Photo by Jørgen Håland on Unsplash

סטירה מחבר: חשש בישראל מנסיגת ארה"ב מסוריה • פרשנויות

ארה"ב התחייבה בפני ישראל שלא תעזוב את סוריה לפני שהכוחות האיראניים יעזבו את המדינה - וההחלטה היום מנוגדת למסרים שהועברו לישראל בסוגיה. המרוויחים מהצעד: איראן, חיזבאללה, רוסיה וטורקיה. המפסידים האמיתיים - הכורדים

 • צפו: תיעוד מרגש מהתפילה בקבר מרדכי ואסתר באיראן

  תוכן מקודם

 • הגאון רבי אליהו פויפר זצ"ל השאיר אחריו כלה לפני חופתה ללא צרכים מינמלים

  תוכן מקודם

 • עכשיו בשביל מחר: זה מה שתענו אחרי מאה ועשרים

  תוכן מקודם

 • ניתוח לב פתוח: אם לילד חרדי בן 10 מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

בישראל חוששים מהמהלך שהכריזה היום (רביעי) ארצות הברית להסגת כוחות מסוריה ומהשפעותיו על המאבק באיראן בסוריה. וושינגטון התחייבה בפני ישראל כי היא לא תעזוב את סוריה לפני שהכוחות האיראניים יעזבו את המדינה וההחלטה שפורסמה הערב על ידי הבית הלבן מנוגדת למסרים שהועברו לישראל בסוגיה, כך דווח הערב ב'כאן חדשות'.

נוסף על כך, בישראל סבורים שהמהלך יחזק את ההשפעה של רוסיה במזרח התיכון, על חשבונה של ארצות הברית. אמנם הנוכחות האמריקנית בסוריה אינה רבה – ולדברי שר בקבינט ששוחח עם כאן חדשות, גם לא משפיעה באזור – אך היא נחשבת לסמל, לדריסת הרגל של וושינגטון באזור.

לדברי פרשן 'חדשות 10' ברק רביד, "להחלטה הזו השלכות שליליות רבות על מצבה הביטחוני והמדיני של ישראל בסוריה. טראמפ משאיר בסוריה הגמוניה רוסית מוחלטת. זה רע לישראל ביום רגיל ועל אחת כמה וכמה בשעת משבר עם מוסקבה וכאשר נתניהו עדיין לא מקבל פגישה עם פוטין".

רביד חושף כי, "נתניהו ניסה אך לא הצליח לשכנע את טראמפ להשאיר את הכוחות בסוריה. מקור שמעורה בתכני שיחת הטלפון ביניהם אמר כי טראמפ העמיד את נתניהו בפני עובדה. זהו המקרה המובהק ביותר מאז כניסת טראמפ לתפקיד בו האינטרסים של טראמפ ושל נתניהו התנגשו בצורה אותה לא ניתן ליישב. יכולתו של נתניהו להיאבק בטראמפ כדי למנוע את המהלך היתה מוגבלת מאוד. למרות האכזבה הקשה של נתניהו מהחלטת טראמפ – הוא הגיב באיפוק לא אופייני".

צילום: Hadas Parush/Flash90

שר ישראלי בכיר אמר ל"ישראל היום" כי המהלך לא משנה מהותית את המאזן האסטרטגי בסוריה, כיוון שהנוכחות האמריקנית הייתה ממילא מינורית. עם זאת, הוא אומר כי הנסיגה החד-צדדית משמעותה החמצת הזדמנות להסכם דו-צדדי עם רוסיה, שהיה מביא לנסיגה איראנית מקבילה מסוריה. פירוש הדבר כי אפשר היה לנסות להגיע להסכם, לפיו תמורת הנסיגה האמריקנית הייתה מתבצעת נסיגה איראנית, ולכן "יש פה החמצת הזדמנות".

פרשן 'מעריב' יוסי מלמן כותב כי, "ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון שפרש אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט וראש המוסד יוסי כהן ניסו שוב ושוב לשכנע את עמיתיהם כי הנוכחות הצבאית בסוריה היא חיונית לא רק לאינטרסים של אמריקה אלא גם כמובן לבנות בריתה במזרח התיכון ובראש וראשונה ישראל. ישראל מעוניינת בנוכחות של חיילים אמריקנים כדי לאזן את השפעת רוסיה בסוריה ולהוות בלם למאמצי ההתפשטות וההשפעה של איראן במדינה וכוונותיה לפרוס טילים ומיליציות שיעיות בקרבת הגבול עם ישראל – מהלך שלפי שעה נבלם, גם בעזרת תקיפות חיל האוויר בסוריה".

פרשן 'וואלה' אורן נהרי נהרי מרחיב על משמעות ההחלטה, "יכולת הפעולה של ישראל בסוריה תמיד היתה מורכבת, תמיד היתה תוך פזילה אל הדוב הרוסי, שעבר להתגורר בשכונה. מעתה אנו במצב מורכב עוד יותר. ובעיקר חשים נבגדים, ובצדק מוחלט, כל הכוחות שאמינו לאמריקנים. אולי היו צריך ללמוד מגורלם המר של בני המונג בוייטנאם, של אחרים שסמכו על מילתה של ארצות הברית ונותרו מאחור לנקמת בני ארצם. צבא סוריה החופשית יהיה נתון כעת לרחמיו, הדי מוגבלים כידוע, של אסד. הכורדים נשארו לחסדיו של ארדואן. והם מוגבלים עוד פחות".

לא רק ישראל נפגעת מהחלטת טראמפ, הכורדים נותרים כעת לחסדיו של ארדואן שמוכן להשמיד אותם. "משהחליטו האמריקנים להוציא את כוחותיהם מהשטחים בהם חיים ושולטים הכורדים, המחסום האחרון לפלישה טורקית כוללת נפרץ. כבר בשבוע שעבר הודיע ארדואן כי פעולה בסוריה היא שאלה של ימים ספורים בלבד. ארדואן מעוניין להגדיל את שטח ההשפעה הטורקי בצפון סוריה, כקלף מיקוח במשא ומתן לסיום מלחמת האזרחים במדינה, ועל הדרך לסגור חשבון היסטורי עם הכורדים", כותב נטע בר ב'ישראל היום'..

לדברי בר, "דוגמה טובה למה שעשוי לקרות לכורדים בשטחים אליהם יפלשו הטורקים נתקבל בחודש מרץ, כשהצבא הטורקי, מלווה בגדודים של ארגונים איסלמיסטיים קיצוניים, פלש למחוז עפרין בצפון מערב סוריה, שהיה תחת שליטת המיליציה הכורדית מאז שנת 2013. הכורדים לחמו בגבורה אך לא היוו יריב שקול לכוחות השיריון הטורקים. עשרות אלפי אזרחים כורדים נמלטו וארגוני המורדים האיסלמסטיים, שאומנו וחמשו בטורקיה, ביצעו מספר רב של זוועות ופשעי מלחמה".

צילום: צבא ארצות הברית

ד"ר ירון פרידמן כותב ב'ווינט' כי "זה חלום הבלהות של הכורדים שם וחגיגה לרוסיה ולציר הרשע של איראן, חיזבאללה והמשטר הסורי. הנסיגה האמריקנית מסוריה היא התגשמות חששם הגדול של הכורדים: במשך שנים הם עשו את עבודתם נאמנה כשנלחמו נגד השטן, הלא הוא דאעש, וכעת איש לא יודה להם על כך".

"אפשר להעריך שלאחר הפינוי האמריקני יתממשו כל האיומים נגד הכורדים, משום ש"הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" והחלק העיקרי שבהם, "כוחות הגנת העם" הכורדיים, לא יוכלו לעמוד מול הקואליציה של רוסיה, צבא אסד, איראן וחיזבאללה. המשטר הסורי איים בעבר פעמים רבות לחצות את נהר הפרת, הגבול הטבעי בין אזורי ההשפעה של רוסיה וארה"ב, ומה שמנע זאת ממנו עד כה היה החשש הרוסי מעימות עם האמריקנים. אם כעת יוסר האיום של צבא ארה"ב, יש להניח שהכורדים יצטרכו להתמודד בו-זמנית הן עם צבא אסד ובעלי בריתו לאורך הפרת, והן עם טורקיה, המאיימת בימים האחרונים לפלוש לחבל הכורדים ממערב".

"יש להניח כי לכורדים לא תהיה ברירה אלא לבקש את חסותו של "בעל הבית" בסוריה – רוסיה. הרוסים יסכימו להעניק חסות לכורדים, מאחר שהם לא נקטו עמדה בעד המשטר הסורי או נגדו במהלך מלחמת האזרחים, אבל חסות זו והערובה לביטחונם יינתנו רק בתנאי שהכורדים יבטלו את האוטונומיה שלהם ולוחמיהם יסתפחו לצבא הסורי. שר החוץ הרוסי לברוב רמז על כך כבר בחודש מרץ, כשטען כי ארה"ב מנצלת את הכורדים למטרותיה, מעודדת אצלם נטיות בדלניות ומונעת מהם להכיר במשטר הסורי. לברוב אמר שלמרות זאת יחסה של רוסיה לכורדים לא השתנה – מוסקבה מכירה בתרומתם למלחמה בטרור, אך רואה בכך מלחמת הישרדות של אזרחים השייכים למדינה הסורית", כך פרידמן.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן