במהלך טקס מינוי שופטים חדשים, נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לביקורת שהשמיעו חברי הממשלה כנגד החלטת וועדת גולדברג לפסול את מינויו של ניצב משה אדרי לתפקיד מפכ"ל משטרת ישראל הבא • "לחברי הוועדה יש את החובה - לא את הזכות, להביע את עמדתם הברורה"

לאחר שהוועדה בראשותו פסלה את מינוי ניצב משה צ'יקו אדרי למפכ"ל המשטרה ובעקבות כך נשמעה ביקורת כלפיו, נשיא המדינה ראובן ריבלין מתייצב לצידו של השופט אליעזר גולדברג ואומר, כי "לחברי הוועדה יש את החובה – לא את הזכות, להביע את עמדתם הברורה".

במהלך טקס מינוי שופטים חדשים שנערך הבוקר בבית הנשיא, התייחס ריבלין לביקורת שהשמיעו חברי הממשלה כנגד החלטת הוועדה המייעצת לענייני בכירים והשופט בדימוס אליעזר גולדברג, העומד בראשות הוועדה.

"בלהט השיח נאמרו דברים קשים, אשר הטילו האשמות שווא בשופט גולדברג. אי אפשר למנות ועדה בהחלטת ממשלה ולצפות שתהיה חותמת גומי. לחברי הוועדה יש את החובה – לא את הזכות, להביע את עמדתם הברורה", אמר הנשיא.

כזכור, לפני כחודש החליט השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, להמליץ בפני הממשלה על מינויו של ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד המפכ"ל הבא של משטרת ישראל, אחרי חודשיים שקיים הליך בחירה לתפקיד המפכ"ל, שכלל התייעצויות עם בכירים במשטרה ובמערכת הביטחון, בעבר ובהווה, כולל עם מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך וכן ראיונות מקיפים עם שלושת המועמדים.

לאחר ההכרזה על המינוי, הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג, קבעה כי על אדרי לעבור בדיקת פוליגרף בטרם תאשר את המינוי, כשהם מציינים כי ההליך הוא בכדי להבטיח את את טיב המינוי של המועמד המובא בפניהם: "על המועמד לעבור בדיקת פוליגרף תעסוקתי כנהוג במשטרת ישראל".

בעקבות כך השר לביטחון פנים פנה למפכ"ל המיועד וביקש ממנו לערוך את בדיקת הפוליגרף התעסוקתית ואדרי נענה לבקשה ועבר את הבדיקה בהצלחה, אך על אף זאת הוועדה למינוי בכירים החליטה לפסול את מועמדותו של משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד מפכ"ל המשטרה הבא, לאחר ששני חברי ועדה הצביעו בעד המינוי, בעוד ששניים – בהם יו"ר הוועדה השופט בדימוס גודלברג – הצביעו נגדה,כשבעקבות כך הצד שהצביע נגד גבר על הבעד.

מהודעת הוועדה עולה כי הסיבה לפסילה היא פגישה שקיים אדרי עם עורך דין המייצג את רפי רותם – שהתלונן על הניצב בדימוס – טרם התייצב לראשונה בפני הוועדה. המחלוקת בין פישלר לאדרי הייתה על עצם קיום הפגישה ועל הנאמר בה. השופט (בדימוס) גולדברג ופרופסור איינהורן האמינו כי עצם הפגישה בין השניים כשל בהתנהגות ובשיקול דעת המגיע לכדי התנהגות בלתי ראויה, ולא רק "טעות", כפי שהגדיר זאת אדרי – ולכן האמינו כי אין להמליץ עליו לתפקיד המפכ"ל.

מנגד, חברי הוועדה משה טרי ופרופסור דניאל הרשקוביץ האמינו כי הפגישה בין השניים אינה משנה את ההתרשמות המקורית של הוועדה מאדרי, ומההסכמה להמליץ עליו לתפקיד. לדבריהם, הדבר נובע מכך שהשניים דנו בביקורת של פישלר על תפקוד המשטרה, ולא על עדות רותם בפני הוועדה.

בתגובה, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע כי אינו מקבל את עמדת הועדה המייעצת וציין כי אין בנימוקיה כדי לבסס "דופי ערכי נורמטיבי" או ליקוי בטוהר המידות בהתנהגותו של ניצב אדרי, ואין בנימוקים, להבנתו, כדי למנוע את מינוי אדרי למפכ"ל. הוא ביקש להופיע בפני הוועדה ולהציג את טיעוניו והודיע כי ימנה ממלא מקום למפכ"ל המשטרה בזמן הקרוב.

שרת המשפטים איילת שקד תקפה את החלטת הוועדה ואמרה כי "מי שממנה מפכ"ל זו הממשלה בהמלצת השר לביטחון פנים, ולא שני חברי ועדת גולדברג". עוד היא ציינה כי "אי אפשר למנות מפכ"ל כאילוץ ולא לבצע את הבחירה הטובה ביותר בגלל מראית עין מאיזו פגישה. אדרי הוא קצין מצטיין. אף אדם אינו מושלם. הממשלה צריכה למנות את המועמד המתאים ביותר".

בעקבות כך מינה השר לביטחון פנים ממלא מקום לתפקיד המפכ"ל, את ניצב מוטי כהן לתפקיד ממלא מקום המפכ"ל לתקופה של 45 יום או עד למינוי מפכ"ל קבוע, המוקדם מביניהם. במקביל, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, מגבש חוות דעת התומכת במינוי משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד המפכ"ל, בניגוד למסקנת ועדת גולדברג שהמליצה שלא למנותו

.