עם רמטכ"ל טרי, כשנתניהו בחו"ל, ישראל (לכאורה) תוקפת בסוריה לאור יום והתגובה של אסד לא מאחרת להגיע: האם מדובר בתקיפה ממוקדת מטרה או בירי אזהרה, איך זה קשור להפרת העמימות, והאם אנחנו בדרך להסלמה מתמשכת

ימים בודדים אחרי שהרמטכ"ל החדש נכנס לתפקיד, בזמן שנתניהו בצ'אד, נקבע שיא חדש בחילופי המהלומות בין סוריה לישראל. אם בתחילה היה נראה שמדובר בטיל נ"מ שפספס את המטוס הישראלי וטס עד החרמון, לאחר תחקיר קצר התברר שהוא נורה הרבה אחרי שמטוסי ה-F-16 הישראלים (לכאורה כמובן, על פי פרסומים זרים) נחתו בשלום בבסיס חיל האוויר. הטיל כוון לפגוע בחרמון בו שהוו באותו זמן אלפי מטיילים, בחסדי שמיים הוא יורט בהצלחה, אך ללא ספק מדובר בעליית מדרגה בתגובה של אסד המתאושש.

האם מדובר בתגובה להפרת מדיניות העמימות של נתניהו? לדבר פרשן 'חדשות 13' אלון בן דוד, "האמירה הזו לא התקבלה בהבנה בצד הסורי". לדבריו, "יש להניח שאנחנו בעיצומו של האירוע, וכי עוד לא נאמרה המילה האחרונה". בן דוד מסביר כי, "ירי ישיר על מטרה בישראל הוא כבר אירוע בסדר גודל אחר, וישראל תתקשה לספוג אותו או לעבור עליו לסדר היום".

פרשן 'החדשות' רוני דניאל אומר כי, "התקיפה שבוצעה בפעם הראשונה באור יום מעידה גם על המסר שישראל מעבירה אל מעבר לגבול: בכל מקום שתהיה ידיעה מודיעינית – ישראל תתקוף, בין אם זה ביום או בלילה, המדיניות היא לפגוע". דניאל מוסיף כי, "ראוי לציין שהמדיניות של ישראל נוגע להתבססות האירנית על אדמת סוריה לא השתנתה – גם בתקופה בה התחלפו שר הביטחון והרמטכ"ל".

לדברי פרשן 'ויינט' רון בן ישי, "הירי לישראל, כך ניתן להעריך, הוא מעין פעולת תגמול, שתכליתה להטריד ולהתיש אזרחים, ליצור בהלה ואולי לפגוע בתיירות בגולן. כך זה היה לפני כמה שבועות, כשישראל תקפה וטילי קרקע-אויר סוריים נורו לעבר שטחה אך לא פגעו. וכך היה גם היום, כשהטילים שכיפת ברזל יירטה נראו היטב בשמי החרמון בזמן שאלפים מבלים בשלג.

"שיטת תגמול זו מעידה שמשטר אסד מחפש כנראה דרכים להגיב על התקיפות המיוחסות לישראל, בעיקר אחרי שישראל הסירה חלק ניכר ממסך העמימות מעל התקיפות האלו. הסרת מסך העמימות על ידי הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט וראש הממשלה נתניהו נועדה אמנם לגרום לרוסים להרתיע את האיראנים ולהבהיר להם שקאסם סולימאני, מפקד כוח קודס, גורר אותם להרפתקה מסוכנת. אבל אחרי שצבר ביטחון והחזיר לעצמו את השליטה ברוב ארצו, אסד כעת כבר לא יכול להתעלם מהתקיפות. הוא מנסה לנקום על הפגיעה ביוקרת משטרו, כנראה מבלי למתוח את החבל יתר על המידה עם ישראל. גם הרוסים לוחצים שלא יעשה משהו שעלול להוביל לעימות נרחב", כך בן ישי.

פרשן 'ווינט' מוסיף על הנסיבות האפשריות לאירוע כי, "התקיפה היום התבצעה בשעות הצהריים. באותו זמן התקרב מטוס נוסעים/תובלה איראני לנחיתה בשדה התעופה הבינלאומי של דמשק. המטוס היה של חברת "מהאן אייר" האיראנית". בן ישי מוסיף כי, על פי "משרד האוצר האמריקני שהיא משרתת בעיקר את כוח "קודס" של משמרות המהפכה, הפועל בזירה הבינלאומית והמזרח תיכונית, והוא זה שמסייע לחיזבאללה ולצבא סוריה, מבצע פעילות נגד ישראל ומנסה להתבסס בסוריה".

"לאור המידע הזה", מנתח בן ישי, "סביר להעריך שאולי הפעולה המיוחסת לישראל נועדה להרתיע את המטוס שהיה בדרכו מטהרן לדמשק מלנחות ביעדו. מה שמחזק את ההשערה היא העובדה שזה היה המטוס היחיד שהיה אמור לנחות בעת התקיפה בנמל התעופה של דמשק. המטוס היה קרוב לנחיתה, וסביר להניח שישראל התריעה לרוסים על התקיפה והרוסים הפנו אותו חזרה לטהרן".

"החשד לכך שהיה זה מהלך הרתעה כלפי נחיתת המטוס היא העובדה שהמקורות הסוריים הרגילים, הן המרכז הסורי לזכויות האדם שמושבו בלונדון וגם מקורות אחרים, סוריים ולבנונים, לא דיווחו ולא הפיצו צילומים של פגיעות הטילים הישראליים במטרות. הטלוויזיה הסורית אף התפארה בכך שמאה אחוזים מהטילים הישראליים יורטו על ידי מערך הנ"מ הסורי. זה לא בהכרח מעיד על כל האמת, אבל עשוי להעיד שהטילים לא פגעו במטרות משמעותיות אלא נועדו לאזהרה ולהרתעה בלבד בהקשר לנחיתת המטוס האיראני".