צילומים: פלאש 90

הרע במיעוטו: ש"ס ו'דגל' מחרימות את הועדה אבל מעוניינות שהחוק יעבור

חרף ההצהרות הלוחמניות, ב'דגל' וש"ס רוצים להעביר את חוק הגיוס במתכונתו הנוכחית - על מנת לתקנו בתחילת הקדנציה הבאה • באגו"י, מנגד, מעדיפים לא לאשר כלל את החוק החדש • כך או אחרת, גוברת ההערכה כי הבחירות יוקדמו לתחילת הקיץ
 • "יצליחו בלימודם בזמן הבעל"ט" ברכתו המרגשת של הגאון הרב פינקל

  תוכן מקודם

 • 31 יתומים נישאים בחודש תמוז

  תוכן מקודם

 • ה' לא חייב לי כלום

  תוכן מקודם

 • אם אתה משמח את שלי

  תוכן מקודם

סדר בבלאגן: סאגת חוק הגיוס מלווה אותנו זה למעלה משנה ותהווה את הטריגר הרשמי – ככל הנראה – להקדמת הבחירות. אך עוד לפני שנצלול לפרטי ההתפתחויות האחרונות חושב לציין היכן עומדים הדברים כרגע.

בעוד כחודש בערך יפקע הדד-ליין של הארכה הנוספת שהעניק בג"ץ לממשלה במטרה לחוקק את החוק. ביום שלישי השבוע צפויה להתכנס הועדה הקואליציונית המיוחדת שהוקמה כדי לטפל בנושא. בפני הועדה עומדות 3 אפשרויות מרכזיות.

הראשונה – הבאת החוק להצבעה בכנסת לאחר הכנסת תיקונים לאור דרישות המפלגות החרדיות. הבאת החוק להצבעה בכנסת בגירסתו הנוכחית. השלישית – אי הבאת החוק להצבעה כלל.

האופציה הראשונה אינה על הפרק לאור התנגדות רה"מ להצטייר כמי שנכנע "לסחטנות החרדית", כמו גם לאור החשש מפני התנגדות של חלק מחברי הקואליציה והאפשרות הסבירה שבג"ץ יפסול את החוק.

האופציה השניה היא אישורו של החוק בגירסתו הנוכחית – בתמיכת 'יש עתיד' ו'ישראל ביתנו' והתנגדות המפלגות החרדיות. מי שמעוניינות במהלך הזה הן ש"ס ו'דגל התורה' שחוששות מפני מצב שבו מעמד בני הישיבות לא יוסדר באף חוק (למשך מספר חודשים) ובונות על תיקונו בתחילת הקדנציה הבאה.

האופציה השלישית, היא הקפאת המצב, קרי: אי אישור חוק חדש והשארת עשרות אלפי בחורי ישיבות ללא חוק שיסדיר את מעמדם עד לתחילת הקדנציה הבאה, למרות הרושם המבהיל משהו של מצב כזה, לאגו"י יש תקדים מרגיע להיאחז בו.

חשוב להדגיש, כי לא מדובר במחלוקת פוליטית בין נציגי המפלגות אלא בהוראות שונות של מועצות גדולי התורה.

ההערכה הרווחת בקואליציה היא שהתרחיש שיתממש בסוף הוא התרחיש השני, לאמור: החוק יובא להצבעה בכנסת בגירסתו הנוכחית ויאושר בתמיכת 'יש עתיד' ו'ישראל ביתנו'. הדבר יגרום לפרישת 'אגודת ישראל' מהממשלה והקדמת הבחירות לחודש מאי הקרוב.

השר זאב אלקין אמר הבוקר בראיון ל'קול חי': "כרגע אין סיכוי לשנות את חוק הגיוס. יש היגיון בעמדה של ש"ס ו'דגל', לאשר את החוק בנוסח הנוכחי ובהמשך לנסות לתקן. אם יעבירו את הנוסח של מערכת הביטחון, זה יעבור בבג"ץ"

"אנחנו באווירת 'סוף עונה'. להערכתי, יום אחרי אישור חוק הגיוס יכריזו על בחירות במאי, אלא אם ח"כ דוד אמסלם ימצא פשרה עם החרדים על החוק", אמר הבוקר ח"כ דוד ביטן בראיון ל'קול חי'.

אמסלם עצמו הבהיר: "הדד-ליין שלנו הוא ה-15 בינואר. היות שאנחנו מגיעים למועד, אני מבין שנעביר את החוק כפי שהוא. יאיר לפיד גנב דעת ומשקר. הוא מתפרנס משנאת חרדים, הוא לא רוצה שהם יתגייסו ולכן עושה הכול כדי להכשיל את החוק". בתגובה נמסר מ'יש עתיד': "כל מה שדרשנו הוא שלא ישנו את חוק הגיוס, ושנתניהו יתחייב שאין כוונה לעשות מהחוק ישראבלוף ולפצות את העסקנים החרדים בכסף בדלת האחורית"

כך או אחרת מבהיר ח"כ אמסלם כי הדיונים בועדה יתקיימו ביום שלישי הקרוב – עם החרדים או בלעדיהם.

 

כתבות קשורות

כאיש אחד: מעל רבבה חגגו את הכנסת 'ספר התורה של ילדי ישראל'
טראמפ שכנע את הבכירים: "רק תגידו שהבחירות היו מושחתות; את השאר תשאירו לי"
הפרופ' מביה"ח איכילוב: "אנחנו בתקופה מאוד רגועה מבחינת החולים המונשמים"
בכירים בליכוד: "מחסום הפחד מנתניהו נשבר; בתנועה מתחילה תסיסה של ממש"
מודיעין עילית: נער נפצע קשות ופונה לביה''ח לאחר שהחליק מקורקינט חשמלי
הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • מרן הקהלות יעקב זצ"ל
טורקיה תחת להבות: כמאה שריפות ענק במדינה - ארדואן כבר מצא אשמים • צפו
לפיד על תקיפת הספינה במפרץ עומאן: "מגבשים תגובה בינ"ל ממשית"
פארסת החיסונים: כ-80 אלף חיסונים של פייזר ייזרקו לפח
שר הבריאות: "אמנע בכל מחיר מלעשות סגר - היו לו השלכות נוראיות"
"14 ימים של עומסי חום כבדים עד קיצוניים" • האזינו לתחזית
משרד הבריאות החליט: מד"א יצא למבצע חיסונים נרחב בבתי האבות

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן