מכרזים רבים ללא הצעות, זכייה אחת במחיר אסטרונומי וזינוק של לפחות 15% במחירי הדירות • מהמערכת הפוליטית כבר אין מי שמצפה לישועה וחוק המזומן וחובת הדיווח משפיעות על השוק • אז כמה תשלמו על דירה בבית שמש? כל הפרטים בפרסום ראשון

המערכת הפוליטית בדרך לבחירות, שר האוצר משה כחלון ככל הנראה לא יגרוף שוב די-מנדטים כדי לזכות בתיק האוצר והקבלנים אופטימיים במיוחד.

תוצאות מכרז רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) שהגיעו ל'ביזנעס' מצביעות על צפי לזינוק חד ומשמעותי במיוחד בעיר בית שמש, ומשקפת מגמה שככל הנראה תתרחב גם לשאר ערי הארץ.
ביזנעס שימושי
למכרז על קרקע לבניית 44 יחידות דיור ברמת בית שמש הוגשו 7 הצעות, והזוכה בו הגיש הצעה בגובה של כ- 32,000,000 ₪, דהיינו כ- 726,000 ₪ לפני מע"מ עבור קרקע ליחידת דיור.

"זה תקדים מטורף בבית שמש", אומר ל'ביזנעס' יזם נדל"ן חרדי. "המשמעות היא צפי לעליית מחירים ואופטימיות רבה אצל היזמים", התריע. זאת, בשל העבודה, כי משקלול מהיר עולה כי בשביל שהיזם שקונה את הקרקע במחיר הזה ירוויח, הוא יידרש למכור את הדירות במחירים שגבוהים ממחירי השוק ב- 15% לפחות – מינימום 2,600,000 ₪.

נתון נוסף שמגבה את התמרור האדום בשוק הדיור החרדי, הוא כל שאר המכרזים שהוציאה המדינה בעיר בית שמש. כל המכרזים שהוצאו בתקופה האחרונה לקרקעות בעיר כשלו, מאחר וכלל לא הוגשו הצעות על ידי יזמים, שכאמור, אופטימיים וזהירים במיוחד לאור התהפוכות בשוק.

כל זה קורה לאחר חתימת הסכם הגג בעיר, שצפוי להכפיל את תושבי העיר. מה שמחדד עוד יותר את השאלה, הכיצד יימכרו ויאוכלסו כל אותן יחידות דיור, בעוד מחירי השוק מזנקים עוד ועוד וכמעט שאינם מאפשרים לתושב הממוצע לקנות דירה.

לכל זה מצטרף גם החוק לצמצום השימוש במזומן שייכנס לתוקפו בשבוע הבא, וחובת הדיווח על מקורות המימון שתיכנס גם היא לתוקפה בשבוע שלפנינו. אם לדייק, שנת 2019 תהיה שנת המבחן הקשה ביותר, הן עבור יזמי הנדל"ן והן עבור רוכשי הדירות.

גם אם תוצנח רפורמה מהמערכת הפוליטית שאחרי בחירות 2019, לא נראה שיש מי שחושב שחושב שהיא תשפיע לטובה על השוק.
מקור: http://bizzness.net/