צילומי לוויין מעידים כי שעות לפני התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה, נחת בשדה התעופה שהותקף מטוס מטען מאיראן • סוריה התלוננה בפני האו"ם על התקיפה "הניסיונות הטרוריסטיים של ישראל לא ימנעו מאיתנו להגיב" • צפו בתיעוד הלילי מסוריה


צפו במקבץ תיעודים מהתקיפות הלילה בסוריה

אחד מיעדי התקיפה המיוחסת לישראל בדמשק נחשף: פחות מיממה לאחר הדיווחים בסוריה על תקיפה של שורת מטרות – צילומי הלוויין חושפים כי שעות ספורות לפני כן נחת בנמל התעופה הבין-לאומי מטוס מטען איראני במתחם, שכבר הותקף בעבר לפחות 3 פעמים במה שנראה כניסיון לסכל הברחות של טילים מאיראן – כך דיווח הערב (מוצ"ש) בלוג המודיעין "אינטלי טיימס"‎.

על פי הניתוח של בלוג המודיעין המטוס שנחת בדמשק שעות לפני התקיפה היה תוצרת בואינג מדגם 747, שפרק את תכולתו ברחבת מטוסי ה-C-130 שממול למסופי המטען. לאחר מכן המריא ושב על עקבותיו לטהרן, דרך המרחב האווירי של עיראק.

אינטלי טיימס: "האם זהו אחד מיעדי התקיפה בדמשק? על פי דיווחים, מטוס/י מטען מדגם C-130 איראניים פרקו אמל"ח בשדה. לא מדובר בביקור ראשון בשדה. מטוסי המטען פרסו בעבר באותה רחבה מול מסוף המטענים האזרחי של ש.ת. דמשק ושימשו לניוד פנימי של כוחות".

איטלי טיימס: "מהמידע שנאסף מהדיווחים הלילה ניתן לצייר את זירת התקיפה בש.ת. הבינלאומי. על פי הדיווחים, בתקיפה נפגעו גם מטוסי מטען איראניים מדגם C-130 החונים בדר"כ מול רחבת הפריקה בשדה. יתכן ונפגעו מרסיסים שמקורם בתקיפת מחסן מטענים סמוך. המתחם כבר ידע בעבר תקיפות לסיכול משלוחי טילים מאיראן".

אינטלי טיימס: "מהמידע שנאסף מהדיווחים הלילה ניתן לצייר את זירת התקיפה בש.ת. הבינלאומי. על פי הדיווחים, בתקיפה נפגעו גם מטוסי מטען איראניים מדגם C-130 החונים בדר"כ מול רחבת הפריקה בשדה. יתכן ונפגעו מרסיסים שמקורם בתקיפת מחסן מטענים סמוך. המתחם כבר ידע בעבר תקיפות לסיכול משלוחי טילים מאיראן".

בתוך כך, ברקע התקיפה אמש בשטח סוריה, משרד החוץ הסורי הודיע היום כי "הניסיונות הטרוריסטיים של ישראל לא ימנעו מאיתנו להגיב לכל מי שמנסה לפגוע בסוריה, בעם הסורי ובריבונותה של סוריה". בהודעה נאמר כי מועצת הביטחון של האו"ם נתבקשה לעשות הכל על מנת למנוע את הישנות התקיפות הללו.

במכתבים ששיגרו ממשרד החוץ בדמשק למזכ"ל האו"ם ולראש מועצת הביטחון וצוטטו בסוכנות הידועות הסורית רשמית סאנ"א נאמר כי "שלטונות הכיבוש הישראלי תקפו בשעה 23:15 את אדמת סוריה והפרו את החלטת מועצת הביטחון משנת 1974 הנוגעת להסכם הפרדת הכוחות בין הצדדים וזאת באמצעות שיגור טילים באזור העיר דמשק ופרבריה באמצעות מטוסי קרב ישראלים".

על פי סוכנות הידיעות הסורית, מי שעומד מאחורי התקיפה הוא חיל האוויר הישראלי. כלי תקשורת אחרים בסוריה שמזוהים עם משטר אסד דיווחו על קולות נפץ רבים ברחבי העיר. עיוד דווח כי כי מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד מטרות ממערב לדמשק והפילו כמה טילים: "מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד מטרות ישראליות, והפילו את רובן".

על פי האופוזיציה הסורית, היעדים שהותקפו הלילה שייכים למיליציות האירניות ולחיזבאללה בקרבת נמל התעופה הבין-לאומי בדמשק. גם המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי התקיפה כוונה נגד מחסני טילים של חיזבאללה. אין לכך התייחסות בכלי התקשורת של המשטר. מקור נוסף באופוזיציה מסר כי התקיפה הייתה באזור אליכסווה בדרום-מערב דמשק, אזור שהותקף כמה פעמים בשנה החולפת.