הרכבת הרשימות לקראת הבחירות לכנסת ה-21 בשיאה: בנו של ראש הממשלה לשעבר, מבקש להתמודד על משבצת המחוזות במפלגה ממנה פרש אביו, אך נחסם על ידי יריבו של אביו • וגם: הרמטכ"ל לשעבר, שמחפש בית פוליטי, מקבל הצעה מ'יש עתיד'

מערכת הבחירות שהגיעה בפתאומיות מציפה שלל שמות אפשריים, שצפויים להתמודד במסגרות רשימות חדשות כמו גם השתלבויות בתוך מפלגות קיימות, שניים מהשמות שעלו הם גלעד שרון – בנו של ראש הממשלה המנוח אריק שרון ז"ל, והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי.

בימים האחרונים פורסם כי שרון, הבן, מתכוון לשוב לצור מחצבתו של אביו – מפלגת הליכוד שעמד בראשותה ואף כיהן דרכה תחילה כראש הממשלה – ולהתמודד במפלגה על משבצת נציג מחוז הנגב מול ליאור קצב, אחיו של נשיא המדינה לשעבר משה קצב, זאת לאחר שהכריז לפני קרוב לשלוש שנים על התפקדות לליכוד, כשמיד לאחר מכן הצהיר כי בכוונתו להתמודד.

אך יש מי שהחליט לשים רגליים לגלעד שרון במטרה למנוע את התמודדותו. על פי פרסום של הפרשן עמי סגל ב'חברת החדשות', נתניהו לא יאפשר לשרון להתמודד בליכוד, על משבצת הדרום, זאת בשל כך שלשרון הבן חסרים 100 ימים לסיום תקופת ההכשרה – שלוש שנים. על פי חוקת הליכוד, בסמכות יו״ר המפלגה לקצר תקופה זו ואף כך נהוג, אך נתניהו לא מתכוון לעשות זאת במקרה הנוכחי.

יתכן שהסיבה להתנגדות נתניהו היא ככל הנראה על רקע היחסים העכורים שהיו לו עם שרון האב במשך השנים. בעקבות סירובו של נתניהו, גלעד שרון עותר לבית הדין של הליכוד בדרישה לאפשר לו להתמודד.

בליכוד הגיבו לפרסום ואמרו, כי "ראש הממשלה נתניהו כבר סיכם בעבר עם יו"ר המזכירות ישראל כץ שבמשבצת המחוזות לא יינתנו קיצורי פז"ם, זאת על מנת לאפשר לפעילי התנועה שחברים בה שנים ארוכות סיכוי הוגן יותר להתמודדות".

שם נוסף ששמו עלה בהקשר של התמודדות בליכוד, הוא הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. במשך הימים האחרונים רצו אודותיו שמועות רבות, כאשר דובר על כך שהוא שוקל להצטרף גם למפלגת 'חוסן לישראל' של מקבילו בדימוס בני גנץ, אך הערב פורסם כי מי שהציע לו להצטרף לרשימתו הוא יו"ר 'יש עתיד' חבר הכנסת יאיר לפיד.

על פי הפרסום לפיד הציע לאשכנזי את המקום השני ברשימת "יש עתיד" לקראת הבחירות לכנסת ה-21, במהלך פגישה שנערכה בין השניים ביום שישי האחרון, תוך הבטחה לשותפות בקבלת ההחלטות בתוך המפלגה וקבלת תפקיד בכיר.

גבי אשכנזי הגיב לפרסום ואמר כי הוא בוחן את ההצעות השונות וכי הוא לא מתכוון להחליט בשבוע הקרוב על צעדיו הבאים. ב'יש עתיד' ענו תשובה דומה ואמרו, כי "יאיר לפיד מדבר עם כולם, לא נרחיב אודות פגישות שלו".