דיווחים פלסטיניים: ישראל עצרה את העברת הכסף לעזה

בכירים בעזה טוענים: ישראל החליטה להקפיא את התשלום השלישי מקטאר לרצועה, בעקבות האירועים בגבול וירי הרקטה לכיוון אשקלון. ״המסר שקטאר העבירה לחמאס הוא שאם הארגון יקפיד על הבנות הרגיעה הכסף יועבר במהלך השבוע הבא"

לקראת סבב הסלמה נוסף? מתח רב בדרום לאחר ההתחממות בגזרה ב-24 שעות האחרונות. אתמול שוגר מהרצועה טיסן נפץ שעליו היו מחוברים עשרות בלוני תבערה, שנחת בשדות בעוטף עזה. בתגובה תקף צה"ל אתמול שני יעדים של ארגון הטרור חמאס. התגובה הפלסטינית לא איחרה לבוא ובשעה 4 לפנות בוקר שוגרה רקטה לעבר אשקלון, שיורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. צה"ל תקף הבוקר בתגובה כמה יעדים של חמאס ברצועה ומאז נשמר השקט.

אך כעת הגזרה שוב מאיימת להתחמם לאור הלטת ראש הממשלה, כך על פי דיווחים פלסטינים, להפסיק את ההעברה החודשית של 15 מיליון דולר מקטאר לחמאס. שגריר קטאר לרצועת עזה, מוחמד אל-עמאדי, היה אמור להגיע השבוע עם המענק השלישי של כספי הסיוע, אולם הגעתו מתעכבת בצל ההסלמה ביממה האחרונה.

גורם פלסטיני אמר ל"ישראל היום" ש״ישראל העבירה מסר לקטאר ולפיו לא תאפשר את העברת הכסף לעזה כיוון שחמאס אינו עומד בהבנות הסכם הרגיעה, ומאפשר שיגור בלוני נפץ וירי רקטות״. לדבריו, ״המסר שקטאר העבירה לחמאס הוא שאם הארגון יקפיד על הבנות הרגיעה הכסף מקטאר יועבר במהלך השבוע הבא. אולם אם ההפרות ימשכו כפי שהיה השבוע ישראל לא תאפשר כלל את העברת הכספים מקטאר לעזה״.

דובר חמאס, עבד אל-לטיף א-קאנוע, הגיב על דחיית העברת הכסף הקטארי לרצועת עזה: "ישראל לא עושה טובה שהיא מספקת את זכויותנו הגזולות, נמשיך בצעדות השיבה עד שנשבור את המצור". עוד הוסיף כי על המתווכים לחייב את ישראל לקיים את ההסכמים. "ישראל תשא בתוצאות של הפרת ההבטחה"

השבוע היו אמורים לעבור 15 מיליון דולר במזומן, כתשלום למשכורות פקידי החמאס. הכסף היה אמור לעבור במסגרת העברה של 90 מיליון דולר מקטאר לרצועה, בטווח של כחצי שנה, זאת באישורה של ישראל כצעד נוסף בדרך להסדרה ועל מנת לשפר את החיים ברצועה. עד כה הועברו בחודשיים האחרונים 30 מיליון דולר במזומן, שהגיעו במזוודות ובאמצעות השגריר הקטארי מוחמד אל-עמאדי.

בנוסף לכך, אתמול הודיעה הרשות על הוצאת אנשיה ממעבר רפיח בשל המתיחות שלה מול חמאס. פריסתה בשער היציאה היחיד של תושבי הרצועה סוכמה בהסכם הפיוס שנחתם בסוף 2017 בקהיר, אך מאז הפילוג בין חמאס לפתח רק העמיק. בימים האחרונים עצרו שני הארגונים מאות פעילים יריבים ברצועה ובגדה המערבית.

שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן אמר לאחר הדיווח על דחיית העברת הכסף לרצועה כי "‏חבל שרק עכשיו בנימין נתניהו הגיע למסקנה שישראל לא יכולה לממן טרור נגד עצמה. אני מקווה לשמוע, שההחלטה הזאת היא מוחלטת ולא קשורה לבחירות, ושאנחנו לא נראה אחרי 9 באפריל את נתניהו מחדש את העברות הכספים לחמאס. ובכל מקרה חייבים להבהיר – אין יותר הטבות בלי שחיילינו ואזרחינו חוזרים הביתה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *