על פי הסדר הטיעון, שהוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים לאחר הסכמות שהושגו עם הפרקליטות, השר לשעבר ירצה 11 שנות מאסר. מכתב האישום עולה כי שגב גויס כסוכן מטעם המודיעין האיראני ובמשך שש שנים העביר מידע על אתרים ביטחוניים

הבוקר נחתם הסדר טיעון עם השר לשעבר גונן שגב, לאחר מעצרו בחש לריגול לטובת איראן: במשפטו שהתקיים בדלתיים סגורות הודה שגב בעבירת ריגול חמור ונגזרו עליו 11 שנות מאסר. הסדר הטיעון הפחית את סעיף סיוע לאויב בזמן מלחמה ובעקבות כך גם הקל בעונשו. במסגרת ההסדר שחתמה עמו הפרקליטות, סעיף האישום "סיוע לאויב במלחמתו בישראל" נמחק מכתב האישום המתוקן. הטיעונים לעונש יישמעו ב-11 בפברואר.

הידיעה על המשא ומתן בעניינו החל אחרי שישיבת ההוכחה הראשונה בתיק שהייתה אמורה להתקיים בנובמבר נדחתה שוב ושוב. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, במשך שש שנים פעל כסוכן של המודיעין האיראני ואף נסע לאיראן כמה פעמים. בעת ביקוריו שגב נפגש עם המפעילים שלו בדירות מסתור, הפעיל ציוד הצפנה וניסה לקשר בין גורמים איראנים לישראלים.

הפרקליטות רואה את התיק בחומרה רבה, גם בשל הזמן הארוך שפעל לטובת האריאנים וגם משום שהיה שר בממשלה. בפרקליטות עומדים על כך שייגזר עליו עונש דו ספרתי משמעותי. הסיבה שנחתם עמו הסדר כשמדובר בעבירת ריגול היא שבתיקים ביטחוניים רגישים מסוג זה יש עניין שלא יתנהל משפט במטרה למנוע חשיפת שיטות מודיעיניות בבית המשפט.

מדוברות בית המשפט נמסר: "לפני זמן קצר הוצג לבית המשפט המחוזי בירושלים הסדר טיעון בעניינו של השר לשעבר גונן שגב. במסגרת הסדר הטיעון הודה והורשע גונן שגב בעבירות של ריגול חמור ומסירת ידיעות לאויב. הצדדים הסכימו שיעתרו במשותף לעונש של 11 שנות מאסר בפועל ומאסר על תנאי. הטיעונים לעונש יישמעו ביום 11.02.19. על פרטי יתר העובדות חל צו איסור פרסום. בשלב זה לא יימסרו פרטים נוספים."

לפי מה שהתיר לפרסם בית המשפט בעבר, מתוך כתב האישום נגד שר האנרגיה והתשתיות לשעבר, עולה כי שגב פעל להשגת מידע רגיש והעביר אותו לגורמים עוינים- ובכך סייע לאיראן במלחמתה נגד ישראל. עם זאת, בשל רגישות הנושא הוחלט לערוך את הדיון בדלתיים סגורות, ובפרקליטות הסבירו כי מדובר במהלך שיימשך גם בדיונים הבאים.

"לצערי, התיק הזה יתנהל כולו בדלתיים סגורות" אמרה התובעת בתיק, עו"ד גאולה כהן מפרקליטות מחוז ירושלים. "בשל צורכי ביטחון, הציבור לא יוכל להיחשף לכל מה שקורה בתיק. אנחנו נעשה מאמץ לחשוף כמה שיותר פרטים, אך יישארו דברים שהציבור לא יוכל להיחשף אליהם".

שגב הגיע לגינאה המשוונית כשלפי חלק מהדיווחים הוא נעצר עם כניסתו למדינה. לפי דיווחים אחרים הוא הצליח להיכנס אליה. משם הוא הועבר לחקירה במשטרה המקומית. הוא נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי הוא מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל.

בחקירתו בישראל התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך הוא אף הגיע לאיראן פעמיים, לפגישות עם מפעיליו, שעובדת היותם אנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראנים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות שלהערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו. עוד התברר בחקירה כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים

כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראלים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראנים כגורמים עסקיים תמימים.