Yonatan Sindel/Flash90

שי ניצן: "האמירה שמיליונים לא יקבלו כתב אישום נגד נתניהו – סופר בעייתית"

פרקליט המדינה תקף את דברי אמסלם לפיהם במקרה של אישום נגד נתניהו "מיליונים יצאו לרחובות", והוסיף: "אם שר עושה דבר שלתפיסתנו הוא לא חוקי - תפקידנו להגיד לו 'לא'". המשנה של מנלבליט: "אהוד ברק הוא תמונת ראי של אותן אמירות"

כתבות נוספות בנושא:

גם בשלג: הפרות סדר בא-טור בירושלים; 22 חשודים נעצרו • צפו
השלג כיסה את ירושלים בצבע לבן • גלריה ראשונה מהעיר המושלגת
משרד החינוך במרוץ למנוע את שביתת הפתע של המורים והגננות
פרופ' אש דחה את המלצת הצט"מ: חיסון רביעי לבני 18 ומעלה - רק לסובלים ממחלות רקע
 • היתומים הרכים יחד עם האלמנה מתחננים לעזרה רגע לפני שהבית קורס

  תוכן מקודם

 • הייתי חוזרת הביתה ומחכה לאחותי הגדולה שתחזור עם פיתות לארוחת צהרים...

  תוכן מקודם

 • רוצים לדעת עוד על מעלות תיקון שובבי"ם?

  תוכן מקודם

 • פיקוח נפש: 7 ילדים קטנים מחכים לעזרה שלכם

  תוכן מקודם

פרקליט המדינה שי ניצן התייחס הבוקר (שישי) בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו וביקר את המתקפה נגד מערכת המשפט בענייני החקירות ובעניין ה"משפטיזציה". ניצן הסביר כי תפקידם של היועצים המשפטיים הוא מצד אחד לשרת את שרי הממשלה, אך מצד שני לא לאפשר להם לעבור על החוק. ניצן התייחס גם לדבריו של יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דודי אמסלם, שהזהיר כי אם יוגש כתב אישום נגד נתניה, "מיליוני אזרחים יצאו לרחובות". את האמירה הזו כינה ניצן כ"סופר בעייתית", שצריך לחשוב עליה.

לדברי פרקליט המדינה ניצן, "אני יודע שזה כבר נשמע שחוק, אבל גן, גם הממשלה כפופה לחוק, לא לפעמים. יש אנשים שמדברים, לא כולם, אבל לפעמים אני שומע דיבורים. אתמול היועמ"ש הזכיר שאם יחליט להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, מיליונים ייצאו לרחובות ולא יקבלו את הדבר הזה. זה דבר שצריך לחשוב עליו, זה דבר סופר בעייתי".

ניצן הוסיף כי "אם שר עושה דבר שלדעתנו הוא לא חוקי, תפקידנו להגיד לו 'לא'. אין לכם מושג איזה עימותים מתפתחים, איזה אמוציות, כי באמת שרים לפעמים לא מבינים את הדבר הזה. הם אומרים 'אנחנו באנו לשלוט, בשביל זה בחרו אותנו. איך אתם יכולים להגיד לנו שצעד כזה הוא לא טוב'. אבל זה התפקיד שלנו".

 

ברקע הבהרותיו על רצונו לקבל החלטה בתיקי ראש הממשלה, בהקדם האפשרי אמר ניצן כי "משילות אין פירושה שאין מגבלות לכוחו של השלטון. גם הממשלה כפופה לחוק. תפקידנו לשמור על הסף. להגיד לפרקליטות: 'אתם קובעים מה האינטרס הציבורי' זאת התעלמות מהדמוקרטיה. האינטרס הוא משולב אינטרס ציבורי ורצון העם. אל תהרגו את השליח".

למרות דבריו החריפים ניצן הבהיר כי הדמוקרטיה בישראל לא קורסת ואף רחוק מכך. "מצב פרקליטות המדינה קשה יותר מבעבר וגם אם אני לא אובייקטיבי אז אובייקטיבית זה יותר קשה. מעולם לא דיברו יועמ"ש ופרקליט מדינה כל כך הרבה בפומבי. אני חושב שחייבים לצאת ולהגיד את הדברים בנחישות. יש רוחות שעה רעות אבל הדמוקרטיה הישראלית היא מושרשת עמוק. כמו שאני מאמין בנצח ישראל אני מאמין בנצח הדמוקרטיה הישראלית".

בנוגע למתח שבין משילות לבין שלטון החוק, אמר הפרקליט הבכיר: "השאלה מי הלקוח היא שאלה מאוד לא פשוטה", כשהוא מתייחס להאם תפקידם של הפרקליטים לייצג את השרים להם הם כפופים או את האינטרס הציבורי. "יש שתי אופציות – אופציה אחת לבוא ולומר האינטרס הציבורי הוא הלקוח הבלעדי, בכלל לא משנה מי הממשלה או מה הממשלה". לאחר מכן שאל ניצן "מה זה המונח הזה אינטרס ציבורי? מי קובע? העם. העם בוחר כנסת וממשלה, הכנסת והממשלה ממנים שרים, והם המייצגים את העם. מה שאומר השר זה האינטרס הציבורי".

 

 

אך לאחר מכן הוסיף ניצן כי "לומר היועמ"ש הוא מייצג אך ורק את האינטרס הציבורי ולא את הממשלה – זה גם מאוד בעייתי. אני רואה את המורכבות הרבה פעמים כשאנחנו מגישים תשובה לבג"ץ, בשם המשיבים. לעתים מתנפלים עלינו – איך אתם מעזים להביע עמדה כזו. לא את הפרקליטות בחרו לייצג את העם, אלא את הממשלה. והפרקליטות מייצגת את הממשלה. וכאשר אנחנו סבורים שחוק מסוים לא פוגע בעקרון החוקתיות, ובהחלט אנחנו יכולים לסבור כך, תפקידנו לייצג את הממשלה".

"אנחנו נעים בין שתי האופציות שהצגתי", הסביר ניצן. התפקיד משולב. הפרקליט תפקידו לייצג את הממשלה. אך בניגוד לעורך דין פרטי אנחנו גם מייצגים את האינטרס הציבורי ואת החוק. כלומר אם שר עושה לתפיסתנו דבר לא חוקי, תפקידנו להגיד לו לא. אין לכם מושג איזה עימותים, איזה אמוציות, כי באמת שרים לא מבינים את הדבר הזה. הם אומרים – אנחנו באנו לשלוט, אנחנו נבחרנו – ובשביל זה בחרו אותנו. אך זה התפקיד שלנו. היועמ"ש הוא הפרשן המוסמך של החוק", סיים פרקליט המדינה את דבריו.

המשנה ליועמ"ש רז ניזרי התייחס בפאנל גם לחקירות ראש הממשלה. הוא נשאל האם הוא מרגיש שוני בשיח הציבורי ביחס לחקירותיהם של בכירים אחרים בהם הנשיא לשעבר משה קצב וחקירותיו של השר לשעבר חיים רמון. ניזרי השיב בחיוב ואמר כי "אני מרגיש שוני בגלל ההתעצמות באמירות הקשות משני הצדדים. לא שישפיעו ולא שאסור לבקר. אבל מזהה אמירות שמערערות את הלגיטימציה. זה איום על אמון הציבור. היועמ"ש יעשה את תפקידו. הנזק הוא באמון הציבור".

 

 

באשר למשרד המשפטים אמר ניזרי כי "לפעמים אנחנו שומעים משר זה או אחר 'אתם נבחרתם, מי אתם שתגידו מה מותר או אסור'. אנחנו מזכירים להם כי דמוקרטיה זה גם שלטון החוק וגם זכויות מיעוטים ועוד, אמר "מצד שני לא כל הצעה היא חוק מסריח. חלק מתפקידנו זה גם לסייע, לכל ממשלה. אבל אנחנו גם מזכירים שפטיש 5 ק"ג לא משתמשים בו ביומיום".

עו"ד רז נזרי, המשנה של מנדלבליט, כינה את האמירה של ח"כ אמסלם "דבר מסוכן ביותר". מנגד, נזרי תקף בדבריו גם את ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק. לדברי נזרי, "יש פוליטיקאים שאומרים 'אם לא תקבלו החלטה כזו וכזו, לא נקבל את ההחלטה. שמעתי אתמול את ראש הממשלה לשעבר ברק שבא ואומר ברדיו 'אם ההחלטה תהיה כך וכך', הוא לא יקבל. זאת תמונת ראי של אותן אמירות. הן אמירות מסוכנות".

 

 

הכתבות המעניינות ביותר

כך אלרעי-פרייס פעלה מאחורי הגב של בנט שדהר למתווה המסוכן
נס בבני ברק: רכב איבד שליטה ועף לתוך החנות - הולך רגל ניצל ברגע האחרון • צפו
בחסות השלג: ערבים זורקים אבנים מצופות בשלג על יהודים סמוך לשער שכם • צפו
הדיון על ביטול הבידודים: שאשא ביטון תקפה "איפה העומסים בבתיה"ח?"
אבל בעולם ההלכה: זקן רבני אירופה הגאון רבי דוד משה ליברמן הסתלק לבית עולמו
שלג כבד בירושלים: מחר לא יתקיימו לימודים; כביש 1 נחסם לתנועה ונפתח בהמשך
השלג במשנת רבותינו • הרב יוסף חיים אוהב ציון
המורים לוקחים אחריות במקום בנט: יפה בן דויד הורתה למורים לא להגיע מחר לבתי הספר
קרב על הירושה שאין עדיין: המועמדים לראשות הליכוד שמתחממים על הקווים
כמה ס"מ שלג ומתי הוא יפשיר? • חזאי 'חדשות JDN' אורי בץ עם התחזית
מנצלים את הרוחות: קייטסרפינג בחוף הים רגע לפני הסערה • תיעוד
שלג כבד בהרי ישראל: עדכונים, תיעודים ומפת החסימות • 'אלפיס' בישראל
נהג האוטובוס המשיך בנסיעה לפני שהאם הספיקה לקחת את העגלה עם התינוק; כך זה נגמר
עוגת שקדים / עטרה ז'ורנו
בדיקה אחת מחר - והמתווה שימנע בידוד לתלמידים נכנס לתוקף
דואט מפתיע של אברימי רוט ושמעון סיבוני: "שבת מאור עיניי"
התאזרו בסבלנות: מתי סוף סוף יגיע השלג לירושלים? • כל הפרטים
"לקחנו את ההחלטה הקשה", עדכן בוריס ג'ונסון שהודיע כי לא יתפטר

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture