אחרי שבחודשיים האחרונים הממשלה פעלה יחד עם קואליציה צרה של 61 חברים בלבד - לאחר פרישת 'ישראל ביתנו', ראשי סיעות הקואליציה קיבלו היום החלטה להקדים את הבחירות לחודש אפריל הקרוב • התאריך: 9 באפריל - ד' ניסן

במהלך ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה שנערכה הצהריים, התקבלה החלטה להקדים את הבחירות לכנסת ה-21 ל-9 באפריל – ד' ניסן. החוק לפיזור הכנסת צפוי לעבור היום במשאל טלפוני בין שרי הממשלה, ולעלות מחר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. ביום רביעי צפוי החוק לעלות לקריאה שנייה ושלישית.

בהודעה שפרסמו ראשי הקואליציה נאמר: "מתוך אחריות תקציבית ולאומית החליטו ראשי מפלגות הקואליציה, בהסכמה ופה אחד, לפזר את הכנסת וללכת לבחירות חדשות בתחילת אפריל לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות".

יו"ר הכנסת יואל אדלשטיין מסר כי,"קיימתי התייעצות עם ראשי כל הסיעות וביקשתי לקבוע את התאריך הקרוב ביותר האפשרי. הישיבה הראשונה של הכנסת ה-21 תתקיים ב-30 באפריל, אחרי פסח".

החלטה להקדים את הבחירות ביותר מחצי שנה, באה לאחר שסיעת 'ישראל ביתנו' פרשה מהקואליציה לפני כחודשיים, כשבעקבות כך הקואליציה הצטמצמה לרוב מועט של 61 חברים בלבד.

בעקבות התפטרות שרי 'ישראל ביתנו' מתפקידיהם במשרד הביטחון והעלייה והקליטה, בתחילה ניטש קרב של ממש על תפקיד שר הביטחון כאשר יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, ראה עצמו מתאים לתפקיד ודרש זאת לעצמו, כשאף איים בהתפטרות ובפירוק הממשלהדבר שבסופו של דבר לא קרה.

מלבד פרישת 'ישראל ביתנו', אחרי שבג"ץ פסל את חוק הגיוס הקודם, בקואליציה היו חייבים להעביר בקריאה שניה ושלישית את חוק הגיוס החדש, כשאף בג"צ נתן הארכה נוספת לחקיקתו עד לחודש הבא.

בתוך המפלגות החרדיות היו חילוקי דעות לגבי נוסח החוק החדש, כאשר ב'אגודת ישראל' איימו לפרוש במקרה והחוק יעבור במתכונתו הנוכחית ומנגד בש"ס ו'דגל התורה' העדיפו כי החוק יעבור ובהמשך יבצעו בו את השינויים הנדרשים, כשאף חלקם איימו כי במידה ולא יעבור החוק אזי הם יפרשו.

מלבד ההסיעות החרדיות, ב'ישראל ביתנו' ו'יש עתיד' אמרו תחילה כי יתמכו בחוק במתכונתו הנוכחית, אך בימים האחרונים החלו להצהיר כי לא בטוח יעשו זאת, כאשר ב'יש עתיד' אף הודיעו היום כי בטוח לא יתמכו בחוק, מאחר ונתניהו עשה 'קומבינה' עם החרדים.