לאחר שחמאס סירב לקבל את הכסף הקטארי, כוננות שיא במערכת הביטחונית לקראת ההתפרעויות הלא מרוסנות הצפויות היום על גדר המערכת. חשש גם מירי רקטות. הלילה: שני חשודים חצו את גדר ונתפסו, על החשודים לא נתפס נשק

ברקע הסירוב של חמאס לקבל את הכסף הקטארי, בצה"ל נערכים היום (שישי) בדריכות שיא להפגנות השבועיות בגבול רצועת עזה. כבר ביום שלישי האחרון, עקב תקרית הירי בגדר הרצועה, נפרסו סוללות כיפת ברזל בדרום וכן במרכז הארץ ואף גייסו מילואים כדי לאיישן.

כוחות צה"ל זיהו במהלך הלילה שני ערבים שחצו את גדר המערכת מדרום רצועת עזה לשטח ישראל. כוח צה"ל תפס את החשודים סמוך לנקודת החצייה והעבירם לתחקור כוחות הביטחון. הם לא היו חמושים.

כוחות צה"ל נערכים החל מהלילה באופן מוגבר בגבול עם רצועת עזה. גדודי התגבור הגיעו לאזור כבר אמש לחזק את גדודי הצנחנים שאחראים על גזרות הביטחון השוטף, בנוסף לסוללות כיפת ברזל שעיבו את ההגנה האווירית בדרום, מחשש למטחי רקטות לעבר ישראל במהלך סוף השבוע.

 

 

בצה"ל מעריכים כי בג'יהאד האסלאמי ינסו לדרדר את המצב בירי רקטות לעבר ישראל. גם בקרב הזרוע הצבאית של חמאס העלו כוננות לקראת מחר. המדיניות הרשמית הייתה "ירי ייענה בירי" לעבר מטרות צבאיות. אולם הג'יהאד האסלאמי, שמתנגד לתשלומי הכסף מקטר, ינסה לדרדר את המצב בירי לעבר שטח ישראל.

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" מדווח כי חמאס העביר מסר לישראל לפיו יגיב מיידית על כל תקיפה בעזה. לפי הדיווח, שצוטט בחדשות כאן, הארגון איים שהתגובה תהיה גדולה יותר מזו שבאה בעקבות האירוע בחאן יונס, שכללה ירי של מאות רקטות לעבר ישראל.

חמאס סירב אמש לקבל את המענק הקטארי בשל תנאים חדשים שישראל הציבה לקבלת הכספים ולחלוקתם. כך אמר בכיר בחמאס לעיתון המקורב לארגון. לדבריו, התנאים כוללים בין היתר רשימת פקידים שישראל מסרבת להעביר להם כספים, וכן הצעה קטארית לקניית מזון ואספקה למשפחות במקום לחלק להן מזומן – דרישות שחמאס דחה בתוקף. עוד ציין הבכיר כי חמאס דרש להגדיל את המענק לסכום של 22 מיליון דולר במזומן בחודש במקום 15 מיליון.

 

כננות כפולה: אש נורתה אל כוח צה"ל בגולן שהגיב בירי, כיפת ברזל בגוש דן

 

האלוף במילואים עמוס גלעד, לשעבר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, הסביר הבוקר בראיון בגלי צה"ל מדוע החמאס מסרב לקבל את הכסף הקטארי. "מטרתם, לחסל את ישראל, לא השתנתה, אבל הם רוצים לשמר את מעמדם. החיכוך על הגדר עוזר להם בעניין זה", הסביר גלעד, שהוסיף כי "אם ישראל רוצה לסלק את החמאס היא תצטרך לשלוט בעזה אחר-כך. המצרים לא יחזרו לשם והרשות הפלסטינית תגיע לשם רק בהסדר מדיני. לכן כולם מחליטים לנהל את הסכסוך".

בתוך כך, הרשויות במצרים סגרו את מעבר רפיח בשני הכיוונים. כך דווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית מען. לפי הדיווח, שלטונות מצרים הודיעו לאחראים על מעבר רפיח כי הסיבה למהלך היא ציון יום השנה למהפכה במצרים שאירעה ב-2011. עוד דווח כי המעבר אמור לחדש את פעילותו ב-27 בינואר, אך יתאפשר רק מעבר לכיוון אחד.