ארבעה מתוך חמשת הנערים שנחשדו ברצח האשה הפלסטינית ישוחררו היום ממעצר. מעצרו של החשוד החמישי הוארך. 'חוננו': "נדרוש תחקיר כיצד הגיע השב״כ למצב כזה בו חוקר בחקירות כה קשות חפים משפע". ואיך מגיבים בשב"כ?


בוידאו: תיעוד שפרסם השב"כ במטרה להעצים את הדימוי המסוכן של הנערים שנעצרו

מכה לשב"כ: 12 ימים לאחר שנעצרו, ישוחררו היום למעצר בית 4 מתוך 5 החשודים ברצח האשה הפלסטינית עאישה א-ראבי.

יצוין כי שלושה מהחשודים שהו במעצר במשך 12 יום ושניים נוספים שנעצרו בהמשך שהו במעצר 5 ימים. כאמור, 4 מהחשודים שוחררו בעוד מעצרו של החשוד החמישי הוארך ב-6 ימים.

שחרורם של הארבעה מעמיד באור עובדתי את הטענות בימין על כך שמעצרם – כמו גם התנהלות המחלקה היהודית בשב"כ לאורך כל שלבי החקירה – היתה בעייתית בלשון המעטה.

מ'חוננו' נמסר: "שירות הבטחון הכללי והיחידה לפשיעה לאומנית במחוז ש"י, הגיעו הבוקר לבימ"ש השלום בראשון לציון עם בקשת שחרור בתנאים מגבילים 4 מתוך חמשת העצורים שנעצרו במרתפי השבכ".

עו"ד בן גביר אומר הבוקר כי "מהרגע הראשון טענתי שהחשד אינו רציני ומרגע שראיתי את הספינים של השב"כ ואת ההדלפות המגמתיות, היה ברור שהמעצר נבע בעיקר משיקולים של יחסי ציבור לשב"כ. אינני מבין כיצד הפרקליטות איפשרה את המעצרים, כאשר היה ברור מלכתחילה כי אין חומר של ממש הקושר את החשודים ובתוכם מרשי למעורבות במעשה. מרשי שהה 12 ימים בחקירה קשה שנגרמה לו לטראומה, וכעת נשאלת שאלה אחת: מי יפצה אותו על אותה הטראומה? אני מצפה מחוקרי השב"כ לערוך חשבון נפש, ואני מעריך כי גם העצור האחרון ישתחרר גם הוא תוך זמן קצר".

עו"ד חי הבר מארגון חוננו: "לצערנו כצפוי הודיע עכשיו השב״כ לבית המשפט כי הוא מבקש לשחרר ממעצר את כל החשודים למעט אחד. אנו כמובן שמחים על כך אבל נדרוש כי יבוצע תחקיר הכיצד הגיע השב״כ למצב כזה בו חוקר בחקירות כה קשות חפים משפע תוך התעלמות מוחלטת מזעקתם וזעק המשפחות ועו״ד. שוב השב"כ גרם נזק נפשי לנערים"

בשב"כ מגיבים לטענות ואומרים: "בימים האחרונים נחקר בשב"כ ובמשטרה פיגוע טרור שגרם למותה של עאישה ראבי, תושבת בדיא ואם לתשעה ילדים, סמוך ליישוב רחלים בתאריך 12.10.18. בעקבות פעולות לאיסוף מודיעין וראיות נעצרו לחקירה מספר קטינים, תלמידי ישיבת "פרי הארץ", בחשד שהיו מעורבים בפיגוע בו נזרקה האבן שגרמה למותה של המנוחה.

יודגש כי כל מהלכי החקירה בוצעו תחת פיקוח שיפוטי הדוק מצד הפרקליטות ובתי המשפט, וכי במהלך החקירה זכו הנחקרים לכלל התנאים המתחייבים בחוק בהתאם לגילם ולאמונתם".

עוד נמסר כי "היום (10/1) הוארך מעצרו של אחד החשודים ב-6 ימים וכן הוחלט כי בעניינם של חלק מהחשודים ניתן לבצע את פעולות החקירה הנדרשות כשהם נתונים במעצר בית ותחת תנאים מגבילים. כלל הראיות והממצאים שנאספו עד כה בחקירה הועברו לפרקליטות מחוז מרכז, אשר ליוותה את החקירה מראשיתה, ולאחר שזו תסיים את ניתוח הראיות וממצאי החקירה יוחלט על המשך ההליכים המשפטיים.

מאז ביצוע המעצרים התנהל מאמץ יזום ומתמשך של גורמים בעלי אינטרס, שנועד לשבש את מהלכי החקירה, לרבות הפצת מידע כוזב ביחס להתנהלות החקירה, תוך הכפשת שירות הביטחון הכללי ועובדיו. שירות הביטחון הכללי מדגיש כי הארגון לא יירתע וימשיך לפעול בנחישות כנגד כל גורם המעורב בפעילות טרור באשר היא".