Miriam Alster/Flash90

כלכלת בחירות: כחלון הודיע על המשך הפחתת המכסים

בצל גל עליות המחירים, שר האוצר הודיע על כוונתו להאריך את ביטול המכס ומס הקנייה. "שיהיה ברור: כל מי שיעלה מחירים לציבור הצרכנים, שלא בצדק, יתחרט על כך במהרה". ח"כ מקלב: "התוכניות של כחלון אינם אפילו אצבע בסכר מול גל עליית המחירים"

 • האסון בסנהדריה: "בצהריים עוד שיחק עם הילדים בגינה "

  תוכן מקודם

 • קברוך דיין האמת: הרב חיים טודרוס גולדבלט זצ"ל

  תוכן מקודם

 • שכני משפחת רוטנר בוידוי כואב: "תמיד ידענו שהמצב מורכב"

  תוכן מקודם

 • מרן רבי ברוך ויסבקר שליט"א פונה אליכם בפניה אישית ומרגשת

  תוכן מקודם

בעקבות גל ההתייקרויות במשק, שר האוצר, משה כחלון, הודיע היום (שבת) הודיע על כוונתו להאריך בשנה נוספת את ביטול המכס ומס הקנייה על שורת מוצרים במסגרת תוכניות "נטו". "בכל מקום שתהיה עליית מחירים לא מוצדקת, נפחית מכסים ונגדיל את התחרות בשוק. כל מי שיעלה מחירים לציבור הצרכנים, שלא בצדק, יתחרט על כך במהרה", נמסר מטעם שר האוצר. שווי הארכת ביטול צווי המכס מוערך בכ-1.5 מיליארד שקלים.

לדברי כחלון, "בשנתיים האחרונות הוכחנו שהורדת המכסים מורידה את מחירי המוצרים. על אף הלחצים הגדולים המופעלים עלינו כדי להחזיר את המכסים ולהעלות מסים, נמשיך בביטול צווי המכס לטובת ציבור הצרכנים".

במסגרת תוכנית "נטו משפחה", שיצאה לפועל באפריל 2017, בוטל שיעור מס קנייה על טלפונים סלולריים, שעמד קודם לכן על 15%. נוסף לכך, בוטל גם המכס על נעליים ועל עדשות ומסגרות למשקפיים וחלקיהם, שעמד קודם לכן על 12%. במסגרת תוכנית "נטו תינוקות", שהחלה בדצמבר 2017, בוטל שיעור המכס על מוצרי תינוקות נבחרים (מנשאים, מושבים לתינוקות, כסאות אוכל, נדנדות, הליכונים, מוצצים, בקבוקים לתינוקות ופטמותיהם או פיותיהם), שעמד קודם לכן על 12%.

במסגרת תוכנית "נטו הוזלות", בוטל שיעור מס הקנייה על מוצרי אלקטרוניקה בידורית, ביניהם טלוויזיות, רמקולים, ממירים, מכשירי רדו ועוד. בנוסף, בוטל שיעור המכס על מוצרי חשמל לבית וחלקיהם, תמרוקים וקוסמטיקה, צעצועים ואביזרי ספורט, מוצרי תאורה, ששיעור המכס עליהם לפני הביטול עמד על 12%. כמו כן, בוטל שיעור המכס על מוצרי טקסטיל והלבשה נבחרים, שלפני הביטול עמד על 6%.

אתמול (שישי בבוקר) יצאו פעילי מחאת "האפודים הצהובים" הישראלית להפגין נגד יוקר המחייה בצומת עזריאלי שבתל אביב, ויצאו לצעדת מחאה ברחובות הסמוכים. מספר רחובות באזור נחסמו לתנועה. במהלך המחאה התפתחו עימותים אלימים בין המפגינים לכוחות הביטחון שנמצאים במקום, ומספר מפגינים נעצרו.

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) התייחס לצעדים הכלכליים עליהם הכריז שר האוצר משה כחלון הערב. לדבריו, "מדובר על עליית מחירים במקומות ובמוצרים בהם קיימת כבר תקופה ארוכה תוכנית כחלון 'נטו', ואף על פי כן לא ראיינו את הוזלת המחירים אלא רק סגירת מפעלים בארץ ועליית מחירים לצרכן. אלו לא פעולות רציניות, והציפיה היא לפעולות גדולות רחבות ומהותיות יותר, יש להפעיל רגולציה חזקה יותר, פעולה בודדת לא מספיקה ויש להביא כאמור מגוון רחב של פעולות ולהכנס לשורש מצוקת האנשים".

עוד הוסיף מקלב, כי "עד כה הממשלה לא מתערבת באופן אקטיבי מול עליית המחירים. יש לזה השלכות קשות כאשר התוכניות של שר האוצר אינם אפילו אצבע בסכר מול גל עליית המחירים, אסור לממשלה לעמוד מנגד מול מחאתם ומצוקתם של האנשים. פנינו ליו"ר הכנסת בבקשה לקיים דיון במליאת הכנסת בנושא חשוב זה".

ח״כ שרן השכל (הליכוד) תקפה את כחלון על רקע עליית המחירים ואמרה כי "מכל תכניות נטו פה ונטו שם של השר כחלון, נותרנו עם נטו גירעון ונטו כישלון. שר האוצר לקח על עצמו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים, את כל הסמכויות שקשורות לתחום הכלכלי כי הוא התמודד על הטיקט של הורדת יוקר המחייה". לדבריה, "יוקר המחייה עולה כתוצאה ממהלכים ורפורמות פופוליסטיות ולא אחריות. כשאתה עושה נטו פה ונטו שם זה צריך לרדת ממישהו וזה יורד מהכיס של הציבור. הגיע הזמן להתרכז ברפורמות משמעותיות לכלכלת ישראל במקום תכניות פופוליסטיות של כלכלת בחירות".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) הגיבה בציניות לתכניתו של כחלון ואמרה כי "זה בטוח מאוד יקל על חייהם של מאות אלפי קשישים ונכים, שנותרו עם קיצבה זעומה, ועם שני מיליון עניים שיתנחמו במכשיר סלולרי פטור ממכס במקום לקנות מזון בפיקוח שהתייקר ולשלם חשבון חשמל שהתנפח. קוראים לזה כלכלת בחירות".

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) אמר כי "קצת מצער שהיה צורך במחאת החקיינים של האפודים האינפנטיליים כדי להביא את שר האוצר למסקנה הזאת, אבל כל הפחתה על מכסי ייבוא שיש בה כדי להוריד מחירים ולפתוח את השוק לתחרות היא מבורכת. אני קורא לשר האוצר לפעול לשוק חופשי גם ביתר ימות השנה. כך סל הקניות של הישראלי יגדל וההוצאה עליו – תפחת".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) הגיבה גם היא להחלטה ואמרה כי "הצרכנים לא קיבלו שקל כתוצאה מהורדת מכסים והמדינה ספגה הפסד אדיר של תקציב לבריאות ורווחה. במקום להתמודד עם עליית מחירי החשמל כתוצאה מפארסת הגז שכחלון היה 'מנוע' מלהתערב בה, הוא שוב בוחר בפתרון הקל וקצר הטווח – בלי לדאוג לרווחת הציבור. אפס מדיניות, נטו יחצ"נות וכניעה לקבוצות אינטרסים".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell