המשא ומתן בין יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ ליו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ הגיע למבוי סתום לאור עימות על התפקיד הבכיר ועל המקום הראשון • הפגישה שהייתה מתוכננת להערב התפוצצה • הבית היהודי: "נערכים לריצה עצמאית"

פיצוץ במגעים לאיחוד בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי: הפגישה הערב (מוצאי שבת) בין צוותי המשא ומתן ממפלגותיהם של הרב רפי פרץ לזו של בצלאל סמוטריץ' הופסקה אחרי חמש דקות בלבד, והמשא ומתן בין הצדדים עלה על שרטון. נכון לעכשיו אין כלל מגעים וגם לא נקבעה פגישה להמשך, כך דווח ב'כאן חדשות'.

באתר 'סרוגים' דווח כי בדרך למשרדי הבית היהודי הערב בראש העין התברר שבאיחוד הלאומי נשארים בעמדתם ובבית היהודי נשארים בעמדתם, כך שהפגישה בין צוותי המשא ומתן לפשרה סביב ההנהגה המשותפת – בוטלה ברגע האחרון. הפגישה כאמור כלל לא התקיימה, אך במקביל מנסים פעילים בלשכות של ראשי המפלגות להביא להצעת פשרה נוספת ולפגישה עוד הלילה.

מהבית היהודי נמסר: "המו"מ עם האיחוד הלאומי הגיע הערב למבוי סתום. הבית היהודי נערך כבר הערב לריצה עצמאית וממשיך לבחון אפשרויות נוספות". על פי דיווח ב'וואלה', סמוטריץ ורפי פרץ הצטלמו יחד, טיוטת ההסכם הייתה מוכנה – פרץ יקבל את המקום הראשון וסמוטריץ' את התיק הבכיר אבל פרץ חזר בו במפתיע במוצ"ש.

יו״ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ׳ מסר הערב כי, "ביום חמישי ושישי ניהלתי שיח אישי ארוך עם היו״ר הנבחר של הבית היהודי הרב רפי פרץ במטרה להגיע להסכמה וחתימה על ריצה משותפת של שתי המפלגות בבחירות הקרובות על בסיס שוויון והנהגה משותפת. ואכן ללא מתווכים ויועצים – ואחרי וויתורים משמעותיים מצידי למען סגירה מהירה של ההליכה המשותפת – הצלחנו להגיע להבנות מלאות לפני כניסת השבת".

"במסגרת זו סוכם כי הרב פרץ יוצב במקום הראשון ברשימה ואילו האיחוד הלאומי יקבל את הזכות לבחור בתפקיד הראשון. קוראים לזה שיוויוניות. לצערי הרב, בצאת השבת הודיע לי הרב פרץ שלאחר התייעצויות שהוא ערך עם מקורביו הוא החליט לסגת מההסכמה לבסיס שוויוני והנהגה משותפת – ולחזור לעמדת הפתיחה ולפיה הבית היהודי היא השותפה הבכירה ואנחנו האורח בבית".

"אי לכך המשא ומתן בשלב הזה הגיע למבוי סתום. מתוך אחריות אני מתכוון להמשיך ולעשות הכל כדי להגיע לרשימה רחבה של כל מרכיבי הציונות הדתית והימין האמיתי גם אם נראה שבעת הזו האפשרות להשתלב בליכוד כסרח עודף נראת קורצת יותר לאנשי הבית היהודי".

השר לשעבר אלי ישי קורא למפלגות הימין להתאחד לקראת הבחירות מחשש כי לא יעברו את אחוז החסימה. "קראתי בדאגה את הודעת ׳הבית היהודי׳ על הפיצוץ במגעים בינם לבין ׳האיחוד הלאומי׳. חברים, אל תוותרו! על פי הסקרים, ריצה בנפרד תזרוק לפח כ-8 מנדטים. אני קורא לכל ראשי מפלגות הימין: בואו נשב יחד, בלי אגו ובלי אינטרסים אישיים, ונמצא את הדרך להתאחד על מנת להציל את גוש הימין. רק יחד ננצח!".