צילום: יעקב לדרמן / פלאש 90

עליית מדרגה: הרקטה ששוגרה מסוריה כוונה לחרמון שהיה עמוס במבקרים

בישראל מאשרים הרקטה הסורית ששוגרה בצהרים בתגובה לתקיפת חיה"א בדמשק ויורטה בשמי סוריה, כוונה לעבר אתר החרמון בו בילו באותה שעה אלפי ישראלים • נתניהו: "המדיניות התקיפה נגד ההתבססות האיראנית לא משתנה גם כשאני בצ'אד

עוצו עצה ותופר: בישראל מאשרים כי השיגור מסוריה לעבר ישראל היה של טיל קרקע קרקע שכוון לעבר אתר החרמון בו שהו באותה שעה אלפי מבקרים. הרקטה, כזכור, יורטה בשמי סוריה ע"י מערכת כיפת ברזל.

מדובר בעליית מדרגה חמורה מצד המשטר הסורי שמציב רף חדש של תגובות לפעילות הישראלית נגד ההתבססות איראנית, כאשר בעבר ע"פ רוב אסד הסתפק בגינוי דיפלומטי בלבד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס במרומז לתקיפה בסוריה המיוחסת לישראל, "יש לנו מדיניות קבועה לפגוע בהתבססות האיראנית בסוריה, ולפגוע בכל מי שמנסה לפגוע בנו". עוד הוסיף נתניהו טרם העלייה למטוס בחזרה לישראל, מצ'אד, כי, "המדיניות הזאת לא משתנה כשאני בארץ וגם כשאני בביקור היסטורי ב'צאד. היא קבועה".

התקיפה המיוחסת לישראל התרחשה כאמור בזמן שראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו מבקר בצ'אד. ב'חדשות 13' דווח כי ראש הממשלה נתניהו שוחח בטלפון לפני המראתו חזרה ארצה עם הרמטכל אביב כוכבי לגבי המצב בצפון. פקיד בכר אמר כי נתניהו עודכן במהלך פגישותיו בצ'אד לגבי המצב בצפון ואף אישר כמה פעולות צבאיות.

מדובר באירוע חריג במיוחד גם ביחס לתקיפות קודמות של חיל האוויר בסוריה, הן לאור השעה בה היא בוצעה והן לאור העובדה שרק בסוף השבוע האחרון דווח על אזהרה רוסית חריפה נגד המשך התקיפות הישראליות בשדה התעופה בדמשק. אם ישראל אכן עומדת מאחורי האירוע, מדובר לכאורה בתקיפה הראשונה בסוריה מאז שנכנס לתפקידו הרמטכ"ל כוכבי.

התקשורת הרשמית בסוריה מדווחת כי צבא סוריה סיכל תקיפה אווירית של ישראל בדרום המדינה. לפי הדיווח בטלוויזיה הרשמית, מערכות ההגנה האווירית הופעלו בדרום המדינה והפילו את הטילים. גורמי אופוזיציה טענו בהמשך לדיווח הזה כי המטרות היו בסיסים אירניים הממוקמים מדרום לדמשק. המרכז הסורי לזכויות אדם הוסיף פרטים על התקיפה הבוקר וטען כי נפגע אזור בו פועל ארגון חיזבאללה באלכיסווה, מדרום לדמשק.

 

 

משרד ההגנה הרוסי מסר כי חיל האוויר הישראלי תקף היום בשדה התעופה בדמשק, ושבעה טילים יורטו על ידי מערך הנ"מ הסורי. לפי הודעת הרוסים, שצוטטה ברשת אל-מיאדין, התקיפה בסוריה בוצעה על ידי ארבעה מטוסי f-16 ישראליים מכיוון הים התיכון. כמו כן ציינו כי לא היו הרוגים או פצועים בתקרית וכי לא לא נגרם נזק למבנים במקום.

בלוג המודיעין "אינטלי טיימס" דיווח כי מטוס נוסעים איראני של חברת "מהאן אייר", היה צפוי לנחות בשדה התעופה בדמשק בעת התקיפה. אלא שבאופן יוצא דופן הנחיתה בוטלה, והמטוס חזר לאיראן ונחת בשדה התעופה בעיר קרמנשאה. לפי דיווחים זרים, טהראן מעבירה ציוד צבאי מתקדם לחיזבאללה ולמשטר אסד דרך מטוסים.

זמן קצר לאחר הדיווחים על תקיפה ישראלית נגד שדה התעופה בדמשק נשמעו ברמת הגולן הדי פיצוצים, וגולשים באתר החרמון דיווחו על שובלים של עשן לבן שנצפו בשמים. בהמשך התברר שמערכת כיפת ברזל הופעלה בעקבות רקטה ששוגרה משטח סוריה לעבר ישראל. מצה"ל נמסר כי הרקטה יורטה בשטח סוריה. עוד נמסר כי התושבים והמטיילים באזור יכולים להמשיך בשגרה חרף האירועים האחרונים.

בוידאו: תיעוד פעילות הנ"מ הבוקר בשמי דמשק. שיתוף: הבלוג של אבו עלי

צילומים מהירוט מעל אתר החרמון: נתנאל אריאל

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן