בימין מגנים, במרכז מברכים, בשמאל מסתייגים: הרמטכ"ל לשעבר ומי שמסתמן כהפתעת הבחירות טרם נשא את "הנאום המכונן" שבו יציג את המצע הכולל שלו, אך הבוקר הוא סיפק התבטאות ראשונה שחשפה במידה רבה לאיזה "בייס" הוא מכוון

בחירות 2019: המערכת הפוליטית עדיין ממתינה לנאום המכונן של מי שמסתמן כהפתעת הבחירות, בני גנץ, ועד שזה יקרה מספק הבוקר הרמטכ"ל לשעבר התבטאות ראשונה שמלמדת במידה רבה על "נישת המרכז" שבה הוא מבקש להתמקם.

גנץ נפגש הבוקר עם פעילים נגד חוק הלאום והבטיח לשנות אותו באופן שלא יפגע בדרוזים.

"יש לנו ברית דמים, אבל לא פחות מכך יש לנו ברית חיים. אנחנו צריכים לוודא שביחד אנחנו בונים את השותפות הזו ואת הברית הזו כמו שראוי שיהיה…אני אעשה כל שביכולתי לפעול כדי לתקן את החקיקה, באופן שיביא לידי ביטוי את הקשר העמוק והבלתי ניתן לניתוק לא רק בקרב, אלא גם בחיים…נעשה את זה ביחד", כך גנץ.

דבריו של גנץ גררו, כצפוי, גינויים מימין, ברכות מהמרכז-שמאל והסתייגות מהשמאל והערבים. השר יריב לוין, ממובילי חוק הלאום, מסר: "יצא המרצע מן השק ונחשף המרצ האמיתי של מועמד השמאל בני גנץ. חוק הלאום שהעבירה ממשלת הליכוד מעגן את הבסיס הציוני של מדינת ישראל וכל פגיעה בו פירושה פגיעה בהתיישבות היהודית ובזהות היהודית. נמשיך להגן על זהותה של המדינה ולמנוע כל ניסיון לפגוע בחוק הלאום".

ממפלגת הימין החדש נמסר: "אמירתו הראשונה של גנץ בפוליטיקה מבהירה – גנץ חבר לשמאל. חוק הלאום הוא הישג היסטורי אשר מחזיר למדינה את אופייה הלאומי, היהודי והציוני מול השחיקה המתמשכת שגרם בג"ץ. תוכנית גנץ לשינוי חוק הלאום מבהירה את עמדתו".

מ'התנועה' בראשות לבני: "מברכים על דברי בני גנץ. התנועה מובילה את המאבק לישראל יהודית וגם דמוקרטית ונחוקק במשותף את חוק יסוד מגילת העצמאות – ישראל היא מדינת העם היהודי שיש בה שיוויון. משימה ראשונה לאחר הבחירות".

יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג: "את חוק הלאום לא צריך לתקן, צריך לבטל. עצם הדיון על נוסח החוק הוא הניצחון האמיתי של הימין שזרק לפח את מגילת העצמאות עבור דיון מפולפל על סעיפי חוק גזעני ומפלה שאין לו מקום בספר החוקים הישראלי".