רה"מ מגיב בחריפות לראיון שהעניק היועץ המשפטי לממשלה: "הבחירה לשתף פעולה עם תוכנית כזאת, בעיתוי כזה, היא חסרת תקדים בתולדות המשפט הישראלי. אגיב כשאחזור מהמסע המדיני לצ׳אד". יו"ר הקואליציה: "הדמוקרטיה בהתרסקות"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, זועם בעקבות הראיון שהעניק היועץ המשפטי לממשלה ל'החדשות' במסגרת כתבה שעסקה בהכרעתו הצפויה של מנדלבליט בתיקים 1000, 2000 ו-3000. "תוכנית כזאת שמשודרת ערב החלטה שהיועמ״ש אמור לקבל בענייני, מטרידה עוד יותר מהראיון המביך של אלשיך בתוכנית ״עובדה״, ערב פרסום המלצות המשטרה", כתב נתניהו.

הוא הוסיף: "הבחירה לשתף פעולה עם תוכנית כזאת, בעיתוי כזה, היא חסרת תקדים בתולדות המשפט הישראלי ומעלה סימני שאלה קשים. יש לי דברים חמורים לומר על מה שראינו הערב ואומר אותם כשאחזור מהמסע המדיני לצ׳אד".

תגובתו החריפה של נתניהו מלמדת, לטענת גורמים במערכת הפוליטית, שלאור האינדיקציות על כך שמנדלבליט צפוי להחליט על הגשת כתב אישום נגדו בתיק 4000 – נתניהו החליט לפתוח בקמפיין אישי נגדו שיקעקע את אמינותו ואת מניעיו.

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, הצטרף הבוקר לדברים ותקף בחריפות את מנדלבליט. "מי אישר לו להתראיין? תראה מה הוא מספר שם, איזה רכילויות", טען אמסלם בראיון לגל"צ. לדבריו, "החקירות הן בלתי לגיטימיות. תפופרים פה תיקים לראש הממשלה…המשטרה עברה על חוק ההמלצות. למנדלבליט אין זמן לכלום, הוא חייב בעוד שבועיים להגיש את ההחלטה בתיקי ראש הממשלה. הדמוקרטיה בהתרסקות".

כזכור, אמש פורסם ב'החדשות' ראיון נדיר עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט בו הוא טוען כי השיח הציבורי לא משפיע עליו וכי תאריך הבחירות לא ישנו את מועד פרסום ההמלצות.

מנדלבליט טוען כי לא נדהם מהקדמת הבחירות, "לא קרה כלום, עובדים כרגיל, החלטנו להתכנס בקביעות במקום קבוע שעכשיו כבר יודעים שזה בתל אביב, היה ברור שצריך לבוא ולהתכנס ולקבל את ההחלטות כמה שיותר מהר". לדבריו, "זה לא עניין שלי, זה החלטה של המערכת הפוליטית, לגיטימית לחלוטין, זה לא עניין שנוגע אלי. אני צריך לעשות את העבודה שלי כמה שיותר מהר, אבל בלי להתפשר על היסודיות והמקצועיות". עוד הוסיף כי, "אני עובד כמה שיותר מהר, כדי לסיים את העבודה ולתת את הממצאים לציבור, בתנאי שאני יהיה שלם עם זה אישית ומקצועית, בסוף זה שאלה מקצועית".

היועמ"ש דחה כל אפשרות של השפעה חיצונית על ההחלטה שלו, "אני עושה את העבודה שלי, אני לא מתייחס לשום דבר אחר, אני עושה את העבודה שלי כמה שיותר מהר, כמה שיותר מקצועי, אני מחפש את האמת, זה הדבר היחיד שמעניין אותי". לדבריו, "יש ניסיונות להשפיע מכל הצדדים, לפגוע בלגטימות של המוסד (מוסד היועמ"ש) זה דבר שאסור לאפשר אותו".

 

 

על ההפגנות וההתקפות נגדו הוא אומר, "אסור לתת לזה להשפיע, וזה לא ישפיע. הכל חמור, צריך לתת למערכת המקצועית לעשות את העבודה שלה, יש מערכת ממלכתית אחת, כל רשויות אכיפת החוק זה גוף אחד, ממלכתי, יש מוסד של היועץ המשפטי לממשלה, שאני לא המצאתי אותו, 70 שנה היה קודם וימשיך להיות עוד עשרות שנים אחר כך. אנחנו פה במשמרת שלנו צריכים לשמור על המוסד הזה, זה יותר חשוב מכל דבר אחר".

על הדברים של ראש הממשלה שטוען כי לא ראוי לפרסם החלטה לפני הבחירות, אומר מנדלבליט, "אני לא יודע מה הוא אומר, אני יודע רק מקצועית. לא מתייחס. רק הראיות מדברות, אין שום דבר אחר". מנדלבליט ציין כי, "עומדת לו חזקת החפות, אם יהיה שימוע, אני לא אמרתי שיהיה שימוע, אז בוודאי שצריך לשמוע בלב פתוח ובנפש חפצה וזו החובה המקצועית שלי".

עוד הוסיף כי, "החוק מחייב אותי לעשות שיקול דעת עצמאי, אני מנסה ללמוד את החומר באופן עצמאי, להתייעץ עם האנשים שעובדים איתי, כמו תמיד. בסוף ההחלטה היא שלי, זה מצוות המחוקק וכך אני אפעל, כמו תמיד". לדבריו, "אני צריך להיות משוכנע שאני מגיע לאמת, ועל בסיס זה לקבל את ההחלטה המשפטית הנכונה".