מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיזור הכנסת ברוב של 104 ח"כים וללא מתנגדים • החוק אמור לעלות לקריאה שנייה ושלישית עוד הערב • וגם: הח"כים הפרובוקטורים שלא יכהנו בכנסת הבאה והאיחול של יו"ר הכנסת

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק התפזרות הכנסת העשרים, , המציע לקיים את הבחירות בעוד מספר חודשים בתאריך ד' ניסן ה-9/4/2019, ברוב של 104 ח"כים וללא מתנגדים.

ההצבעה על פיזור הכנסת התקיימה לאחר דיון בו נאמו עשרות ח"כים, כאשר להצבעה עמדו הצעת חוק ממשלתית והצעות חוק פרטיות של ח"כים שונים ביניהם ציפי לבני, יאיר לפיד, תמר זנדברג ואיימן עודה.

לאחר ההצבעה הראשונה הצעת החוק עברה לדיון מהיר בועדת הכנסת בראשות חבר הכנסת מיקי זוהר והיא צפוייה לשוב למליאה ויובאו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, כבר בשעה 19:00.

בתוך כך בצל ההצבעה על פיזור הכנסת, שני ח"כים ערבים מרשימת בל"ד, ג'מאל זחאלקה וחנין זועבי הודיעו כי לא ימשיכו לקדנציה נוספת, כשאף ח"כים נוספים אמרו כי שוקלים זאת.

בתגובה לדיווח על על סיום כהונתם של שני הח"כחם הערביים כתב יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בחשבונו בטוויטר: "בלי זועבי ובלי זחאלקה. ובעזרת השם, גם בלי בל״ד כולה. המפלגה הזו לא תורמת דבר לכנסת, להפך, פוגעת בציבור הישראלי כולו".

חברת הכנסת ניבין אבו רחמון מהרשימה המשותפת הגיבה לציוץ של אדלשטיין וכתבה: "רק היום עמדתי ונאמתי על כמה קשה להיות ח״כית ערביה ולהתמודד עם כל ההסתה והדה-לגיטימציה מצד ח״כים אחרים והנה יו״ר הכנסת, רגע אחרי ההצבעה לפיזור חוזר על אותו דפוס פעולה. אנחנו כאן ונשאר כאן אדלשטיין".

ח"כ חנין זועבי הכחישה האת הדיווח אוותיה ואמרה, כי "לא התקיים דיון במפלגת בל"ד בעניין התמודדותי לכנסת הבאה. הנושא לא נמצא על סדר היום שלי ומוקדם לדון בו. כנראה מישהו לא מעוניין לראות אותי בכנסת והחל להפיץ שמועות במסגרת הקמפיין השקרי שלו".