הצוות הרפואי בבית החולים תל שומר נאלץ לקבוע את מותו של הפעוט בן השמונה חודשים שפונה מפעוטון במודיעין עילית לאחר שנחנק, ככל הנראה, ממזון. המשטרה החלה בגביית עדויות מצוות הפעוטון ואיסוף ממצאים לבירור נסיבות המקרה

נקבע מותו של תינוק בן שמונה חודשים שהובהל היום (שלישי) במצב קשה לבית החולים שיבא בתל השומר, לאחר שאיבד הכרה בזמן שאכל, בגן ילדים במודיעין עילית. צוות מד"א שהובהל למקום ביצע בו פעולות החייאה ופינה אותו כשהוא ללא נשימה וללא דופק, ולאחר נסיונות החייאה נאלצו לקבוע את מותו. המשטרה פתחה בחקירה לבירור נסיבות המקרה.

"הייתי בסמוך לפעוטון שכשקיבלתי את הדיווח על האירוע והגעתי למקום רכוב על אופנוע", שחזר חובש רפואת חירום במד"א משה חמד. "הפעוט היה מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה וסיפרו לי שהוא איבד את הכרתו בזמן האוכל. ביצעתי בו יחד עם צוות הניידת טיפול נמרץ שהגיע במהירות למקום וכוננים נוספים פעולות החייאה והוא פונה במצב קריטי תוך כדי טיפול רפואי מציל חיים לבית החולים שם הרופאים ממשיכים להאבק על חייו".

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים, מסרה בעקבות המקרה כי "רק אתמול פרסמנו את דוח בטרם לשנת 2018, וכבר אנחנו מתחילים את השנה האזרחית עם דיווח עצוב על פעוט שנחנק. חשוב להבין שחנק הוא אחד הגורמים המרכזיים לתמותת ילדים, בעיקר כאשר מדברים על תינוקות ופעוטות עד גיל 4. הסיבה לכך היא שפתח קנה הנשימה של תינוקות ופעוטות הוא צר משמעותית ביחס לזה של מבוגרים. כמו כן, כישורי הלעיסה שלהם עדיין אינם מפותחים והם עלולים לשאוף אוכל למערכת הנשימה".

מהארגון נמסר כי יש להתאים את סוג המזון לגיל הילד ולמצבו ההתפתחותי. עוד נמסר כי יש להימנע מהגשת מאכלים עגולים וקטנים או דביקים לילדים על גיל 5, ובהם נקניקיות, ענבים ועגבניות שרי, ויש לחתוך אותם לאורך. בארגון אף הדגישו כי יש להאכיל ילדים שכבר יודעים לשבת בכוחות עצמם בישיבה ליד שולחן ולא תוך כדי פעולה נוספת.