המערכה בצפון מסתעפת • דיווח: ישראל העבירה באחרונה אזהרה ישירה לממשלת לבנון - "אם חיזבאללה ימשיך במאמציו לפתח טילים מדויקים, אתם תישאו באחריות" • בשטח: בניסיון לזרז את התהליך צה"ל נעזר בחברות אזרחיות ומתגבר את הכוחות

ישראל שיגרה אזהרה חריפה ללבנון ולפיה היא תתקוף יעדי חיזבאללה אם המיליציה הלבנונית לא תחדול מלייצר טילים מדויקים בסיוע איראני – כך גילו מקורות ישראליים ואמריקניים לעיתון ה"וול סטריט ג'ורנל". גורמים ישראלים סיפורו לעיתון כי הם חוששים כי אמצעי הלחימה שמספקת איראן לארגון הטרור יהפכו את הטילים שבידי חיזבאללה לנשק מדויק שיכול לפגוע במטרות ספציפיות בתוך ישראל.

לפי הדיווח אתמול, בחודשים האחרונים ביקשה ישראל מבכירים בארה"ב ובצרפת להעביר את האזהרה ישירות לממשלה הלבנונית. האזהרה, שמתפרסמת בשעה שישראל עובדת על השמדת מנהרות שחפר חיזבאללה בגבול הצפון, דורשת דרישה מהממשל בביירות לפעול נגד צבירת אמצעי הלחימה של ארגון הטרור.

בצה"ל הבהירו כי הצבא ממשיך בחקר שתי המנהרות שהתגלו עד עכשיו, ואחת מהן תהפוך לאתר ביקורים עבור שגרירים, כוחות יוניפי"ל ועוד. "יש פה מאמץ מדינתי נרחב, ודרישה שלנו ממדינות שונות שידרשו מצבא לבנון לאכוף את אחריותו בדרום לבנון", אמר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס.

ב'וואלה' דווח הבוקר כי כדי להאיץ את התהליך ההנדסי לאיתור המנהרות וחשיפת תוואי המנהרה, הוחלט בצה"ל יחד עם סיוע משרד הביטחון לקרוא לחברות אזרחיות להציע פתרונות הנדסיים לקדיחה באדמה רוויית הסלעים שמאפיינת את האזור. בשלב זה, הפעילות ההנדסית איטית אך מאפשרת את חשיפת המנהרות, מלכודן ואבטחתן מחשש שחיזבאללה ינסה לפעול בהן עד לנטרול המלא של התוואי.

בצה"ל מזהים מאמץ מתרחב של חיזבאללה להשיג מידע אודות המבצע, אופי הפעילות ההנדסית והאמצעים הטכנולוגיים שסייעו באיתור המנהרות. לשם כך הוחלט להדק את רמת אבטחת המידע בקרב מפקדי שטח. חלק מהמפקדים קיבלו אזהרות שלא ליצור קשר עם בני המשפחה במהלך פעילות האיתור ולהימנע ממסירת כל פרט בנושא במכשירים הסלולריים. חלק מבני משפחות הקצינים קיבלו מספר טלפון של היחידות לבירורים ושאלות.

בתוך כך, העיתון הערבי "א-שארק אל-אווסט" מצטט מקורות בביירות שהסבירו את שתיקתו של נסראללה. "חיזבאללה לא יכחיש ולא יאשר את חפירת המנהרות כי זה מה שישראל רוצה שיעשה", צוטטו המקורות הלבנוניים.

סגנו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, נעים קאסם, התראיין לתקשורת האיראנית ושלח מסרים מאיימים לישראל כשטען כי "אין נקודה בישראל שלא חשופה לטילים של חיזבאללה". בריאיון לעיתון האיראני אל-וויפאק טען כי "ישראל מורתעת מהיכולת של חיזבאללה ממלחמת לבנון השנייה ומההחלטה של הארגון להגיב על ההתקפות של ישראל שעלולות להפוך למלחמה".

לדבריו, "כללי העימות שחיזבאללה יצר מרתיעים את ישראל ומקשים מאוד על הרעיון של מלחמה יזומה מצדם נגד לבנון". עם זאת, קאסם לא התייחס ישירות למבצע השמדת המנהרות שבו פתחה ישראל בשבוע שעבר ועד כה הנהגת חיזבאללה הרשמית לא הביעה דעתה בעניין.

בסוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית דווח כי חיילי צבא לבנון תצפתו לעבר כוח צה"ל שפעל במובלעת באזור "מיס אל-ג'בל", ואף מיקם מספר טנקים בסביבת הכוח. על פי הדיווח, 25 חיילים ישראלים חצו את גדר המערכת אל תוך מובלעת ישראלית, על מנת לבצע סריקה במקום. צבא לבנון, שצפה על המתרחש יחד עם כוחות יוניפי"ל, שלח כוח סיור הכולל טנקים להתמקם מול כוח צה"ל ולתצפת עליו.