על פי דיווח ב'אל חיית' חמאס הודיע למודיעין המצרי כי במידה שנתניהו יחליט שלא להעביר את הפעימה השלישית של המענק הכספי מקטאר השבוע, הוא יחדש את המהומות בגבול רצועת עזה בהדרגה, פעילות שלדברי חמאס תגיע לשיא ביום שישי

חמאס הודיע למודיעין המצרי כי במידה שראש הממשלה בנימין נתניהו יחליט שלא להעביר את הפעימה השלישית של המענק הכספי מקטאר השבוע, הוא יחדש את המהומות בגבול רצועת עזה בהדרגה, פעילות שלדברי חמאס תגיע לשיא ביום שישי. כך דווח הבוקר בעיתון אל-אחבאר בשם מקורות בארגון הטרור.

עוד דווח, כי במסגרת הפגישות שמתקיימות ביומיים האחרונים בין חמאס למצרים, ישנם מגעים על מנת שמצרים תפעיל לחץ על יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להפסיק את הסנקציות על רצועת עזה. בין היתר, מבקשים בחמאס לפתוח את מעבר רפיח – שנסגר על ידי הרשות. בחמאס רואים בסגירת מעבר רפיח ניסיון ברור מצד הרשות הפלסטינית לחבל בביקורו הצפוי של ראש הלשכה המדינית של החמאס אסמאעיל הנייה, במוסקבה בשבוע הבא.

בעיתון 'א-שרק אל-אווסט', היוצא לאור בלונדון, דווח מפי מקורות פלסטיניים כי יו"ר הרשות אבו מאזן מתכנן לנקוט בסדרת צעדים קשים נגד חמאס בעזה, במטרה להחליש את שלטונם או להביא אותם למסור את השליטה ברצועה. המקורות אמרו כי "המשחק נגמר, אבו מאזן החליט לעבור לשלב של הכול או כלום".

אתמול הודיעה הרשות על הוצאת אנשיה ממעבר רפיח בשל המתיחות שלה מול חמאס. פריסתה בשער היציאה היחיד של תושבי הרצועה סוכמה בהסכם הפיוס שנחתם בסוף 2017 בקהיר, אך מאז הפילוג בין חמאס לפתח רק העמיק. בימים האחרונים עצרו שני הארגונים מאות פעילים יריבים ברצועה ובגדה המערבית.

כזכור, אתמול דווח בכלי התקשורת הפלסטיניים כי ראש הממשלה החליט להפסיק את ההעברה החודשית של 15 מיליון דולר מקטאר לחמאס. שגריר קטאר לרצועת עזה, מוחמד אל-עמאדי, היה אמור להגיע השבוע עם המענק השלישי של כספי הסיוע, אולם הגעתו מתעכבת בצל ההסלמה ביממה האחרונה.

גורם פלסטיני אמר ל"ישראל היום" ש״ישראל העבירה מסר לקטאר ולפיו לא תאפשר את העברת הכסף לעזה כיוון שחמאס אינו עומד בהבנות הסכם הרגיעה, ומאפשר שיגור בלוני נפץ וירי רקטות״. לדבריו, ״המסר שקטאר העבירה לחמאס הוא שאם הארגון יקפיד על הבנות הרגיעה הכסף מקטאר יועבר במהלך השבוע הבא. אולם אם ההפרות ימשכו כפי שהיה השבוע ישראל לא תאפשר כלל את העברת הכספים מקטאר לעזה״.

דובר חמאס, עבד אל-לטיף א-קאנוע, הגיב על דחיית העברת הכסף הקטארי לרצועת עזה: "ישראל לא עושה טובה שהיא מספקת את זכויותנו הגזולות, נמשיך בצעדות השיבה עד שנשבור את המצור". עוד הוסיף כי על המתווכים לחייב את ישראל לקיים את ההסכמים. "ישראל תשא בתוצאות של הפרת ההבטחה"

השבוע היו אמורים לעבור 15 מיליון דולר במזומן, כתשלום למשכורות פקידי החמאס. הכסף היה אמור לעבור במסגרת העברה של 90 מיליון דולר מקטאר לרצועה, בטווח של כחצי שנה, זאת באישורה של ישראל כצעד נוסף בדרך להסדרה ועל מנת לשפר את החיים ברצועה. עד כה הועברו בחודשיים האחרונים 30 מיליון דולר במזומן, שהגיעו במזוודות ובאמצעות השגריר הקטארי מוחמד אל-עמאדי.