נס בגבול הרצועה: כדור שירה מחבל פלסטיני פגע בקסדתו של קצין צה"ל, אך לא חדר אותה. כתוצאה מההדף נפל הקצין ונפצע באורח קל בלבד. טנק השיב אש לעבר עמדת התצפית הסמוכה של חמאס. הפלסטינים מדווחים על מחבל הרוג ו-4 פצועים

מחבלים פתחו באש הערב (שלישי) לעבר כוח צה"ל סמוך לגדר המערכת באזור כיסופים שבדרום רצועת עזה. כתוצאה מהירי נפצע קצין צה"ל בפלג גופו העליון והוא פונה במסוק לבית החולים באורח קל. בהמשך התברר כי כדור שנורה על ידי צלף פלסטיני פגע בקסדתו של הקצין אך לא חדר אותה.

פציעתו של הקצין באורח קל אירעה כתוצאה מנפילה.

האירוע התרחש ליד בית חנון, בגזרה הצפונית של הרצועה. אש נפתחה, ככל הנראה מנשק קל, לעבר סיור שגרתי של צה"ל שפעל בקרבת הגדר, וטנק של גדוד השריון 77 השיב אש לעבר עמדת התצפית הסמוכה של חמאס. בסוכנות הידיעות "שיהאב" הפלסטינית דווח כי כתוצאה מהתקיפה נהרג פעיל חמאס ושניים נוספים נפצעו קשה.

מדובר צה"ל נמסר כי, "טנק של צה"ל תקף עמדת תצפית של ארגון הטרור חמאס לאחר שבמהלך הפרת סדר בדרום רצועת עזה, שכללה יידוי אבנים לעבר כוחות צה"ל, נפצע קצין באורח קל. נסיבות הפציעה בבדיקה".

בהמשך נמסר כי, "מתחקיר ראשוני בשטח עולה כי במהלך הפרת סדר שכללה יידוי אבנים מחבל פתח באש לעבר לוחמי צה"ל. כדור פגע בקסדת קצין צה״ל שפעל בנקודה. הקצין נפצע באורח קל ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. בנוסף, חמישה חשודים התקרבו לגדר המערכת בדרום רצועת עזה. שניים מהחשודים חצו לשטח ישראל וחזרו מיד לשטח הרצועה".

במקביל לתקרית הירי, שני פלסטינים חצו את גדר המערכת בדרום הרצועה, חיבלו בציוד צבאי. לוחמי צה"ל ירו לעבר לעבר הפלסטינים שנמלטו בחזרה לשטח עזה.

מוקדם יותר אירוע תקרית בצפון רצועת עזה, כשמחבלים ירו בשעות הצהריים לעבר כוח צה"ל סמוך לגדר המערכת, ובתגובה טנק תקף עמדת תצפית של חמאס. דובר צה"ל ציין כי אין נפגעים ישראלים באירוע.

שר הביטחון לשעבר ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן כתב כעת בחשבון הטוויטר שלו: "‏ממשלת ישראל חייבת להפסיק לוותר, להתרפס ולהיכנע לחמאס! היום, נכון לעכשיו, היו כבר שני אירועי ירי לעבר חיילי צה"ל. אסור לנו לעבור לסדר היום ויש להנחית מכה קשה על חמאס. אני קורא לממשלת ישראל להודיע לאלתר על הפסקת העברת הכסף הקטארי והדלקים לרצועת עזה."

ח"כ חיים ילין, תושב עוטף עזה וראש מועצת אשכול לשעבר, הגיב היום (שלישי) לאירוע הירי ברצועת עזה כי "את הטרור צריך לנצח ולא לשלם לו פרוטקשן. החולשה של הקבינט המדיני ביטחוני מתגלה". עוד הוסיף כי "מה שברור אסור שהכסף ייכנס מחר לתוך רצועת עזה".

בסוף השבוע התקיימו ההפגנות האלימות השבועיות על גדר המערכת. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 43 פצועים מירי כוחות צה"ל. במהלך העימותים עם הכוחות כמה חשודים השליכו מטענים ובקבוקי תבערה לעבר הכוחות, ללא נפגעים. כמה פלסטינים הצליחו לחדור את הגבול לתוך שטח ישראל, נמלטו וחזרו לרצועה.

חרף ההסלמה מצד חמאס אישרה אתמול הכנסת לבקשת הממשלה בוועדת הכספים תקנות המעניקות פטור ממע"מ למשך שנה על דלק לעזה. נציג המתפ"ש אמר בדיון כי "מערכת הביטחון בהנחיית רה"מ מעוניינת לייצב את המצב הביטחוני בעזה ע"י הוספת שעות חשמל". במהלך דיון בסוגיה פירט נציג מערכת הביטחון כי הפטור מיועד עבור דיזל לתפעול תחנת הכוח בעזה, לצורך הספקת חשמל לתושבי הרצועה, במטרה להביא ליציבות ביטחונית בעזה. עוד צוין כי הספקת הדלק תבוצע ע"י האו"ם ובפיקוחו, כאשר המימון, בהיקף של 60 מיליון דולר לחצי שנה, מגיע מקטאר.

בשבוע הקרוב צפויה להיכנס לרצועה הפעימה השלישית של המענק הקטארי, אחרי עיכוב של שבועיים. המענק יוכנס על ידי השליח הקטארי שאחראי על שיקום הרצועה, מוחמד אל-עמאדי. העברת הכספים תתאפשר בעקבות הסרת ההתנגדות הישראלית. אותה התנגדות להעברת הכספים נבעה בעקבות התגברות הפעילות האלימה מרצועת עזה שכללה הפרחת בלונים עם מטען נפץ והגברת החיכוך האלים על גדר המערכת בהפגנות השבועיות של "צעדות השיבה" בימי שישי בצהריים.