נשיאת בית המשפט העליון אמרה כי "הניסיונות לגרור את מערכת בתי המשפט ושופטיה אל השדה הפוליטי, חותרים תחת עקרונות יסוד של עצמאות ואי תלות שהם נשמת אפה של הרשות השופטת - כשם שלא צלחו בעבר הם נדונו לכישלון גם היום"

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות מתחה הערב (חמישי) ביקורת על שרת המשפטים איילת שקד, המתהדרת במינוי שופטים שמרנים ובשינוי פניו של בית המשפט העליון. "הניסיונות לגרור את מערכת בתי המשפט ושופטיה אל השדה הפוליטי וכמוהם הניסיונות של גורמים שונים 'לנכס' לעצמם שופטים כאלה ואחרים, חותרים תחת עקרונות יסוד אלה של עצמאות ואי תלות שהם נשמת אפה של הרשות השופטת, אך הם אינם חדשים במקומותינו. שנותיהם כשנות המדינה ואני מאמינה כי כשם שלא צלחו אז הם נדונו לכישלון גם היום".

חיות אמרה כי במערכת המשפט אין שופטים "ימניים" ו"שמאלניים", או שופטים "שמרניים" ו"אקטיביסטיים", אלא שלדבריה, השופטים והשופטות "פועלים במסירות ובמקצועיות ומשתדלים כמיטב יכולתנו לפסוק בכל סוגיה המונחת לפתחנו על פי הדין ולגופו של כל עניין מתוך דבקות בעקרונות היסוד של שיטת המשפט שלנו ובראשם שלטון החוק והגנה על זכויות אדם".

"ימי תקופת הבחירות הם ימי חג לדמוקרטיה", אמרה חיות, "אך בהם, יותר מאשר בכל תקופה אחרת, מן הראוי להקדיש תשומת לב מיוחדת ולהקפיד הקפדה יתרה על תוכנו ורמתו של השיח בסוגיות שעל סדר היום הציבורי ולא בכדי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית הוא על פי חוק שופט של בית המשפט העליון.

"תפקיד זה ניתן בידי שופטי בית המשפט העליון לדורותיהם מתוך הבנה כי מן הראוי שיכהן בו מי שאמון על ניטרליות, עצמאות מחשבתית ואי-תלות פוליטית", המשיכה, "מאותם טעמים ועל מנת לשמר ולהבטיח את קווי המתאר החשובים והבסיסיים של מערכת בתי המשפט כמערכת עצמאית ובלתי תלויה, מן הראוי להותיר אותה מחוץ למשחק הפוליטי".

חיות הדגישה את חשיבותה של מגוון הדעות במערכת המשפט והדגישה כי "בניגוד למה שמנסים לצרוב בימים אלו בתודעה הציבורית, מגוון הדעות במערכת בתי המשפט בכלל ובבית המשפט העליון בפרט לא נולד היום. הוא מאפיין את המערכת שלנו מאז ומתמיד ויעידו על כך עשרות אלפי פסקי דין שניתנו לאורך השנים ובהם ניתן למצוא השתקפות יפה ומגוונת של דעות ותפיסות עולם".