כאב ומחאה בעולם היהודי: העבודות להקמת גשר יהודית התקיימו השבת, תוך שראש העיר חולדאי משגר מסר מתריס בעיצומה של השבת • הח"כים החרדים מבטיחים לחוקק חוק בנושא כבר בתחילת הקדנציה הבאה • בפנים: הפרטים המלאים והתגובות

כאב וזעזוע: העבודות להקמת גשר יהודית התקיימו במהלך השבת האחרונה, תוך חילולי שבת המוניים רח"ל.

אם לא די בכך, ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, צייץ בעיצומה של השבת תמונה מאתר העבודות וכתב: "גשר יהודית קום יקום. בשעה טובה". עפ"ל.

בתגובה שיגרו הנציגים החרדים בכנסת ובעיריית תל אביב תגובות זועמות וחריפות במיוחד. "הלב כואב למראה המרידה במלכות שמים ועשרת הדיברות שקראנו השבת. ראשי עיריית תל אביב והמשטר החילוני ישאו באחריות לקטרוג בשמים על תושבי העיר המורדת בשבת. אין כאן שום הצדקה של פיקוח נפש. האמת ידועה לכל: כל מומחי ההנדסה מעידים כי אפשר לבנות את הגשר בזמנים אחרים ללא חילול שבת", כתב ח"כ ישראל אייכלר.

לטענתו, "התרסה זו לפני בחירות נועדה ליצור קרע בעם על רקע דתי כדי לעודד מפלגות שטנה אויבי היהדות". "אנו חייבים למחות על כבוד השבת המחוללת. לאחר הבחירות נעביר את הצעת החוק שהגשנו בקדנציה הקודמת למנוע 'שכר שבת' בעבודות שאין בהם פיקוח נפש", כך אייכלר.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן: "שכר שבת מגיע לעיתים לפי ארבע מהשכר הרגיל והוא מהווה פיתוי כבד לפועלים, שבעקרון היו רוצים לשמור את השבת בחיק המשפחה, אך נכנעים ללחץ הכלכלי. את זאת עלינו לגדוע מתוך אחריות לבטחון העם היהודי. ביצוע עבודות בגשר יהודית בעיצומו של שבת קודש מהווה פגיעה קשה במסורת ישראל, תוך זלזול ברגשות מאות אלפי שומרי מצוות, ומנוגד לסטטוס קוו בישראל.

אני מוחה על כך בתוקף בשם רוב מוחלט של אזרחי ישראל הרואים בשמירת השבת ערך עליון לאורך הדורות. מצב זה בו קדושת השבת כיום המנוחה הלאומי נדרסת בפרהסיה בידי בג”צ ועיריית ת”א ללא צורך אמיתי – לא יימשך. מתוך מחויבות ערכית לשמירת צביונה היהודי של המדינה, תפעל הנציגות החרדית לעגן בחוק ובהסכמים קואליציוניים את הצורך במניעת חילולי שבת בידי גופים ממשלתיים, בהתאם לסטטוס קוו הנהוג בישראל לאורך השנים. עצוב ואף מרתיח, התנהגות פוליטיקאים חסרי אחריות, העושים שימוש פסול, בפגיעה בערכי הדת והמסורת לצרכים פוליטיים, בניסיון עלוב לגריפת קולות בבחירות הקרובות".

ח"כ ינון אזולאי: "יחד עם רוב עם ישראל אני מצר על העבודות לבנית גשר יהודית בשבת קדש. נורא שבעתיים שדוקא בשבת שקראנו בעשרת הדיברות שמור וזכור את יום השבת אנשים קטנים בעלי שיקולים זרים מתהדרים ברמיסת השבת בהפרת הסטטוס קוו והפרה בוטה של זכויותיהם הסוציאליות של עשרות עובדים ומאבטחים".

יו״ר סיעת ש״ס בת״א וחבר מועצת העיר נתן אלנתן: "אנו מוחים בתוקף על רמיסת השבת בראש חוצות. אסור שיימשך חילול השבת בפרהסיה ופגיעה בקדושת השבת. כמי שמייצג עשרות אלפי תושבים, חרדים, מסורתיים וחילונים, אני דורש בשמם להפסיק באופן מיידי את העבודות בגשר יהודית. בנוסף אני פונה לחבריי מיהדות התורה שנכנסו לתוך הקואליציה של רון חולדאי: אנא אל תתנו יד שבמשמרת שלכם העירייה תהיה שותפה לחילול השבת האדיר הזה. אל תתנו לדרוך ולבזות את השבת הקדושה".