לאחר שראש הממשלה הכריז אמש בביקור רשמי בצ'אד על חידוש היחסים עם המדינה, מדינה מוסלמית נוספת באפריקה מחממת יחסים עם ישראל. למאלי, מדינה מוסלמית גדולה במערב אפריקה, אין יחסים דיפלומטיים עם ישראל


צפו: פגישת נתניהו עם נשיא מאלי בשנת 2017, בשולי ועידה בליבריה.

אחרי חידוש היחסים עם צ'אד – מדינה מוסלמית נוספת באפריקה מחממת יחסים עם ישראל: בימים אלה מתקיימים מגעים מתקדמים לביקור של ראש ממשלת מאלי, סומילו בוביה מאייגה, בירושלים בשבועות הקרובים. עדיין לא נקבע תאריך לביקור שכזה, אך המגעים בנושא בעיצומם והכוונה לקיים את הביקור עוד לפני הבחירות בישראל.

ב'כאן חדשות' דווח כי בשתי המדינות נערכת כעת עבודת מטה לקראת אפשרות של ביקור ראש ממשלת מאלי בישראל. עדיין לא נקבע תאריך לביקור שכזה, אך המגעים בנושא בעיצומם. גורם בכיר במאלי לא הכחיש את האפשרות להתחממות ביחסים ואמר: "כשיהיה מה להגיד פומבית נעדכן".

ב'חדשות 13' דווח מפי פקידים ישראלים בכירים שבימים אלה מתקיימים מגעים מתקדמים לביקור של ראש ממשלת מאלי, סומילו בוביה מאייגה, בירושלים בשבועות הקרובים – לפני הבחירות בישראל.

מאלי קיימה יחסים דיפלומטיים עם ישראל בעבר, אך ניתקה אותם ב-1973 לאחר מלחמת יום הכיפורים. בשנת 2017 נפגש ראש הממשלה נתניהו עם נשיא מאלי בשולי ועידה בליבריה, ובסיום אותה פגישה הודיעה לשכת ראש הממשלה כי ישראל ומאלי סיכמו "על חימום היחסים".

מאלי היא מדינה מוסלמית במערב אפריקה, מוכת עוני וטרור. אתמול ביצע ארגון טרור הקשור לאל-קאעידה פיגוע נגד בסיס משקיפי או"ם במאלי והרג 10 חיילים מצ'אד ששייכים לכוח האו"ם. בהודעת נטילת האחריות של הארגון נמסר כי הרקע לפיגוע הוא חידוש היחסים בין צ'אד לישראל.

ההערכה היא כי בעקבות חידוש היחסים הדיפלומטיים עם צ'אד השבוע, מדינות מוסלמיות נוספות באפריקה ובהן ניז'ר ומאלי ינקטו בצעד דומה. לדברי נתניהו חידוש היחסים עם מדינות מוסלמיות באפריקה יאפשר לקצר נתיבי טיסה של מטוסים ישראלים לדרום אמריקה. עם זאת, הדבר תלוי באישור מצד סודאן שהודיעה לאחרונה כי התקרבות פוליטית לישראל לא עומדת על הפרק.