שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן, אמר במהלך ביקורו של היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ון בולטון בירושלים, כי תוכנית השלום של ארה"ב לא תפורסם בחודשים הקרובים • יועצו הבכיר של טראמפ: "לא ניסוג מסוריה בלי ערבויות להגנה על הכורדים"

שגריר ארצות הברית בישראל, דייוויד פרידמן, אמר היום (ראשון) כי תוכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ, המכונה "עסקת המאה", לא תפורסם בחודשים הקרובים. זאת, ברקע הבחירות הנערכות בישראל, והמשך הסירוב של הרשות הפלסטינית לקבל את התוכנית. את הדברים אמר פרידמן במהלך פגישתו עם היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון, שנחת אתמול בצהריים בישראל.

במהלך הסיור של השניים בכותל ובמנהרות הכותל, התייחס בולטון לנסיגה האמריקנית מסוריה, ואמר כי היא מותנית בהבסת קבוצות דאע"ש באזור, כמו גם בכך שטורקיה תבטיח את ביטחון הלוחמים הכורדים, בעלי בריתה של ארצות הברית. לדברי בולטון, "אין לוח זמנים לנסיגת הכוחות". עם זאת, הוא הדגיש כי הלוחמים לא יישארו על אדמתה של המדינה המשוסעת לזמן בלתי מוגבל.

לפני כשבועיים וחצי אמר גורם בכיר בבית הלבן כי ההודעה על ההליכה לבחירות תשפיע על מועד פרסום עסקת המאה. שבועיים לפני כן דווח כי צוות המשא ומתן של ממשל טראמפ לא מתכוון לחשוף את תוכנית העסקה לפני פברואר הקרוב, וככל הנראה היא תפורסם עד סוף אפריל 2019, מה שהוכחש כעת על ידי פרידמן, כאמור.

בשישי האחרון נפגש יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, והשניים דנו בין היתר בתוכנית השלום של טראמפ. האווירה בפגישה הייתה טעונה בעקבות חילוקי דעות רבים, בעיקר לגבי תכנית השלום. א-סיסי מקבל את התוכנית, ותומך בהסדרה מול חמאס ברצועה. אבו מאזן, לעומתו, דוחה אותה על הסף.

העיתון הערבי "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון, דיווח בשבוע שעבר כי שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן חשף בפגישה עם בכירים פלשתינים פרטים מתוכנית השלום של ממשל טראמפ. על פי הדיווח, התוכנית המדינית האמריקנית כוללת הקמת מדינה פלשתינית ברצועת עזה עם ריבונות לפלשתינים בגדה המערבית, בנוסף לתמריצים כלכליים. בפגישה חשף ליברמן, (שכיהן אז כשר ביטחון) בפני משלחת פלשתינית שהריבונות בגדה תוגבל לכל תושבי שטחי A, לחלק מתושבי שטחי B ואף לחלק מתושבי שטחי C. המשמעות היא שהפלשתינים ביהודה ושומרון יהפכו לאזרחי המדינה הפלשתינית שתקום בעזה, והאוטונומיה שלהם תישמר.