חילול שבת בפרהסיה על ידי עיריית אשדוד בשכונה החרדית • עד הראיה לjdn: המהנדס אמר לי שבא במיוחד עבור העבודה הזו • העירייה בתגובה: "מדובר בפיקוח נפש" • דיווח חמור נוסף: לראשונה נפתח השבת קיוסק עירוני בפארק אשדוד ים

אשדוד החרדית שוב סוערת. מהנדס של העירייה בא בעיצומה של השבת וצילם בניין בגמר עבודות הבנייה בשכונה החרדית בעיר. דובר העירייה שינה את גרסאותיו מספר פעמים אך לא העביר תגובה רשמית.

על פי עדות ראייה שהגיעה לידי 'JDN', בשבת האחרונה, בסביבות השעה 12:30 בצהריים נצפה עובד עיריית אשדוד עם רכב של העירייה עליו כתוב "מהנדס תורן" כשהוא מצלם בניין בשכונה החרדית 'רובע ז'.

עד הראייה שהיה במקום עם מספר קרובי משפחה, בחזור מתפילת מוסף, פנה לעובד ותהה על מעשיו, העובד טען כי זו עבודתו, נכנס לרכב והסתלק מהמקום לא לפני שהוא מעיד בעצמו כי בא במיוחד למקום בשביל העבודה הזו.

במערכת 'JDN' פנו עם קבלת הפרטים אמש אל דובר עיריית אשדוד, אך זה ביקש לבדוק את הפרטים ולהשיב רק היום בבוקר. במהלך היום התנהלו מספר שיחות טלפון, בתחילה ניסה הדובר להעריך כי ייתכן והתקבלה קריאה לגבי המבנה. בהמשך שינה את גרסתו וטען כי פנה למוקד שבדק והמהנדס היה בנסיעה בין קריאה לקריאה והבחין כי השער של אתר הבנייה היה פתוח ועל כן עצר במקום וסגר אותה ועל פי הנוהל גם צילם את הכניסה.

לדברי עד הראייה שמתגורר בסמוך, מדובר במבנה לקראת איכלוס וטענת דובר העירייה כביכול במבנה יש סכנה היא "מגוחכת". בהמשך לטענת דובר העירייה כביכול המהנדס צילם את הכניסה לאתר הבנייה שהייתה פתוחה לטענתו, סיפר התושב כי עובד העירייה צילם את הקומות העליונות של הבנה ולא את הכניסה כפי שטען הדובר.

יצויין, כי תגובה רשמית ומסודרת מטעם העירייה טרם התקבלה, לכשתתקבל נפרסמה במלואה.

בתוך כך, באתר המקומי 'אשדוד היום' פורסם כי בשבת האחרונה נפתח לראשונה קיוסק בפארק אשדוד-ים, קיוסק שנמצא באחריות החברה העירונית לתיירות. מה שאומר שמדובר בפירצה חמורה בסטטוס קוו.

על פי הדיווח, הקיוסק נפתח כחלק מיוזמה של חברי הנהלת העיר, בהם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי. כך כתוב בדיווח באתר, "יוזמה זו הועלתה בישיבת הנהלת העיר, אשר התקיימה לפני כחודש, בה שותפים כל חברי המועצה מהקואליציה בראשות ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, וכמובן קיבלה את הרוב המכריע של חברי המועצה החילונים". עוד ציינו כי, "ההחלטה עברה במועצה לפני כחודש, כאמור, וביצוע ראוי לשבח זכינו לראות כבר היום", עפ"ל.

ביקשנו את התייחסות העירייה גם לפרסום זה, אך היא לא התקבלה עד למועד פרסום הכתבה.

בדיון שהתקיים הערב ב'קול ברמה' בנושא אמר יו"ר ועדת השבת הרב יצחק גולדקנופף כי, "פניתי לרבנים באשדוד על הפריצה בנושא הסטטוס קוו בעיר, והם אמרו לי שרה"ע התחייב שזה לא יקרה השבת שוב. נמתין לראות מה יהיה השבת הזו. מנגד, בטבריה אם לא יצאו להפגנות כמו לפני 50 שנה, כלום לא יזוז. גדולי עולם שקבורים בעיר בצער על מה שקורה שם, הוא מחזיר את העיר 70 שנה אחורה".

דודי ברנשטיין, תושב אשדוד ומו"ל 'JDN' אמר בדיון כי, "יש מניין חברי עירייה חרדים ואנחנו לא שומעים את קולם. למעלה משנה לא נתנו בעירייה קנסות לעסקים מחללי שבת בניגוד לחוק. הקיוסק שנפתח הוא באחריות החברה העירונית. יש הרגשה שמשהו נפרץ, למרות שבבחירות האחרונות ראש העיר נתן הבטחות".