ההסלמה הגוברת בצפון ובדרום מקרבת כל הצדדים לנקודה בה לא יהיה מנוס ממלחמה באחת בחזיתות, עם סיכוי גבוה למלחמה כוללת. לתא"ל במיל' צביקה פוגל אין ספק שעל ישראל לצאת כעת למלחמת מנע, אחרת המחיר יהיה כבד בהרבה

מתיחות בכל הגזרות: ההסלמה הגוברת בצפון ובדרום מקרבת כל הצדדים לנקודה בה לא יהיה מנוס ממלחמה באחת בחזיתות, עם סיכוי גבוה להתלקחות במספר חזיתות במקביל: עזה, לבנון (חיזבאללה) וסוריה (צבא אסד והמליציות האיראניות). בתרחיש קיצוני במיוחד, קיימת היתכנות גם למערכה צבאית ישירה מול איראן.

השאלה הגדולה האם במצב הדברים שנוצר על ישראל לצאת למחמת מנע (בחזית אחת או יותר), או שמא לנסות להרוויח זמן ולקוות שההתלקחות לא תתרחש, ואם תתרחש – היא תהיה מוגבלת.

תא"ל במיל' צביקה פוגל, העניק היום ראיון לרדיו 'קול חי' והעניק תשובה חד משמעית לשאלה הזו."אוהבים להשתמש במדינה במונח של 'ניהול סיכונים'. האזרחים בישראל הם תיק השקעות? מה זו ההגדרה הזו? בצבא במשך עשרות שנים דיברו על ניהול הזדמנויות, לא סיכונים…אנחנו מוכרחים ליזום מלחמה".

לדבריו, "ישנה חבורה שלמה של מנהיגים, לא רק פוליטיים אל גם צבאיים, לא מספיק אמיצים, שחושבים רק על הכסא. הכל מתנהל סביב הטובות שלהם".

פוגל הוסיף: "כשיש ירי בסוריה, כשיש ירי בדרום, אנחנו אומרים זה ג'יאהד, זה תועה, בעוד שזה לא תועה ולא ג'יאהד. כל הניסיון להצדיק את הריבון, אינו אלא מכבסת מילים…כשהפרשנים אומרים שאנחנו במצב של מב"מ, כלומר מערכה בין מלחמות, זו שגיאה. במדינת ישראל הגדירו את הסיטואציה הזו עד לא מזמן כמלחמת התשה. צריך להפנים, אנחנו נמצאים במלחמת התשה".

בהשקט מפתיע של איראן לנוכח מבצע 'מגן צפוני' מזהה פוגל חוזקה של ארגון הטרור השיעי ולא חולשה. "השקט של איראן וחיזבאללה על חשיפת המנהרות הוא שקט של עצמה. הם אומרים לעצמם שיגלו כמה מנהרות, יש לנו עוד שבדרך ונשק נושף".

פוגל מחדד את עוצמת הסיכון בזירה הצפונית: "לחיזבאללה יש 150 אלף רקטות. בא נניח שאנו יכולים לנטרל 98 אחוז מהם, שזה משהו מאד מאד מוצלח אם יקרה, אבל עדיין יישארו שני אחוזים שזה 3,000 רקטות שיעופו לשטח ישראל. נאמר ש-80 אחוז יפלו בשטחים פתוחים ו"רק" עשרים אחוז, שזה 600 רקטות, יפלו בשטחים מיושבים ובכל אחד מהם יהיה "רק" הרוג או פצוע".

בסיום הראיון הביע פוגל אופטימיות באשר ליכולותיה של ישראל להתמודד עם איראן וגרורתיה. "הגענו לאנטבה, הבאנו ארכיון מאיראן, אנחנו לא יודעים להגיע למי שצריך בחיזבאללה או באיראן ולתקוע לו כדור בראש?".

דבריו של פוגל נאמרו, כאמור, בראיון לתכניתו של אפרים דוד 'הפוך על הפוך' ברדיו 'קול חי'.