משרד ההגנה הקרואטי הציב אולטימטום לישראל לפיו אם לא תודיע לרשויות הקרואטיות שהיא מסוגלת לספק את מטוסי ה-F16 עד 11 בינואר, תבטל ממשלת קרואטיה את עסקת רכישתם. "האחריות על השגת אישור מארה"ב לספק את המטוסים הייתה על ישראל"

משרד ההגנה של קרואטיה הציב אתמול (רביעי) אולטימטום לישראל ולפיו אם עד 11 בינואר היא לא תודיע שהיא מסוגלת לספק את מטוסי ה-F-16 המשודרגים – כפי שנקבע במכרז שבו זכתה ישראל – תבטל קרואטיה את העסקה כולה. הבעייתיות בהשלמת העסקה נובעת מהתנגדות של ארה"ב, ובהודעה של משרד ההגנה בזאגרב הודגש כי האחריות להשגת אישור מהממשל בוושינגטון לספק את המטוסים בתצורה המוסכמת היא של מדינת ישראל.

"במקרה שבשל אי הבנות בין ישראל לבין ארה"ב, קרואטיה לא תוכל לרכוש את המטוסים שבחרה, הרי שממשלת קרואטיה תבטל את ההחלטה לבחור את מטוס הקרב הרב-תכליתי מ-29 במרץ", נכתב בהודעה. "קרואטיה ניהלה את הפרויקט המורכב הזה באופן שיטתי, מקצועי ושקוף, תוך שמירה על האינטרסים הלאומיים שלה".

כמו כן, ראש ממשלת קרואטיה, אנדריי פלנקוביץ', אמר בישיבת הממשלה כי "בניגוד למידע שהיה לנו על תהליך המכרז בשנתיים האחרונות, ישנן מספר בעיות, ביניהן הטמעת טכנולוגיות ישראליות ומשודרגות למטוסים ישראלים שנקנו מארצות הברית. אנחנו לא מרוצים מהעניין ומנסים לזהות את הסיבות למקרה, ואז נקבל את ההחלטה". לטענתו, קרואטיה ניהלה את הפרויקט הזה באופן שיטתי, מקצועי ושקוף, במטרה לחזק את האינטרסים הלאומיים של המדינה. נוסף לכך, אנליסט קרואטי טען כי חבל שהעסקה תתבטל, ואמר כי "זו עבודה טובה שהשתבשה. האופציה ההגיונית ביותר כעת היא לבטל את המכרז ולערוך אחד חדש".

כאמור, במארס 2018 הודיע בחגיגיות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על העסקה. אלא שלפני כחודשיים, החלו להגיע לירושלים מסרים לפיהם האמריקנים בולמים את העסקה הזו ולא מאשרים למכור לצד שלישי את המטוסים שישראל רכשה במקור מהם. זאת, לאחר שישראל ניסתה לשכנע את הקרואטים לקנות ממנה את המטוסים ונצח את ארה"ב במכרז של צבא קרואטיה, ישראל הוסיפה למטוסים האמריקנים שרכשה מהם מערכות אלקטרוניות מתקדמות מתוצרת ישראל.

האמריקנים טענו כי ישראל התנהגה בצורה לא הוגנת וכי עשתה רווח על גבה של ארה"ב. האמריקנים נימקו זאת בכך שמדובר בכלל במטוסים אמריקנים שישראל כלל לא היתה אמורה למכור לצד שלישי ללא אישור אמריקני – לא כל שכן במכרז שבו התמודדה גם ארה"ב.

במהלך ביקורו של ראש הממשלה בברזיל לכבוד טקס ההשבעה של נשיא ברזיל הנכנס, ז'איר בולסונארו, נתניהו דן עם שר החוץ האמריקני, מייק פומאפו, על העסקה. לפי פקיד ישראלי בכיר, השניים לא פתרו את המחלוקת סביב עסקת המטוסים, וזהו הנושא היחיד בין השניים שלא הצליחו לגשר על הפערים ולהשיג התקדמות.