון".

צה"ל הזהיר הבוקר את מחבלי חיזבאללה וחיילי צבא לבנון להתרחק מתוואי מנהרות הטרור שנחפרו בשטחי לבנון לכיוון ישראל. בפוסט בדף הפייסבוק של דובר צה״ל לתקשורת ערבית, סגן אלוף אביחי אדרעי, נכתב: "אזהרה לפעילי חיזבאללה וצבא לבנון, מהתקרבות לתוואי מנהרות התקפיות שנחפרו בשטח לבנון וחודרות לשטח ישראל: חייכם בסכנה, ראו הוזהרתם". בפוסט מופיעה תמונה של מחבל חיזבאללה מביט במשקפת.

סרטון ההכנות טרום היציאה למבצע

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן