מאז התפוצצות פרשת ענבל אור מקדמת שרת המשפטים איילת שקד את חוק קבוצות רכישה כדי להסדיר את התחום הפרוץ • אלא שעו"ד החרדי יצחק שטיינברג טוען במכתבו לשקד שהנוסח הקיים לא פותר את תופעת החאפרים המוכרת היטב במגזר החרדי

הסוף לשרלטנות?

תופעת החאפרים בתחום קבוצות רכישה מוכרת היטב במגזר החרדי. רוכשים רבים הפסידו את כספם כשסמכו על מארגנים שהציגו עצמם כמקצוענים עתירי ניסיון, אך בפועל התבררו כשלומיאלים במקרה הטוב, ובמקרה הרע כשרלטנים שבאו לעשות קופה על גבם של הרוכשים התמימים.

מאז התפוצצות פרשת ענבל אור מקדמת שרת המשפטים איילת שקד את חוק קבוצות רכישה כדי להסדיר את התחום הפרוץ ביותר בענף הנדל"ן בישראל. אלא שממכתבו של עו"ד החרדי יצחק שטיינברג שנשלח לשקד עם העתקים לכל חברי הכנסת החרדים, עולה כי החוק לא פותר את המצוקה החרדית בדמות תופעת החאפרים.

"כעו"ד העוסק רבות בתחום הנדל"ן", כותב שטיינברג לשקד, "עוקב אני בעניין רב אחר חוק קבוצות רכישה שיזמת כדי להסדיר את אחד התחומים הפרוצים ביותר בענף הנדל"ן ועל כך ברכותיי ותקוותי שהליכי החקיקה אכן יושלמו במהירות לטובת כלל הרוכשים בעתיד.

"עם זאת, מהיכרותי עם קבוצות רכישה רבות, ובעיקר במגזר החרדי בהן קבוצות הרכישה עודן קיימות ופעילות גם כיום בשיעור כגבוה בהרבה מהמגזר הכללי, אבקש להעיר על נקודה מרכזית וחשובה שנעדרת עדיין מהחוק החדש: הצבת רף בסיס עם דרישות מקצועיות מ'המארגן'".

שטיינברג מוסיף ומבהיר: "החוק החדש, שסוגר את הפרצות הרגולטוריות בפני השרלטנים שעשו עד כה קופה על גבם של הרוכשים התמימים, לא עושה זאת כלפי המארגנים הישרים אך הבלתי מנוסים. אלה המקצועיים בעיני עצמם שאין בינם ולניהול בנייה דבר וחצי דבר ובכך הם מורידים לטמיון את כספם של הרוכשים שנותנים בהם אמון".

וכאן כותב שטיינברג על הבעיה החרדית: "מניסיוני עם קבוצות רכישה במגזר החרדי, אני יכול להעיד שמארגנים מהסוג הזה מזיקים לחברי הקבוצה לא פחות מעמיתיהם השרלטנים ואולי אף יותר. מדובר באנשים נעדרי ניסיון ומקצוענות שמנסים לתפוס טרמפ על ענף הנדל"ן ובכך הם מסכנים את כספם של הרוכשים".

"מן הראוי", מציע שטיינברג לשקד, "שהצעת החוק תקבע דרישות בסיס למארגן קבוצת רכישה ובהן מגבלות כדוגמת ניסיון, השכלה והיקפי ביצוע, ולאור העובדה שתחום קבוצות הרכישה הינו תחום שלצערנו השרלטנות בו גדולה פי כמה מאשר בתחומים אחרים, הרי שיש לקבוע מנגנון סינון אמיתי בפני מי שמעוניינים לזכות בתואר 'המארגן'.

"פרט נוסף, הצעת החוק מתייחסת אך ורק לקבוצות למגורים ואינה מתייחסת לקבוצות שרווחות מאוד היום – קבוצות למסחר. מן הראוי לקבוע התייחסות גם לקבוצות כאלו אמנם ברף נמוך יותר", חותם שטיינברג את מכתבו לשרת המשפטים.