'מגן צפוני': גיבוי אמריקני, גיוס מילואים חלקי, ניוד כוחות וישיבת קבינט

הבית הלבן מפרסם עמדה רשמית בעד ישראל. נתניהו מקיים הערכת מצב מיוחדת עם בכירי מערכת הביטחון • מחשש להסלמה: גיוס מילואים נקודתי וניוד כוחות • בערב: ישיבת קבינט מיוחדת בקריה, ולאחריה - הצהרות של נתניהו ואייזנקוט לתקשורת


צפו: ממלחמת לבנון השנייה ועד היום, תוכנית המנהרות של חיזבאללה.

מבצע 'מגן צפוני' לאיתור ונטרול מנהרות חיזבאללה בגבול הצפוני: הבית הלבן הביע בצהרים עמדה רשמית המצדדת בישראל ומגנה את חיזבאללה ואיראן. היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, פרסם הודעה שבה נאמר כי"ארצות הברית תומכת במאמציה של ישראל להגן על ריבונותה".

הוא קרא לחיזבאללה להימנע מהסלמה ואלימות, ותקף את איראן על תוקפנותה והפרובוקציות שהיא מעוררת באזור.

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקיים כעת הערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב. מאוחר יותר צפויה להתקיים במקום ישיבת קבינט מיוחדת בה ידונו השרים בהתפתחויות האחרונות ואלו שצפויות בהמשך.

בסיום הישיבה צפויים רה"מ נתניהו והרמט"ל אייזנקוט למסור הצהרה מיוחדת לתקשורת.

בצה"ל ממשיכים להיערך לאפשרות של הסלמה, ובשעות האחרונות דווח על ניוד כלים כבדים – בהם תותחים וטנקים – כדי לעבות את מערך הכוחות בצפון הארץ במידה והסלמה כזאת אכן תתרחש. באתר YNET דווח כי בצה"ל החלו גם בגיוס מילואים נקודתי לאמ"ן ולחיל האוויר, כאשר בשלב זה לא מדובר בגיוס מילואים נרחב.

כל העדכונים:
גלנט סוגר חשבון: "קצת כבוד לממשלה, קצת פחות התלהמות" • צפו
מבצע "מגן צפוני": נחשפה מנהרה ראשונה; "בגובה הליכה של אדם"
הותר לפרסום: צה"ל יצא למבצע נטרול מנהרות חיזבאללה בצפון • צפו
דובר צה"ל חושף פרטים נוספים על המנהרות "נערכים למבצע ממושך"
גורם ביטחוני: "עניין המנהרות עלה בקבינט כשהוחלט על הפסקת אש"
בצפון לא מופתעים: "זעקנו ששומעים רעשים, רהיטים רעדו בבתים"
גורם מדיני: "הנסיעה של נתניהו לבריסל היתה קשורה למבצע בצפון"
העימות בקבינט: "עמדת ליברמן היתה הפוכה מעמדת צה"ל"
צה"ל מזהיר את לחיזבאללה: "התרחקו מכל מנהרות; חייכם בסכנה"
המגן שלפני הסערה? המבצע שעלול להוביל להסלמה בצפון / פרשנות
נתניהו: "מי שינסה לפגוע במדינת ישראל – ישלם מחיר כבד"
ישראל תגיש מחאה לאו"ם בעקבות גילוי מנהרת חיזבאללה
מבצע "מגן צפוני": נחשפה מנהרה ראשונה; "בגובה הליכה של אדם"

כזכור, שעות לאחר ההכרזה על מבצע "מגן צפוני" לאיתור מנהרות התקפיות של ארגון הטרור חיזבאללה החודרות לישראל, הודיע צה"ל על איתור מנהרה ראשונה במרחב דרום כפר כילא.

בהודעת דובר צה"ל נמסר כי "לוחמי צה"ל איתרו מנהרת טרור התקפית חוצת-גדר במרחב דרום כפר כילא. בשעות אלו מבצעים לוחמי צה"ל מהלכים מבצעיים והנדסיים בהמשך לאיתור המנהרה ולקראת נטרולה. המנהרה אותרה כחלק ממבצע "מגן צפוני" לחשיפה ולנטרול של מנהרות טרור שחפר ארגון הטרור חיזבאללה לשטח ישראל. המנהרה חצתה לשטח ישראל אך לא היוותה איום מידי על תושבי האזור".

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס התייחס למנהרה שנחשפה ליד מטולה: "היא נחפרה במשך יותר משנתיים מהאזור הדרומי של הכפר כילא, מתוך מבנה מגורים. זו חפירה שונה מעזה. מדובר בחפירה בסלע, מורכבת וארוכה יותר. המנהרה נחפרה 40 מטר בשטח ישראל. בסך הכל אורכה המוערך הוא כ-200 מטר. יש מנהרות ארוכות יותר".

עוד הוסיף מנליס: "זו מנהרה ללא דיפונים – בניגוד לעזה. יש במנהרה הזו מערכות איוורור, חשמל וצינורות והסלע הטבעי למעשה מדפן את המנהרה. הגובה שלה היא בגובה של אדם שהולך מטרים – גובהה ורוחבה כ-2 מטרים ועומקה 25 מטרים".

מנליס ענה למבקרים שטענו כי אין סיבה לקרוא לפעולה הנוכחית של צה"ל בצפון – "מבצע". "אופרציה צבאית רחבה מכונה מבצע. יש תהליך ארוך וניטרול המנהרות הוא לא רק בהכרח בצד שלנו. אין ציניות במבצע הזה. כשבשלו התנאים לצאת אליו, התקבלה ההחלטה והעיתוי נבחר מראש לפני הרבה זמן".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *