תגובות רבות במערכת הפוליטית בעקבות החלטת ראשי מפלגות הקואליציה ללכת לבחירות בזק בתוך מספר חודשים • איתן כבל: ‏"מסתבר שהמצב הביטחוני לא כזה רגיש והרגישות היחידה היא של נתניהו למנדלבליט"; "בשבועות האחרונים הכנסת התנהלה באווירת סוף קורס"

ההחלטה המפתיעה ללכת לבחירות בזק בתוך פחות מחצי שנה, גורר, מטבע הדברים, תגובות נרחבות מכל קצוות הקשת הפוליטית, כשחלק מהחברים מברכים וחלק מלגלגלים.

יו"ר 'ישראל ביתנו', חבר הכנסת אביגדור ליברמן אמר: "אני מברך את ראשי הקואליציה על החלטתם ללכת לבחירות מוקדמות. מבחינתו של עם ישראל הכי חשוב זו ממשלה חדשה ויציבה". ליברמן אף התייחס לחקיקת חוק הגיוס החדש ואמר, כי "אנחנו נדרוש התחייבות מהממשלה הבאה לא לשנות את חוק הגיוס, אם לא תהיה התחייבות כזו – לא נצטרף. אנחנו לא פה בכל מחיר, יש לנו עקרונות".

יו"ר מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג אמרה: "ברוך שפטרנו מעונשה של זו. הגיע זמנה של הקואליציה הזאת להתפזר, וזמנה של ישראל לעתיד טוב יותר".

מרכז האופוזיציה ויו"ר סיעת 'המחנה הציוני' חבר הכנסת יואל חסון אמר, כי "שעון החול לסיום כהונתו של בנימין נתניהו יצא לדרך. ישפוט הציבור איזו ממשלה הוא רוצה: ממשלה של תקווה או קיפאון. אנחנו קוראים לשאר מפלגות השמאל מרכז לחבור אלינו בהקדם כדי להביא לישראל את התקווה שהיא כל כך מחכה לה".

חבר הכנסת איציק שמולי מ'המחנה הציוני' אמר, כי "פירוק הממשלה היא הודעה משמחת עבור אזרחי המדינה. הממשלה הרעה הזו הביאה לאובדן הביטחון וההרתעה, לבידוד מדיני וגם בצד החברתי לפגיעה באוכלוסיות רבות. כל תכלית קיומה כיום היא החרבת הדמוקרטיה ושלטון החוק ומתן מקלט והגנה לשחיתויות של ראש הממשלה. הגיע הזמן להחליף אותה".

חברת הכנסת מרב מיכאלי מ'המחנה הציוני' אמרה, כי "הממשלה הגרועה ביותר שכיהנה כאן הולכת הביתה. מדינת ישראל צריכה שיקום מאסונות השלטון הזה, ומהר. שלטון מושחת שחירב את הדמוקרטיה, מכר את הביטחון שלנו והוביל אותנו לבידוד מדיני ולגרעון כלכלי. המחנה הציוני יהיה כאן כדי לבנות מחורבות הדמוקרטיה את מדינת ישראל מחדש".

ח"כ סתיו שפיר מ'המחנה הציוני' אמרה, כי "ממשלת נתניהו האחרונה שברה שיאי שחיתות, הובילה יוזמות אפליה גזעניות, גרמה להעמקה של הפערים הכלכליים בין אזרחי ישראל ומעל הכל, כשלה בשמירה על ביטחון מדינת ישראל. טוב שהולכים לבחירות, ובסופן תיבחר הנהגה שאזרחי ישראל עומדים בראש מעיניה. זה הרגע שבו צריך לאפסן את האגו וליצור חזית להחלפת השלטון ולהצלת הדמוקרטיה, החופש והשפיות הישראלית".

חברת הכנסת מיכל בירן מ'המחנה הציוני' אמרה, כי זו "תחושת הקלה גדולה. הכנסת הזאת נמצאת על מזוודות כבר כמה חודשים, והדבר האחרון שמעניין את הקואליציה זה לטפל בבעיות האמיתיות של החברה הישראלית. הגיע הזמן לשינוי".

חבר הכנסת איתן כבל אמר: "שהחיינו וקיימנו והגענו לזמן הזה. החלטת הקואליציה לפרק את הממשלה וללכת לבחירות עזרה לסיים את הטרללת, שהגיעה לשיאים בשבועות האחרונים, בה הכנסת התנהלה באווירת סוף קורס ולא כבית מחוקקים שאמור לכבד את עצמו". כבל אף הוסיף ועקץ את נתניהו ואמר, כי ‏"מסתבר שהמצב הביטחוני לא כזה רגיש והרגישות היחידה היא של נתניהו למנדלבליט".