5 חודשים לאחר שהוקפאו בהוראת השר ישראל כץ, העבודות להקמת גשר יהודית יתחדשו בסוף השבוע הקרוב ויימשכו ב-6 פעימות, כולן בסופי שבוע, דבר הכרוך בחילולי שבת רבים ל"ע. גפני: "נבחן חוק שימנע את העבודות הללו בשבתות ומועדי ישראל"

"משבר השבת" חוזר: 5 חודשים לאחר שהוקפאו בהוראת שר התחבוריה, ישראל כץ, הודיעה כעת פרקליטות המדינה כי העבודות להקמת גשר יהודית מעל נתיבי איילון יחזרו להתקיים מידי סוף שבוע, במשך החודש-וחצי הקרובים.

מדובר בעבודות המיועדות להיערך, כאמור, בסופי שבוע בלבד, דבר הכרוך בחילולי שבת המוניים רח"ל.

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, אמר: "כפי שחזרתי ואמרתי – גשר יהודית קום יקום. שר התחבורה נאלץ לרדת מהעץ, לחזור בו ולהורות על המשך העבודות. חבל שפרויקט כה חשוב לציבור עוכב בגלל סיבות פוליטיות".

ח"כ גפני שוחח עם שר התחבורה ישראל כץ שניסה למנוע את העבודות הללו, ואמר לו כי השבת לא ניתנה לעם ישראל כדי לחללה ולעשות בה עבודות שיפוצים. "רואים זאת בחוש שהשבת תובעת את עלבונה, התקלות המשונות שעוצרות את עבודות הרכבת ומשבשות את לוח הזמנים באופן לא טבעי הם הראיה הטובה ביותר כי לא תרוויחו כלום מהעבודות האלו בשבת, אמר גפני והוסיף: "בכל מקרה, נבחן חוק שימנע את העבודות הללו בשבתות ובמועדי ישראל".

כזכור, לפני כחצי שנה גרמו העבודות בגשר למשבר של ממש, שנמנע בסופו של דבר תודות להוראתו הנחרצת של שר התחבורה להפסיק את העבודות. עתה, בשיאה של מערכת הבחירות, אין לנציגים החרדים נשק לאיים בו, כך שלדאבון לב צפויים חילולי השבת להתקיים ל"ע.

ביום שישי האחרון שלח ח"כ בצלאל סמוטריץ' מכתב לשר חיים כץ בו הוא דורש לבחון את ההיתרים המיותרים לעבודות בשבת. "עיכוב הקמתו של גשר יהודית בשבת בידי שר התחבורה, ח"כ ישראל כ"ץ, נועד למנוע את חילול השבת שאמור היה להיות, אולם – בהסתמך על הדיווח המפתיע בחברת החדשות – חילול השבת לא זו בלבד שלא יפחת אלא אף יגדל. תמוה בעיני כיצד מ-4 עובדים יהודיים בשבת בלבד מבקשת חברת נתיבי איילון להעסיק 21 עובדים – יותר מפי חמישה מאשר התכנון המקורי".

"גשר יהודית הוא הראשון מתוך מספר גשרים המתוכננים בעתיד לאורך נתיבי איילון, שיחברו בין השכונות המזרחיות לכביש לאלו ממערבו. נראה כי לא תהיה זו הפעם הראשונה בה תבקש חברת נתיבי איילון לבצע את העבודות בשבת, וכשר האחראי על ישום חוק שעות עבודה ומנוחה היחיד שיכול למנוע זאת הוא אתה, או גורמי המקצוע המוסמכים מטעמך".

 

 

"לאחרונה נכנסו לתוקף שורת תיקונים בחוק שעות עבודה ומנוחה, בהם חיובו של שר העבודה להתחשב בעת מתן ההיתר במסורת ישראל, בהשפעה שיש במתן ההיתר על אופי המרחב הציבורי שבו תתבצע העבודה שלגביה מתבקש ההיתר וכן בקיום חלופה שאינה מחייבת העסקה בשעות המנוחה השבועית".

"במלוא ההערכה לכישוריו של אדוני, על מנת לפסוק ולהכריע בנושאים אלו נדרשת ועדה מייעצת בה יהיו חברים גם מהנדסים ואנשי מכון טכנולוגי תורני, שיבחנו בצורה מקצועית את כל החלופות ויגישו את המלצותיהם לשר. בהעדר ועדה שכזו, כל החלטה בנושא תהיה בלתי מקצועית".

 

 

"ליבת החוק לא נועדה רק למצוא או לשלול היתרים אלא היא מאפשרת בידי השר שלא לאשר כלל את העבודה כאשר השר משוכנע שאי ביצועה לא יגרום נזק רב לכלכלה וכדומה. דהיינו עם כל החשיבות שיש לגשר יהודית, ייתכן שכל עוד אין אפשרות להקים אותו ביום חול, אפשר לשקול לוותר עליו ולהסתדר כפי שהסתדרנו עד היום בלעדיו", דברי סמוטריץ.