צילום: הקרמלין

רוסיה: "לא התערבנו בבחירות בישראל – ולא נעשה זאת"

דובר הקרמלין הכחיש כל התערבות במערכת הבחירות בישראל, "אל תקראו את התקשורת הישראלית, מה שנאמר שם לא קרה. זה לא נושא שיעבור בשקט. רוסיה לא מתערבת, לא התערבה ולא מתכוונת להתערב בבחירות, בכל מדינה בעולם"

דובר הקרמלין דחה היום (רביעי) את דברי ראש השב"כ נדב ארגמן שהזהיר מפני כוונה של מעצמה זרה להתערב בבחירות הקרובות בישראל. לדברי דמיטרי פסקוב, רוסיה לא נוהגת להתערב במערכות בחירות של מדינות אחרות ואין בכוונתה להתחיל לעשות זאת במקרה של ישראל.

"אל תקראו את התקשורת הישראלית, מה שנאמר שם לא קרה", נמסר מטעם הקרמלין. "זה לא נושא שיעבור בשקט. רוסיה לא מתערבת, לא התערבה ולא מתכוונת להתערב בבחירות, בכל מדינה בעולם".

ביום שני השבוע, בכנס אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב, דיבר ראש השב"כ נדב ארגמן על "מהלך שעלול להשפיע על תוצאות הבחירות" והזהיר מפני "התערבות של מדינה זרה" בהליך הדמוקרטי. לדבריו, "אני לא יודע לטובת מי או לרעת מי. אני לא יודע בשלב זה לזהות את האינטרס הפוליטי – אבל היא תתערב ואני יודע על מה אני מדבר". עוד הוסיף ראש השב"כ, כי אותה מדינה "תנסה לעשות זאת באמצעות אמצעים סייבריים – פצחנים, האקרים וכו'".

בעקבות דבריו של ארגמן, פרסם השב"כ הודעה לפיה "בהמשך לפרסומים הערב, שירות הביטחון הכללי מבקש להבהיר כי למדינת ישראל וקהילת המודיעין יש את הכלים והיכולות לאיתור, ניטור וסיכול של ניסיונות להשפעה זרה, במידה ויהיו כאלו. ביכולתה של מערכת הביטחון הישראלית לאפשר קיומן של בחירות דמוקרטיות וחופשיות במדינת ישראל".

מחדל?

בעקבות הדברים של ראש השב"כ, פנו חברי כנסת לוועדת הבחירות המרכזית ולוועדת החוץ והביטחון של הכנסת בדרישה לקיים דיונים דחופים בנושא. חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין (העבודה) הגישה בקשה לקיים דיון דחוף בוועדת המשנה לסייבר של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "למרות פגרת הבחירות, אדרוש דיון דחוף בועדת חוץ וביטחון ובוועדת המשנה לסייבר", מסרה נחמיאס-ורבין.

חבר הכנסת יואל חסון (התנועה), חבר ועדת הבחירות המרכזית, פנה ליו"ר הוועדה השופט חנן מלצר בבקשה לקיים דיון דחוף לאור החשש מהתערבות זרה בבחירות. "אנו עדים לכך שבשנים האחרונות היו ניסיונות מצד גורמים זרים ואף מדינות להתערב בבחירות פנימיות על מנת להשפיע על תוצאותיהן, לכן יש לקיים דיון דחוף בעניין בייוחד לאור אמירתו של ראש השב"כ", כתב חסון לשופט מלצר.

לפני כשנה וחצי, ב-12 ליוני 2017, במהלך דיון ראשון בכנסת באפשרות של מתקפות סייבר על מערכת הבחירות בישראל, עלה כי וועדת הבחירות לא מוגדרת כתשתית קריטית. יו"ר ועדת משנה סייבר, חברת הכנסת ענת ברקו, אמרה אז כי "יש לקבוע הנחיות מחייבות לפיהן תפעל ועדת הבחירות", בעוד מנכ"לית ועדת הבחירות אמרה כי "אנו פועלים בליווי גופי הביטחון והסייבר" יו"ר ועדת המדע, ח"כ אורי מקלב, התריע בדיון כי "לא ראיתי שמישהו לוקח אחריות בקרב הגופים הרשמיים לעניין הפצת מידע שקרי שיש בו כדי לפגוע בבחירות".

בדיון אחר בשנת 2017, בו השתתף ראש מערך הסייבר, שאלה חברת הכנסת רויטל סויד האם חלק מהאחריות של מערך הסייבר היא גם לזהות התערבות של מדינות זרות במערכת הבחירות. מי שהיה אז ראש מערך הסייבר, בוקי כרמלי, ענה לה כי "אנחנו עושים הבחנה בין תכנים, שם זו לא תפקידו של המערך, לבין העובדה שאפשר לגרום ע"י תקיפה טכנולוגית להשפעה באמצעות פגיעה במערכות הבחירות עצמן. אם מישהו יפיץ מידע כוזב באמצעות רובוטים אנחנו נאמר שיש הפצה כזו אבל לא נתעסק במקור המידע. אפשר לפעמים לזהות שרובוט עושה את זה, לפעמים זה מאוד מסובך, תלוי מי מפעיל זאת".

3 תגובות

שמה של המדינה נאסר לפרסום.
איך זה שרוסיה עובר על הצנזורה, הרי הם המציאו אותו?

מעניין למה רוסיה קפצה ברגע הראשון להגיב שזה לא הם

ראש השבכ דיבר באוניברסיטה לפני כמות של אנשים. הוא לא לחש באוזן למישהו, שגם על זה נאמר חברא חברא אית ליה. ברור שהדברים יצאו החוצה, עוף השמיים יוליך את הקול ויגלה איזו מדינה נאסר שמה לפירסום.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן