המפץ הפנימי בימין הותיר את הגוש עם רסיסי מפלגות, אולם הוא מאפשר מהלך של ריצה משותפת שתגרום להן בוודאות לצלוח את אחוז החסימה • מאחורי הקלעים: מגעים נמרצים בין כל הגורמים שעשויים ליטול חלק באיחוד כזה

אחרי הטלטלה שעברו בימין בכלל ובמפלגת 'הבית היהודי' בפרט, עם הודעת בכירי המפלגה השרים נפתלי בנט ואיילת שקד על כך שהם פורשים מהמפלגה ומקימים את מפלגת 'הימין החדש', מפלגות הימין החדשות במגעים לאחד כוחות, במטרה למצות את כוחם ולא להסתכן בריצה מפולגת שעלולה לגרום לירידת כוח הנציגות הציבור הדתי בכנסת.

"זה מבוכה קשה וסוג של משבר גדול מאוד. אני מקווה שיצאו מהמשבר הזה כי אין הרבה זמן. אנחנו לא נמצאים שנה לפני הבחירות, אלא פחות מ-100 ימים. אי אפשר להתעלם מהעובדה הזו ולכן אני חושב שהגיע הזמן ליצור איחודים", אמר היום יו"ר מפלגת 'יחד' אלי ישי בראיון ל'ynet'.

"בארה"ב יש 50 מדינות ושתי מפלגות, ופה בכל יום מפלגה נוספת מתפצלת", הוסיף ישי והציע כי בעקבות הסיכון מאיבוד כוח הימין "נכון יהיה ש'הבית היהודי' ותקומה יתאחדו עם תנועת יחד ובכך נשמור על גוש הימין".

בהתאם לכך אמר יו"ר יחד ל-ynet, כי בנוגע לרעיון האיחוד: "אנשים מצידם (מהבית היהודי ותקומה. ב.ב.) ומצד האנשים שלי יושבים מדברים ובוחנים כל דרך. הם כרגע במשבר גדול. הם מנסים לאסוף את השברים, לבחור יו"ר לבית היהודי ותקומה. אני מניח שאחרי שהם יעמדו על הרגליים, ואני מקווה שזה יהיה בהקדם האפשרי, אז נתחיל לבחון ולבדוק מה הדבר הנכון ביותר לעשות".

במהלך הראיון הביע אלי ישי נכונות ליצירת רשימה כזו, תוך שאמר כי הוא רואה בבית היהודי והאיחוד הלאומי פרטנרים אפשריים, כאשר בנוגע לזהות המוביל שיוצב בראש רשימה שכזו, במידה וזו אכן תצא לפועל, יהיה כדאי לבחון באמצעות סקרים כדי ומי שיביא את כמות המנדטים הגדולה יותר הוא זה שיוביל.

אמש בראיון ל'קול ברמה', הביע שר החקלאות אורי אריאל נכונות למהלך שכזה ואמר, כי "אני לא רואה את שקד ובנט עוברים את אחוז החסימה. אני חושב שאנחנו צריכים לקלוט את אנשי עוצמה יהודית ואלי ישי ולחבר את כל מי שיכול להגדיל ולחזק את המחנה שלנו".

בראיון הערב ל'קול חי' אמר אורי אריאל, כי "מי שהתנגד בשעתו לכניסתם של אלי יש ומרזל הם חברי מרכז האיחוד הלאומי בהמלצתו של סמוטריץ'. הפעם אני אדאג שהחיבור הזה יקרה".

פעיל הימין ברוך מרזל מראשי 'עוצמה לישראל' התראיין אמש ל'קול חי' והגיב לראיון האיחוד. "אנו מוכנים לבלוק טכני לפי משנתו של הרבי מילובביץ', מי שיתן לנו את הדבר הזה, אנחנו פתוחים למשא ומתן", אמר מרזל.

מזכ"ל 'האיחוד הלאומי' אוריה סופר, התראיין אף הוא ל'קול חי' ואמר, כי "צריכים לארגן את הרשימה מחדש, אנחנו בונים את השדרה של הציונות הדתית וחיזוקים מימין זה דבר חשוב. אנחנו לא צריכים לשבת על בלוק טכני, צריך לשבת על רעיון אידיאולוגי אחד שלם. כמפלגה אנחנו צריכים לבנות את".

על רעיון איחוד עם חלקים נוספים בציונות הדתית ובכלל בימין, אמר סופר, כי "התנועה הציונית חיה ונושמת היא חיונית למדינת ישראל. יש לאיחוד הלאומי גם חיבור עם חב"ד בפועל, גם אלי ישי וגם מרזל יכולים למצוא מקום אצלנו. אני לא מדבר על שריונים".

אך יש גם מי שלא שש ותומך ברעיון האיחוד של מפלגות הציונות הדתית יחד עם אלי ישי. אמש, בראיון ל'חברת החדשות', נשאל הרב חיים דרוקמן מבכירי רבני ומנהיגי הציונות הדתית, האם צריך להזמין גם את 'עוצמה לישראל' ואלי ישי למפלגה? הרב דרוקמן ענה, כי "אני לא יודע בדיוק מי זה ומה זה 'עוצמה לישראל' וצריך לבחון". כשנשאל ספציפית על אלי ישיש ענה הרב דרוקמן, כי "אני לא מתייחס באופן אישי. איך שלא יהיה צריך להזמין ציונים דתיים, ולא מי שאיננו ציוני דתי".