השליכו מטעני חבלה ורימונים: 13 אלף הפגינו בגבול הרצועה - לוחם נפצע קל מאבן, צה"ל תקף בתגובה מהאוויר. פלסטינית בת 43 נהרגה במוקד הפגנות מרכזי, שבו רבים ניסו פעם אחר פעם לפרוץ את הגדר. לפחות 3 חצו את הגדר, ונמלטו בחזרה

החל משעות אחר הצהריים של יום שישי התקהלו כ-13,000 מפרי סדר במספר מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה. המתפרעים הבעירו צמיגים, ידיו אבנים והשליכו מטענים ורימונים לעבר לוחמי צה"ל וגדר המערכת. במהלך האירועים נפצע לוחם צה"ל באורח קל כתוצאה מיידוי אבנים ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים.

במהלך הפרת הסדר זוהו שלושה אירועי חצייה של גדר המערכת בצפון רצועת עזה. באחד האירועים לוחמי צה"ל ירו לעבר החשודים. בכלל האירועים החשודים היו במעקב וחזרו לשטח הרצועה באופן מיידי. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש.

בתגובה לאירועים האלימים כלי טיס של צה״ל תקף עמדה של ארגון הטרור חמאס. מאוחר יותר מכן דובר צה"ל כי, "בתגובה לאירועים האלימים במהלך הפרות הסדר ברצועת עזה כלי טיס של צה״ל תקף עמדה נוספת של ארגון הטרור חמאס".

משרד הבריאות בעזה דיווח כי אחת המפגינות נהרגה במהלך העימותים וכי 25 בני אדם נוספים נפצעו, 3 מהם באורח קשה.

שליח הבית הלבן למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "ההסתה לאלימות של חמאס" לאורך גבול רצועת עזה עם ישראל מסכנת חיים הן מהצד הישראלי והן מהצד הפלסטיני. "השימוש הציני של חמאס בתושבי עזה חייב להפסיק", כתב והוסיף כי חמאס "ימשיך להוביל את עזה לאחור עם סוג כזה של פעילות".

שר הביטחון לשעבר ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן הגיב היום לאירועים: "גם אתמול כמידי יום שישי ראינו חיכוך אלים על הגדר ביוזמת החמאס: עימותים פיזיים עם חיילי צה"ל, בקבוקי תבערה, מטענים, הסתה וקריאות לפגיעה ביהודים. ומה עושה ממשלת ישראל? מתחננת למצרים להרגיע את המצב, לפתוח את מעבר רפיח ובשקט מבטיחה כבר בשבוע הבא להעביר עוד 15 מיליון דולר, שבינתיים התעכבו".

"בנימין נתניהו והקבינט לא מבינים שכמו שהפרצה קוראת לגנב, כך החולשה מקרבת את העימות הבא. אני קורא לממשלת ישראל להפסיק לאלתר את העברת הכסף לחמאס ולא לממן טרור כנגד עצמנו. בנוסף אני דורש להתנות העברת סיוע כלשהו לרצועת עזה בהחזרת חיילינו ואזרחינו הנמצאים בשבי החמאס".

צילומים: Abed Rahim Khatib/ Flash90