Yonatan Sindel/Flash90

כץ: "נסראללה בהלם, הם לא ידעו שאנחנו מכירים את הסוד הזה"

חבר הקבינט השר ישראל כץ אמר הבוקר בראיון ל'ווינט' כי "אנחנו נמצאים במציאות ביטחונית מורכבת. הנושא הזה של המבצע בצפון היה הכרחי". לדבריו, "מי שמנסה להגיד שלא היה צריך לפעול בצפון או להמתין הוא טועה"

חבר הקבינט השר ישראל כץ אמר הבוקר בראיון ל'ווינט' כי "חסן נסראללה בהלם. הם לא ידעו שאנחנו מכירים את הסוד הזה. זו מכה קשה לחיזבאללה, הפתענו אותם במנהרות". לדבריו, "זה לא היה מובן מאליו שלא תהיה תגובה – עימות עם חיזבאללה זה לא חמאס, זה טילים על כל ישראל".

לדברי השר כץ. "חד משמעית כוחות מיוחדים של חיזבאללה אומנו לחדור מהמנהרות לחטוף ולרצוח מתיישבים בגליל. אנחנו מסירים כאן סכנה מאוד חמורה. ההרתעה הישראלית גברה ב-24 השעות האחרונות. ישראל פיתחה טכנולוגיות שהמכשירים שמסתובבים שם עכשיו הם רק קצה הקרחון".

"אני חושב שמדובר במבצע חשוב", אמר השר בראיון. "הנושא הזה של איום מנהרות חיזבאללה שחודרות לתוך שטח מדינת ישראל הוא איום חמור מאוד. הנושא הזה לווה, טופל וכאשר מערכת הביטחון ובראשה הרמטכ"ל וקציני צה"ל הבכירים באו לקבינט, הציגו והמליצו בצורה מאוד חדה לפעול עכשיו בעיתוי הזה אני תמכתי באופן נלהב.

"אנחנו נמצאים במציאות ביטחונית מורכבת. הנושא הזה של המבצע בצפון היה הכרחי. תמכתי בזה בצורה נלהבת וחד משמעית בהמלצת הרמטכ"ל ואני חושב שטוב שעשינו את זה. כאשר נדון באותה ישיבה מפורסמת האם להמשיך את האש באותו סבב בעזה או לא, הנושא הזה היה מונח על השולחן, היו עוד סיבות אחרות ועודה עובדה שהקבינט החליט פה אחד שלא נמשיך את הסבב ההוא. זה לא אומר שלא נצטרך לפעול בעזה ולצערי יכול מאוד להיות שנצטרך. אבל מי שמנסה להגיד שלא היה צריך לפעול בצפון או להמתין הוא טועה".

"הכלים המדוייקים שלהם מוגבלים. יש פעילות שהרב בה נסתר על הגלוי וחלק גם גלוי שישראל פועלת כבר שנים כדי למנוע את דיוק הטילים של החיזבאללה. אם בהברחה, אם בדרך אחרת. אנחנו רוצים לצמצם את העוצמה של חיזבאללה, להרתיע את איראן, להסיג אותם אחורה. יש כאן מערכה משולבת והפעולה הזו היא נדבך מרכזי בפעולה הזו וכל מי שמנסה להמעיט בה מתעלם מהעובדה שישראל פיתחה טכנולוגיות שהמכשירים האלה שמסתובבים שם עכשיו הם קצה הקרחון. מי שיודע את זה יותר מכולם זה נסראללה, לכן הוא בהלם".

בראיון תקף כץ את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שהתפטר מתפקידו כשר הביטחון זמן קצר לאחר אישור המבצע בצפון – ועל רקע החלטת הממשלה להסכים להפסקת אש בדרום. "ליברמן הסתייג מהמבצע בצפון, היום הציבור מבין שההתפטרות שלו הייתה הפוליטית משיקולים אלקטורליים", אמר כץ.

"זה היה מונח על השולחן וברור שבסופו של דבר יש גם קשר בין הדברים. אבל לא יכולנו להגיד את זה כאשר היו התקפות. שר הביטחון עשה כאן מעשה חמור. הוא ידע על מבצע המתוכנן וחומרת האיום הזה ולמרות זאת הוא הפיל את כל ההתפטרות שלו על עניין עזה כדי לייצר סדר יום פוליטי נפרד". לדברי השר, "אני רואה את כל ההתנהלות שלו. היום, אחרי שהאינפורמציה כבר יותר ברורה אני חושב שהציבור מבין שההתפטרות שלו היתה פוליטית, משיקולים אלקטורלים. זו התפטרות חסרת אחריות, כולל העירוב הזה בין צפון לדרום".

לדברי שר המודיעין מבצע בעזה הוא רק עניין של זמן, "אנחנו יותר קרובים שם מאשר ההפך כי ההרתעה נשחקה במידה מסוימת, למרות שמה שקורה כאן מקרין גם שם בסופו של דבר בגלל המיצוב מול עזה ודיברתי על זה כבר, הפרדה של העניין האזרחי מהביטחוני וליצור שם גבול, כמו בלבנון, עם אותה מורתעות והרתעה מולם – אנחנו נצטרך לייצב את זה".

עוד הוסיף כי, "צריך להבין שאנחנו חיים במציאות לא נכונה. אנחנו לא צריכים להיות אחראים על העניין האזרחי. את יכולה לתת להם מוצא לעולם מבוקר ביטחונית מבחינה אזרחית ולעסוק בהרתעה כמו מול נסראללה, ככה סינוואר והנייה צריכים להיות מורתעים ולא לטייל ליד הגדרות. אני מקווה מאוד שילכו לכיוון הזה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *