Hadas Parush/Flash90

סמוטריץ' מכחיש איחוד אחרי הבחירות: "לא יודע מי הם הגורמים"

השר אריאל על המהלך של בנט: "הדרך בה הדברים נעשו הייתה טעות. לא עושים דברים כאלה באישון לילה, לא הכל מותר בפוליטיקה". ח"כ בן דהן: "אתמודד על ראשות הבית היהודי, הפסדנו מיליונים בגלל בנט ושקד. מצטער ששולי מועלם עזרה להם להתפצל"

ח"כ בצלאל סמוטריץ', המתמודד לראשות האיחוד הלאומי ושואף להוביל את הסיעה המשותפת לאחר עזיבת בנט ושקד, מכחיש את הדיווח שפורסם הבוקר, כי יש סיכום בין הבית היהודי-האיחוד הלאומי לבין 'הימין החדש', של בנט ושקד כי אחרי הבחירות המפלגות יתאחדו לרשימה אחת, שתנהל משא ומתן קואליציוני משותף על כניסה לממשלה כגוש אחד. "לא יודע מי הם ה'גורמים בבית היהודי'", כתב סמוטריץ', "מצהיר בפניכם: אחרי הבחירות, סיעת האיחוד הלאומי והבית היהודי תנהל מו"מ עם נתניהו כדי שהציונות הדתית תהיה שותפה חזקה ומשפיעה בקדנציה הבאה. לפחות כמו שהיה בקדנציה הזו".

שר החקלאות אורי אריאל מ'הבית היהודי' אמר הבוקר בראיון ל'103FM' כי, "ידעתי שיש דיבורים על המהלך אך לא ידעתי את פרטיו. בסביבות השעה 19:00 בערב נודע לי על הפיצול. בנט עדכן אותי בדקה האחרונה, אני לא מתרשם מזה, הוא עדכן אותנו ברגע האחרון כדי לצאת מידי חובה. אני חושב שמסיבת העיתונאים לפני כחודש הייתה טעות וכך גם מסיבת העיתונאים הזאת".

"הדרך בה הדברים נעשו הייתה טעות", הוסיף, "לא עושים דברים כאלה באישון לילה. לא הכל מותר בפוליטיקה. בנט ושקד ישבו עם רבנים, ביניהם הרב מלמד מבית אל והרב גוטמן משפיר. לא הייתי בפגישה הזאת אך הם הבטיחו להם להביא קהל חדש. גם בקואליציה הבאה הם עוד יצטרכו לעבוד איתנו בתקווה גדולה שלא יתבזבזו קולות הימין ויעברו את אחוז החסימה. אני מעריך שכבר הערב יהיה סקר מנדטים, נראה בעוד כמה ימים מה קורה עם המפלגה הזאת. אני מעריך שבנט ושקד ביצעו את הסקרים שהחמיאו להם אך אנחנו נשאר במפלגת הבית היהודי, נעשה כל מאמץ להמשיך ללכת יחדיו עם הבית הלאומי. נרחיב את השורות אם תהיה אפשרות שכזו".

"סמוטריץ' אינו נטל", הבהיר, "בנט ושקד לא אהבו את ההתבטאויות שלו וביצעו עמו כל מיני פגישות שהוסתרו. זה מיותר ולא היה צריך את זה. אנחנו נמשיך הלאה בזמן שהם הלכו לדרכם". כשנשאל אם הוא חש שקיבל סכין בגב השיב: "אני יודע מאיפה בנט ושקד מגיעים, הם החלו בליכוד, כבשו את המפד"ל ושינו את שמו לבית היהודי. כעת הם המשיכו לדרכם. הדרך בה עשו זאת לא נראית לי ראויה, פעם קראו לזה אופורטוניזם. היחסים בני לבין בנט לא היו קשים, לעיתים חשבתי שדברים נעשו לא כשורה והערתי על כך יחד עם הצעות לתיקון. לצערי נפתלי בחר להתעלם מרוב הדברים שאמרתי והלך בדרך שהוא האמין שהיא הנכונה".

סגן שר הביטחון אלי בן דהן שהודיע כי יתמודד לראשות הבית היהודי אמר הבוקר בראיון ל'כאן חדשות' כי, "יש לנו אתגר גדול, אני מתרכז כרגע בבית היהודי, אני מתכוון לקחת אחריות ואני רוצה להוביל בבחירות הקרובות. אני מתמודד על ראשות הבית היהודי, יש לי ניסיון רב, אני חושב שצריך לאסוף עכשיו את כל חברי הציונות הדתית, תנועה מפוארת עם שורשים, ואי אפשר להשאיר את המוסדות כך ללא הנהגה ואי אפשר שלמדינה לא תהיה את הנשמה של הבית היהודי".

"כשנפתלי טלפן אליי זה היה שבע ורבע במוצ"ש, הוא הודיע לי 'זהו'", סיפר חבר הכנסת על הדרך שבה נודע לו על עזיבת בנט. "זה היה אחרי הפרסום, זה לא מעליב. הוא עושה את מה שהם חושבים שהטוב בשבילם, אני לא נעלב ולא כועס. אני לא במעמד ואני לא מתרכז בהיעלבות. אני מתרכז עכשיו באיך מרוממים את הציונות הדתית כדי שתהיה לה נציגות משמעותית בכנסת הבאה".

"הציונות הדתית היא האידאה הנכונה ביותר, זה נכון שהיא מורכבת אבל היא מחברת את החול והקודש, ורואה במדינה כחלק מגאולת ישראל", הוסיף. "אנחנו מקדשים את המדינה ואוהבים אותה ואנחנו רוצים להיות חלק מהכנסת. היציאה של בנט ושקד עלול לגרום נזק אני מאד מקווה שלא. יש לנו דגש על תורת ישראל, אנחנו רואים בה חלק נכבד מהמשולש של עם ישראל והמדינה, אני חושב שהדבר הזה הוא קצת פחות במעמד אצלם".

"אני מאוד מצטער על כך ששולי (מועלם) עזרה להם להתפצל", אמר על יו"ר סיעת הבית היהודי שהצטרפה למהלך של בנט ושקד, "אני מצטער על הצעד שהיא עשתה אבל זה מה שהיא עשתה ואני מסכים שזה צעד שגורם לנו לנזק של מיליוני שקלים. אנחנו בוודאי, המצב הכספי הוא לא מזהיר, יש לנו חובות ואנחנו נצטרך להתמודד איתם, אבל אני לא דואג". בן דהן הכחיש כי השרים מתכננים להתאחד שוב עם הבית היהודי לאחר הבחירות: "אני לא חושב שזה נכון – השמועה שבנט ושקד יחזרו לבית היהודי – אף אחד לא שמע על זה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו