מורדים בסוריה

הבית הלבן מאשר: התחלנו בהסגת כוחותינו מסוריה; "הבסנו את דאעש"

בשעות האחרונות מספר כלי תקשורת בארה"ב מדווחים על כך שארה"ב מתכוננת לבצע נסיגה של כוחותיה מסוריה • נשיא ארה"ב התייחס לדיווח וכתב: "הבסנו את דאע"ש בסוריה. זו הסיבה היחידה שצבא ארה"ב היה שם בזמן כהונתי"

 • "אני מתחנן, עזרו לי להחזיר לילדים אמא בריאה" אברך צעיר מתחנן על חיי אשתו.

  תוכן מקודם

 • למה להעיב על רגעי האושר?

  תוכן מקודם

 • סיטואציה מביישת: עזרו לבת ישראל עזובה

  תוכן מקודם

 • שמיים סגורים: שערי דמעות לא ננעלו בליזענסק

  תוכן מקודם

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ היום כי כוחות הצבא האריקני הביסו את ארגון דאעש וכי המשימה – המלחמה בדאעש – הושלמה. בציוץ שפרסם ברשת החברתית טוויטר, כתב הנשיא: "הבסנו את ארגון דאעש בסוריה. זו הייתה הסיבה היחידה לנוכחותנו במדינה תחת הנשיאות שלי. המשימה הושלמה". הבית הלבן הודיע רשמית כי החלו בהסגת כוחות הצבא מסוריה. בהודעה נמסר: "התחלנו להחזיר את הכוחות הביתה וכעת אנחנו עוברים לשלב הבא, ומתכוננים ביחד עם בעלות הברית לשמור על האינטרסים האמריקאים בכל עת".

מוקדם יותר היום דווח בסוכנות הידיעות רויטרס ובCNN כי צבא ארצות הברית נערך לנסיגה "מוחלטת וחפוזה" של כלל הכוחות מסוריה, וכך לסיים את המאבק בארגון דאעש. עם זאת, המועד שבו תתבצע הנסיגה מהאזור לא הובהר, וכן הגורמים לא מסרו לסוכנות הידיעות מי היו מעורבים בדיון על הסוגייה.

ארצות הברית מחזיקה כ-2,000 חיילים בסוריה, רובם מהיחידות המיוחדות והם פועלים בשיתוף פעולה הדוק עם ברית בשם "הכוחות הדמוקרטיים הסורים" (SDF) הכוללת מליציות ערביות וכורדיות. השותפות עם הברית הובילה לתבוסת דאעש במספר מוקדים בסוריה, אך עוררה את זעמה של טורקיה, חברה בנאט"ו, הרואה בכוחות הכורדים החברים בברית כארגון לוחמני הנלחם בטורקים. הדיונים מתרחשים כאשר אנקרה מאיימת בביצוע מקפה חדשה בסוריה, כאשר האמריקאים נתפסים כגורם המייצב בסוריה, המרתיע מעט את הגורמים השונים.

בתוך כך, ממשרד החוץ הרוסי נמסר כי "נוכחות הכוחות האמריקאים בסוריה הופכת למכשול מסוכן בדרך להשגת הסכם שלום במדינה, והאשימה את וושינגטון בהשארת כוחותיה בסוריה באופן לא חוקי". דוברת משרד החוץ אמרה בשיחה עם עיתונאים: "הנוכחות האמריקאית הבלתי חוקית בסוריה הפכה למכשול מסוכן בדרך להשגת הסכם שלום, זאת במקום להיות גורם הנאבק בטרור".

שגריר ישראל באו״ם, דני דנון, מגיב להודעה האמריקנית לפיה ארה"ב מתכוונת להשיג את כל כוחותיה מסוריה. "זו החלטה של ארה״ב ונכבד כל החלטה שלהם. יש לנו את הדאגות שלנו לגבי האיראנים בסוריה. נעשה מה שצריך כדי להגן על ביטחוננו יחד עם ארה"ב ורוסיה", דברי דנון.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן