נציב קבילות החיליים הגיע לוועדה לביקורת המדינה לדיון על הדוח שחיבר בנוגע לכשירות מערך המילואים לקרב. "איש עוד לא מת מביקורת - אך אנשים נהרגו מסירוב לקבל אותה". נציג צה"ל: "צה"ל מוכן למלחמה, כל המפקדים אומרים זאת"

נציב קבילות החיילים, אלוף (המיל') איציק בריק, הגיע היום לוועדה לביקורת המדינה לדיון בנוגע לדוח שחיבר לגבי מוכנות כוחות המילואים של צה"ל למלחמה. "במשך שנים מתקיים תהליך הידרדרות בתרבות הארגונית שהגיע לשיאו בשנים האחרונות" אמר בריק. "הפחות טוב והבינוני הולך ומשתלט, חומרת המצב מחייבת הקמת ועדת חקירה אובייקטיבית חיצונית בראשות שופט עליון".

"ביקרתי בלמעלה מ-1,400 יחידות, במשך שלושה סבבים, דיברתי עם עשרות אלפי מפקדים וחיילים. אני מכיר את הצבא בשטח על כף היד יותר מכל אחד שיושב היום בצה"ל", הוסיף נציב קבילות החיילים. "מצאתי בעיות מאוד קשות במערכים לוגיסטיים, טכנולוגיים ומבצעיים. בין היתר, במערך התצפיתניות, כיפת ברזל, גדודים מעורבים, ימ"חים ועוד".

"הפיקוד העליון מציג דברים שלא בהכרח משקפים את השטח, כיוון שהוא לא יורד לשטח, לא משוחח עם אנשים ולא בודק את הדברים", תקף בריק. "הוא מקבל תמונת מצב מטעה. הדיווח שמגיע מלמטה הוא בסדר, למרות שהמצב אינו בסדר".

אלוף (במיל') בריק שטח את הבעיות שגילה במסגרת הצבא. "המיילים הם שערורייה. את רובם מוחקים, ואף אחד לא עושה על כך מעקב. איך ננצח מלחמות? זו מערכת שאיבדה את השליטה", אמר נציב קבילות החיילים והוסיף כי "לא יכול להיות שחיילים נמצאים עם סמארטפונים בעמדה במוצב, בתרגילים, לא ייתכן שנותנים פקודות בווטסאפ. לא ייתכן שחיילים נכנסים עם סמארטפון למלחמה, והם נקודות איכון מהלכות. במלחמה הבאה ייהרגו יותר חיילים".

"אין חניכה וליווי ברמות הבכירות. מ"פים נמצאים בשטח פחות מ-50% מהזמן. מג"דים פחות מ-40%.מ"פים צעירים אומרים לי, 'למה שנהיה בצבא? מג"דים לא נמצאים פה'", אמר בריק. "איך יכול להיות שקצינים שגומרים קורס קצינים לא עוברים שיעור על איך לנהל שגרה של יחידה? מסדרי נשק? יש יחידות שלא מטפלים בנשק שבועיים ושלושה כי לא פורקים בהן את הנשק".

כמו כן, מתח בריק ביקורת על התנהלות מערך המילואים ועל חוסר ניהול בשגרת הטיפולים. "לא עולה על הדעת שגדודי מילואים מסיימים תרגילים של שבוע, יורדים מהכלים ולא מטפלים בנשק, אין צבא בעולם שזה קורה. אם לא הייתי יודע לטפל בנשק – לא הייתי חי היום".

בריק הוסיף כי "יש לי שתי מחברות ציטוטים של אלופים ותתי אלופים שמדברים מדם ליבם וכשיוצאים החוצה מדברים דברים אחרים. יש לי אלוף שמציג בועדת חוץ וביטחון מצגת שהכל נהדר ובמשרד הבטחון אומר ההיפך. יש דבר חמור שמתחיל לקרות בצבא שלא הכרתי בעבר – בעיה של הצגת מצגות שלא מספרות את הסיפור".

תא"ל אורי גורדין. צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בתגובה לדברי בריק, אמר ראש מטה זרוע היבשה תא"ל אורי גורדין כי "הצבא הזה מוכן למלחמה. כל המפקדים מהרמטכ"ל ומטה אומרים שהם כשירים למלחמה. יש בעיות וצריך לטפל בהן – אנחנו לא מתעלמים מכך. הושקעו עוד שני מיליארדי שקלים בזרוע היבשה וזו בשורה גדולה מאוד. עדיין צריך יותר".

עוד הוסיף גורדין כי, "אנו עושים כמיטב יכולתנו כדי לעשות צבא כשיר, נכון, מותאם יותר לאתגרי הביטחון. יש פערים במשאבים. תקציב הביטחון מוגבל. הייתי רוצה להחליף את כל צי המשאיות ואת כל הציוד האופטי. בעולם המודרני יותר קשה להשאיר כוח אדם. השכר שמשלמים לנגדים בימ"חים כששת אלפים שקל הוא לא מספק. זה מעט מאוד כסף. הייתי רוצה שיקבלו יותר אבל אני במצוקה משאבית וחוקית. אם תעזרו לפתור אשמח מאוד".

בתגובה על הביקורת על השימוש בישימון המסרים וואטסאפ, אמר גורדין כי "אנחנו לא מורידים פקודות בוואטסאפ. יש פקודה בעניין של הרמטכ"ל וכולם בצבא מקיימים פקודות. כולם בצבא גם משתמשים בסמארטפונים, אבל לא כל קשר באמצעי התקשורת היא פקודה".

ח"כ אייל בן ראובן תקף את בריק, "עברת את הגבול. עברת להיות מתועלת רבה לנזק. הפכת מגורם מאוד מכובד לגורם לא רצוי. להגיד למפקדי צהל שפיהם וליבם לא שווים? תגיד את זה לרמטכ"ל! מה השתגענו? מה הם משקרים לנו?שלחתי את ילדי למפקדים שפיהם וליבם לא שווים?יש חשיבות לאמון הציבור בצה"ל ויש גבול למה שנעשה כאן".