רגע לפני שהפעימה השלישית מתוך סכום של 90 מיליון שקלים מתבצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב, כי הוא חוזר בו מהחלטתו בעקבות ההסלמה בדרום • בשל כך 15 מיליון שקלים שאמורים לעבור לרצועת עזה ביממה הקרובה - יתעכבו

בעקבות ההתרחשויות האחרונות בגבול רצועת עזה, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לעצור את העברת הכסף הקטארי שאמור לעבור מחר לרצועת עזה, בסך מיליון דולר, פעימה שלישית מסך הסכום שאמור לעבור לארגון החמאס לצורך תשלום למערך הפקידות של הארגון, כך על פי הודעת גורם מדיני הערב.

ההחלטה זו מגיעה יומיים בלבד אחרי שישראל הסירה את התנגדותה להעברת פעימה זו, בעקבות ההסלמה האלימה שמתרחשת ביממה האחרונה ובשיאה פציעת קצין צה"ל היום מירי צלפים, כאשר את ההחלטה קיבל ראש הממשלה בהתייעצות עם גורמי הביטחון.

לפני שבועיים דווח כי הפעימה השלישית של הכספים מקטאר נדחתה בעקבות רקטה ששוגרה מרצועת עזה אל עבר שטח ישראל. בעקבות כך בחמאס הודיעו למודיעין המצרי כי אם אכן הפעימה השלישית לא תועבר לרצועת עזה תוך שבוע האלימות בגבול עם ישראל יתחדש בהדרגה, כשהם מסבירים כי העברת הכספים מהווה חלק מהתחייבות של ישראל אליהם, זאת על אף שישראל לא אישרה את ההסכם שנחתם יחד עם ירדן ומצרים.

15 מיליון דולר אלו, הם חלק מסכום בסך 90 מיליון דולר שמועבר מקטאר לרצועת עזה ומתפרס על תשלומים שנפרסו לתקופה של כחצי שנה, זאת באישורה של ישראל כצעד נוסף בדרך להסדרה ועל מנת לשפר את החיים ברצועה, כשעד כה הועברו בחודשיים האחרונים 30 מיליון דולר במזומן, שהגיעו במזוודות ובאמצעות השגריר הקטארי מוחמד אל-עמאדי.

כזכור, מחבלים פתחו באש הערב לעבר כוח צה"ל סמוך לגדר המערכת באזור כיסופים שבדרום רצועת עזה. כתוצאה מהירי נפצע קצין צה"ל בפלג גופו העליון והוא פונה במסוק לבית החולים באורח קל. בהמשך התברר כי כדור שנורה על ידי צלף פלסטיני פגע בקסדתו של הקצין אך בחסדי שמים לא עבר אותה.

האירוע התרחש ליד בית חנון, בגזרה הצפונית של הרצועה. אש נפתחה, ככל הנראה מנשק קל, לעבר סיור שגרתי של צה"ל שפעל בקרבת הגדר, וטנק של גדוד השריון 77 השיב אש לעבר עמדת התצפית הסמוכה של חמאס. בסוכנות הידיעות "שיהאב" הפלסטינית דווח כי כתוצאה מהתקיפה נהרג פעיל חמאס ושניים נוספים נפצעו קשה.

מדובר צה"ל נמסר כי, "טנק של צה"ל תקף עמדת תצפית של ארגון הטרור חמאס לאחר שבמהלך הפרת סדר בדרום רצועת עזה, שכללה יידוי אבנים לעבר כוחות צה"ל, נפצע קצין באורח קל. נסיבות הפציעה בבדיקה".

בהמשך נמסר כי, "מתחקיר ראשוני בשטח עולה כי במהלך הפרת סדר שכללה יידוי אבנים מחבל פתח באש לעבר לוחמי צה"ל. כדור פגע בקסדת קצין צה״ל שפעל בנקודה. הקצין נפצע באורח קל ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. בנוסף, חמישה חשודים התקרבו לגדר המערכת בדרום רצועת עזה. שניים מהחשודים חצו לשטח ישראל וחזרו מיד לשטח הרצועה".

במקביל לתקרית הירי, שני פלסטינים חצו את גדר המערכת בדרום הרצועה, חיבלו בציוד צבאי. לוחמי צה"ל ירו לעבר לעבר הפלסטינים שנמלטו בחזרה לשטח עזה.

מוקדם יותר אירוע תקרית בצפון רצועת עזה, כשמחבלים ירו בשעות הצהריים לעבר כוח צה"ל סמוך לגדר המערכת, ובתגובה טנק תקף עמדת תצפית של חמאס. דובר צה"ל ציין כי אין נפגעים ישראלים באירוע.