שגריר קטאר שנמצא ברצועת עזה אמר לחמאס שישראל נמצאת במוכנות צבאית לקראת עימות קרוב • השגריר הקטארי במסיבת עיתונאיים בעזה: "הפעימה השלישית תעבור לצרכים הומניטריים. צעדות השיבה יכולות להימשך באופן רגוע"

בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" דווח הבוקר (שישי) כי השגריר הקטארי, מוחמד אל-עמאדי, הבהיר לחמאס כי ישראל נמצאת במוכנות צבאית לקראת עימות קרוב, ואילו בארגון אמרו כי אם ישראל תתקוף, הם יגיבו באופן משמעותי מהסבב שאירע לפני חודשיים, לאחר שהכוח הישראלי המיוחד נחשף בחאן יונס.

בצהריים קיים השליח המיוחד של קטאר לרצועת עזה מסיבת עיתונאים מיוחדת בעזה בה הודיע על פתרון למשבר כספי הסיוע. אתמול הודיעו בחמאס כי לא יקבלו את הפעימה השלישית של הכסף שהציעה קטאר על מנת לשלם משכורות לפקידי הממשלה בעזה, ואילו היום הודיע אל עמאדי כי הכסף יועבר "לפרויקטים הומניטריים ברצועה".

 

חדירה לילית מעזה; כוננות שיא להתפרעויות על גדר הרצועה

 

נראה כי בכך תם המשבר שנגרם עקב סירוב חמאס והפלגים הפלסטינים לקבל את הכסף הקטארי, בין היתר כיוון שהם רואים בכך "השפלה ישראלית". אל עמאדי הוסיף גם כי הוא מקווה שלאחר מציאת הפתרון, ההפגנות על הגדר, שהיו צפויות להיות אלימות יחסית בשל המשבר, "תהיינה רגועות".

"מדובר בסיוע הומניטרי דחוף לתושבי עזה בשל מצבם הקשה", אמר השגריר. "חלק הצדדים ניצלו זאת למשוואה של שקט בתמורה לדולרים, וצדדים אחרים היו מעוניינים לנצל את הכסף הזה לשם תעמולת בחירות או הישגים פוליטיים". בעקבות העברת הכסף אמר השגריר כי "העם הפלסטיני הנתון תחת מצור יכול להפגין כדי להציג לעולם את סבלו, כך שהצעדות יכולות להימשך באופן רגוע".

השגריר אמר כי הוסכם שהמענק הקטרי ישמש לפרויקטים הומניטריים בסיוע האו"ם וביום שני ייחתם הסכם בעניין זה, על פרויקטים בסך 20 מיליון דולר למשך 4-6 חודשים. לדברי השגריר, הכסף יועבר כאמור כתשלום למשפחות נזקקות או לפרויקטים של משרד הבריאות הפלסטיני. במסיבת העיתונאים השגריר הקטרי הזמין את הפלגים הפלסטינים לוועידה, כדי לדון בפיוס הפלסטיני – אך יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר כי הוא מעדיף שהוועידה תתקיים במוסקבה.