לקראת הדיון שייערך היום באו"ם בנושא מנהרות הטרור, השגריר דני דנון צפוי להציג חומרים המעידים על התיאום ההדוק בין שני הגופים. "ישנו קשר ברור בין חלקים בצבא לבנון לחיזבאללה. תחת ממשלת לבנון, נבנתה עיר תחתית של חיזבאללה"

 

מאמץ דיפלומטי לצד המבצע הצבאי: בשעה שצה"ל ממשיך במבצע "מגן צפוני" בגבול לבנון, תתכנס היום מועצת הביטחון במטה האו"ם בניו יורק כדי לדון בחשיפת מנהרות הטרור של חיזבאללה. הדיון יתקיים לבקשת ישראל וארה"ב, יומיים אחרי שכוח האו"ם בגבול לבנון -יוניפי"ל – קבע כי המנהרות מהוות הפרה של החלטה 1701. אותה החלטה, שהתקבלה בתום מלחמת לבנון השנייה ב־2006, קיבעה את הפסקת האש בין ישראל לבין לבנון וחיזבאללה.

ב'ישראל היום' דווח כי השגריר דני דנון צפוי להציג חומרים המעידים על התיאום ההדוק בין צבא לבנון לחיזבאללה.

לטענתן דנון, "ישנו קשר ברור בין חלקים בצבא לבנון לחיזבאללה. תחת ממשלת לבנון, נבנתה עיר תחתית של מנהרות ומפעלים לדיוק טילים".

"כעת, לאחר שיוניפי"ל אישר כי מנהרות חיזבאללה שבחן הן הפרה בוטה של 1701, הגיע הזמן שמועצת הביטחון תפעל בכל האמצעים נגד תשתית הטרור של חיזבאללה שממשיכה להתעצם תחת ממשלת לבנון", טוען דנון.

כזכור, צה"ל פרסם אתמול תיעוד נוסף ממנהרת טרור של חיזבאללה. בתיעוד זה, שנחשף יום לפני הדיון במועצת הביטחון של האו"ם שיתקיים לבקשת ישראל, נראית שיטת בנייה שונה למנהרה הכוללת דיפון מבטון. במנהרות שנחשפו לפני כן היו הדפנות חצובות בסלע. בצה"ל מעריכים כי מחבלי הארגון ניסו לחסום את התוואי לפני שמבצע "מגן צפוני" יצא לדרך.

במהלך הימים האחרונים איתרו לוחמי צה"ל כמה מנהרות טרור התקפיות של ארגון חיזבאללה, שחצו לשטח מדינת ישראל. בצה"ל אומרים כי המנהרות, כמו אלה הנוספות המצויות עתה בתהליכי חשיפה, גלויים וחשאיים, לא מהוות איום על תושבי ישראל ומידע סדור בנושא הפעילות נמסר כל העת לראשי הרשויות בצפון. "מרגע חשיפתן של מנהרות הטרור פועלים לוחמי צה"ל ללמידה שלהן באמצעים שונים הכוללים יכולות צילום ומחקר לצד מלכוד המנהרות. המאמץ לחשיפה ונטרול מנהרות הטרור נמשך כפי שתוכנן".

פעולות ביטון המנהרה על ידי אנשי חיזבאללה התרחשו באחת המנהרות שצה"ל עדיין לא מתיר לפרסם את מיקומה, אך לפי פרסומים לבנוניים מהשבועיים האחרונים, צה"ל חפר לצורך איתור מנהרות נוספות לא רק ליד מטולה, אלא גם סמוך לזרעית בגזרה המערבית של גבול לבנון ובאצבע הגליל, במובלעת רקפת שמקבילה ליישוב יפתח.

אתמול דווח כי ישראל ביקשה מארצות הברית להתערב וללחוץ על הצבא הלבנוני כדי שיחשוף מנהרות של חיזבאללה בצד הלבנוני, וישמיד אותן בשיתוף פעולה עם כוחות יוניפי"ל – כך דיווח בעיתון הלבנוני "אל אחבאר", המקורב לחזבאללה, מפי מקורות דיפלומטים מערביים בביירות. לפי הדיווח, ישראל מעוניינת לשנות ולחזק את סמכויותיו של יוניפי"ל מתוך הטענה שחזבאללה מפר את החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם, ועל מנת למנוע ממנו לעשות זאת יש לחזק את הכוח הבין-לאומי.