הלילה באו"ם: לראשונה צפויה להתקבל החלטה המגנה את חמאס

העצרת הכללית של האו"ם החלה לדון בהצעה המגנה את ארגון החמאס על ירי הרקטות והשימוש במנהרות טרור נגד ישראל. לפי שעה, ארה"ב וישראל הצליחו להשיג את תמיכתן של יותר מ-70 מדינות, לאחר שהוכנסו בה שינויים והיא רוככה מההצעה המקורית

העצרת הכללית של האו"ם מתכנסת הלילה (ה') לדון בהצעה המגנה את ארגון החמאס שגובשה על ידי ארה"ב בתיאום עם ישראל. במרכז ההצעה, עומד גינוי לירי הרקטות והשימוש במנהרות טרור נגד ישראל. האיחוד האירופי הודיע כי 28 המדינות החברות בו יתמכו בהחלטה.

לפי שעה, הצליחו ארה"ב וישראל להשיג את תמיכתן של מעל 70 מדינות בהצעה הקוראת לגנות את חמאס על ירי הרקטות לישראל ופעילות אלימה; דורשת לעצור כל פעילות אלימה של חמאס, ג'יאהד כולל בלוני תבערה; מגנה שימוש בתשתיות אזרחיות למטרות צבאיות; מכבדת את זכויות האדם והחוק הבינלאומי; קוראת לעצור כל אלימות נגד כוחות הומניטריים ורפואיים; מעודדת פיוס פנים פלסטיני; מקדמת מהלכים של האו"ם והשליח המיוחד כדי למנוע הסלמה. מדינות האיחוד האירופי הסכימו לתמוך בהצעה לאחר שהוכנסו בה שינויים והיא רוככה מההצעה המקורית.

במכתב שכתבה השגרירה היילי לשגרירי מדינות אחרות מוקדם יותר השבוע, טענה כי "ארצות הברית מתייחסת לתוצאות ההצבעה ברצינות מרובה. ההחלטה נוסחה בזהירות על מנת להתמודד עם בעיה מסוימת והיא משקפת התייעצויות עם בעלי עניין על מנת לוודא איזון". במכתב, הזהירה היילי את השגרירים מפני תיקונים אפשריים להחלטה שיציעו מדינות וקראה לשגרירים שלא להצביע בעד התיקונים.

מאחורי הקלעים התנהל קרב דיפלומטי בין ארה"ב לישראל מצד אחד לבין איראן, חמאס, טורקיה והרשות הפלסטינית שניסו לטרפד את תמיכת הרוב. ההצעה נתפסת כמתנת הפרידה של שגרירת ארה"ב ניקי היילי מישראל, שזהו המהלך האחרון שלה בארגון לפני שתעזוב את תפקידה.

ניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם, פתחה את הדיון בהצגת ההצעה: "היום יכול להיות יום היסטורי באו"ם או סתם יום רגיל. היום יכול להיות יום שבו העצרת הכללית, ללא תנאי, מדברת בקול מוסרי ברור. ביום שישי שעבר העצרת אישרה שש החלטות המגנות את ישראל – ביום אחד. בשנה ממוצעת, האו"ם מצביע נגד ישראל 20 פעמים. במשך השנים האו"ם הצביע על גינוי ישראל יותר מ-500 פעמים. כך נראה יום שגרתי באו"ם".

"כולנו יודעים שלא יכול להיות שלום בלי הסכם הדדי שאומר שטרור לא מקובל", המשיכה היילי. "בואו נדבר על חמאס – גוף שהוכרז על ידי ארה"ב והאיחוד האירופי כארגון טרור. אמנת החמאס קוראת בגלוי להשמדת ישראל. במשך השנים חמאס שלח מחבלים מתאבדים להתפוצץ באוטובוסים ובמסעדות והם הרגו מאות ישראלים ופצעו אלפים. אחר כך הם עברו לירי חסר אבחנה של אלפי רקטות".

"לאחרונה, הטקטיקות של החמאס השתנו שוב והם אימצו שיטות להרוג אזרחים ישראליים ולפגוע ברכוש אזרחי. הם שלחו עפיפוני ובלוני תבערה עם סממנים נאצים לאזורים מאוכלסים. זה טרור קלאסי. ועדיין, האו"ם לא העביר החלטה המגנה את החמאס. אף פעם לא. יותר מ-700 החלטות גינו את ישראל – ואף לא אחת שגינתה את חמאס. האו"ם יכול לשנות את הרקורד הנורא הזה".

"אין דבר יותר אנטישמי מאשר לומר שאנו לא יכולים לגנות טרור נגד ישראל", אמרה היילי. "ההחלטה תגנה את מתקפות הרקטות של חמאס נגד אזרחים ותדרוש מכל ארגוני הטרור להפסיק את השימוש בעפיפוני תבערה. היא תתמוך במאמצי האו"ם לשלום כולל, צודק ובר קיימא. האו"ם חייב לגנות את טרור חמאס ללא תנאי ובאופן חד משמעי, ללא קשר לאיך שכל מדינה בעצרת חושבת שצריך להיראות הסכם השלום. גינוי החמאס הוא צעד חשוב בהשגת השלום. שלום צריך להיבנות על שלום".

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר כי ההחלטה מעניקה לעולם הזדמנות לנקוט בעמדה חזקה נגד הטרור. "יש כאן הזדמנות היסטורית, ואנו מצפים שמדינות העולם יחברו יחדיו כחזית אחת נגד הטרור של החמאס", אמר. לדבריו, "הפלסטינים מבינים שהפסד פה זה תקדים הסטורי ופתאום ישראל יכולה להעביר הצעות בעצרת הכללית, דבר שהוא לא פחות מנס חנוכה. העצרת הזאת היא תמיד נגד ישראל. גיבשנו רוב של מדינות נגד החמאס וזה הישג אדיר".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום בטקס מצטייני המוסד למאמצים לגינוי החמאס באו"ם ואמר כי, "היום אנו מצפים שתהיה באו"ם החלטה הערב נגד החמאס. אני מקווה שיהיה לה רוב. אנו מצפים לא רק לגינוי החמאס אלא גם להחזרת שבויינו ונעדרינו. הם תמיד נמצאים לנגד עינינו, כפי שכל אחד ואחת שיוצא למשימה מטעם המדינה. הם יקרים לנו ואנחנו מחויבים להחזרתם לארצנו".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו