מבצע מגן צפוני: רגע לפני שהוא מסיים את תפקידו, קרוב הרמטכ"ל לסמן וי על סיכול מזימת חיזבאללה לכיבוש הגליל • וגם: הקצין הבכיר שרוצה "שכל אוייבנו יהיו חיזבאללה" • והאם התקשורת הישראלית מפריזה בכוחו של ארגון הטרור השיעי?


(בוידאו: המנהרה הרביעית שאותרה ע"י צה"ל, אתמול)

רגע לפני שהוא מסיים את תפקידו, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, רואה בהסרת איום המנהרות על ישראל מטרה אסטרטגית עליונה – כך סבור העיתונאי והפרשן בן כספית. בטור פרשנות שפרסם כספית באתר אל-מוניטור הוא מציין "בחזית הדרומית, קרובה ישראל מאוד להכרזה על רצועת עזה כנקייה ממנהרות חודרות. בחזית הצפונית זה יקרה רק בעוד חודשים ארוכים".

"על פי הרמטכ"ל, איתורן של המנהרות הוא ניצחון ישראלי אסטרטגי אדיר ששולל מחסן נסראללה את תכנית ההפתעה עליה שקד בשנים האחרונות מול ישראל. נסראללה, על פי הרמטכ"ל, תכנן להנחית על ישראל מהלומה מפתיעה באמצעות אותן מנהרות, בהן אמורים היו לשעוט עשרות ואף מאות לוחמי קומנדו מפלוגות "רדואן" מחוזקים בלוחמי מיליציות שיעיות המסונפות לאיראן, ולצוץ בעורף הישראלי", הוא כותב.

לדבריו, "יחסי הכוחות הצבאיים בין צה"ל לחיזבאללה נוטים בבירור לטובת צה"ל, אבל לאף צבא אין יכולת להגן על גזרה ארוכה, הררית ומפותלת כל הזמן ובכל מקום. מבחינת נסראללה, השתלטות על שכונה במטולה או פאתי יישוב ישראלי קטן לכמה שעות תהווה הישג היסטורי תודעתי מטלטל, עוד לפני המחשבה על עשרות בני ערובה ישראלים. דגל חיזבאללה במטולה, ולו להרף עין, ימוטט את הביטחון העצמי הישראלי ויחזיר למשוואת הכוחות הישראלית-ערבית אירוע שכמותו לא אירע משנת 1948 בה הוקמה המדינה: נפילתו של יישוב ישראלי לידי אויב. מבחינת רב אלוף איזנקוט, הסיכויים שזה יקרה פחתו באופן משמעותי בעקבות מגן צפוני".

ולא מדובר במנהרות בלבד. ישראל, לטענת כספימ, שואפת לנצל את מבצע המנהרות כדי להשלים גם את פרויקט הבינוי המאסיבי שהיא מבצעת בשנים האחרונות לאורך קו הגבול, ובמסגרתו מייצרת ישראל מכשולים לאורך תוואי הגבול שיקשו על חיזבאללה לחצות או לצלוח אותו בממדים נרחבים בהפתעה. "הפרויקט כולל בניית חומה גבוהה לאורך התוואי, העמקת ואדיות והגבהת צוקים טבעיים, כריתת צמחיה המעניקה מחסה למתגנבים פוטנציאליים ויצירת קו גבול ברור, חשוף וקל להגנה. במקומות מסוימים לא ביצעה ישראל עבודות עד כה, לאור מחלוקות על תוואי הגבול עם לבנון. כעת, כשהיא מגייסת לגיטימציה בינלאומית וחיזבאללה במגננה דוממת, מקווה ישראל להשלים את המלאכה"

בהקשר הזה מצטט כספית דברים של בכירים ישראלים שמבקשים להמעיט בחומרת האיום שמציב ארגון הטרור השיעי בפני ישראל. "אנחנו מגזימים מאוד באשר לארגון הזה. הוא ארגון שלמד להפעיל מסגרות צבאיות, צבר ניסיון והוכיח יכולת בשדה הקרב, יש לו ארסנל עצום וקטלני של רקטות וטילים, אבל הוא יודע את מקומו ולא הגיע עדיין לליגה של הגדולים", אומר גורם צבאי בכיר.

חברו מוסיף: "הלוואי שכל אויבינו היו חיזבאללה. יש לו יכולות, אבל יש לו גם מנהיג פרגמטי, יציב, מבין עניין. נסראללה נבנה מישראל פוליטית וממנף אותה לצרכיו האישיים, אבל מכיר את הזירה מצוין והידיים שלו יציבות על ההגה. הוא הודה בקולו אחרי מלחמת לבנון השנייה שאם היה יודע שישראל תגיב ביציאה למלחמה, לא היה חוטף חיילים. כשנסראללה מולך, יש כללי משחק מסודרים, שזה מצב עדיף על כאוס או איומים מעורפלים".