צילום: שוקי לרר

כן ירבו: שיא של כל הזמנים במספר האברכים ובחורי הישיבות

ע"פ מחקר מקיף של 'המכון הישראלי לדמוקרטיה', מספר תלמידי הישיבות ואברכי הכוללים בסיום השנה האזרחית הנוכחית הוא 124,450 - הגבוה ביותר בתולדות המדינה. בפנים: המספרים המלאים, השינויים, המגמות וההסברים

 • "הרגע הכי קשה בחיים" יהודה קליין משתף בפטירה הטראומתית

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • מחפשים דירה בלב רמת בית שמש ד'? אתם חייבים לשמוע על ההטבה הזו

  תוכן מקודם

 • קברוך דיין האמת: הרב חיים טודרוס גולדבלט זצ"ל

  תוכן מקודם

מספר תלמידי הישיבות ואברכי הכוללים עומד בסיום השנה האזרחית הנוכחית על שיא של כל הזמנים: כך עולה ממחקר מקיף של 'המכון הישראלי לדמוקרטיה' שמסקנותיו פורסמו לראשונה ב'ידיעות אחרונות'.

ע"פ המחקר, מספר בחורי הישיבות עמד השנה על 124,450 – הגבוה ביותר בתולדות המדינה.

בדיווח מצוין כי "על פי "שנתון החברה החרדית" של המכון הישראלי לדמוקרטיה לשנת 2018, המבוסס על נתונים רשמיים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומשרדי הממשלה, צה"ל והביטוח הלאומי, נרשמה עלייה חדה של יותר מ-30% במספר התלמידים ביחס לשנת 2014. גם בניכוי ה"חוצניקים" – בחורי ישיבות מחו"ל הבאים ללמוד בישראל – מדובר בשיא חדש, המשקף זינוק של 21% בתוך שלוש שנים"

עורכי המחקר מציינים כי ב-2013, אחרי שנים של עלייה, נרשמה לראשונה ירידה במספר תלמידי הישיבות, בשיעור חד של כ-12.5%, ובשנה שאחריה הוא הצטמצם ב-3.5% נוספים. ואולם ב-2015 התהפכה המגמה עם קפיצה של 19% – בחזרה למימדים המקוריים מ-2012 (ואף מעט יותר מכך). בשנתיים האחרונות המשיך המספר לטפס – כאמור, עד לשיא חדש ב-2017.

לטענת עורכי המחקר, ד"ר גלעד מלאך וד"ר לי כהנר, הסיבה לירידה במספרם של לומדי התורה בשנים 2014-2013 והעלייה במספר הפונים ללימודים אקדמיים באותן השנים, הייתה הקיצוץ החד בתקציב הישיבות ובקצבאות הילדים בתקופת שר האוצר, יאיר לפיד, לצד הורדת גיל הפטור לחרדים משירות צבאי בממשלה הקודמת. עם חזרת ש"ס ויהדות התורה לקואליציה ב-2015 בוטלו "גזירות לפיד", והמגמה התהפכה בהתאם – עד לשיא של כל הזמנים במספר תלמידי הישיבות והאברכים.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell