אלפים מפגינים במוקדים שונים ברחבי הארץ במחאה על רצח אורי אנסבכר הי"ד ועל הניסיון לטשטש את הרקע לפיגוע האכזרי • "יש עשרות מקרי רצח בהם השב"כ הפיץ שמועות שהרצח קרה על רקע פלילי" • הכניסה לירושלים נחסמה

ברחבי הארץ מתקיימות הערב (מוצאי שבת) הפגנות במחאה על רצח הנערה אורי אנסבכר הי"ד באכזריות בידי מחבל פלסטיני בעין יעל סמוך לירושלים ביום חמישי האחרון. אל כיכר רבין בתל אביב התאספו כ-500 איש שהדליקו נרות לזכרה, נשאו נאומים והניפו שלטים עליהם נכתב בין היתר "לחסל את מממני הרצח" עם תמונה של אבו מאזן. המפגינים אף פצחו בשירת "אני מאמין" בכיכר.

כ-100 איש הגיעו לכיכר ציון בבירה ודרשו נקמה. "אף אחד לא יהרוג ילדה שלנו ככה באכזריות בלי לשלם", קראו. ימית אברמוב, חברה של משפחת הנרצחת שהגיעה למקום, אמרה: "באנו להביע את הכאב על אורי שלנו, שהאור שלה כבר לא איתנו יותר. היא נרצחה באופן מזעזע והמדינה כולה צריכה לרעוד לאור המעשה הנורא הזה. המשטרה עצרה פלסטיני שחשוד ברצח, אם זה באמת הוא אני מקווה שהמדינה תגעש ותרעש עד שימצו איתו את הדין".

בכניסה לירושלים התקיימה הפגנה נוספת, כביש הכניסה לעיר נחסם. המפגינים קוראים: "העם דורש נקמה". בין המוחים נשמעו קריאות על כך שהמשטרה והשב"כ מנסים תחת צו איסור פרסום להשתיק את הרצח ולרמוז שהוא על רקע פלילי. בנוסף קראו המוחים בין היתר לעצור את מימון המחבלים ועונש מוות לרוצחים. הפגנה קטנה נוספת התקיימה בכיכר פריז, לא רחוק מבית ראש הממשלה.

 

בחשד לרצח אורי אנסבכר הי"ד: נעצר צעיר פלסטיני מחברון

 

"הגענו מזיכרון, העמסתי את הרכב בילדים. למען דור העתיד אני פה, בשביל הביטחון שלהם", סיפרה אישה שהגיעה להפגנה בתל אביב. "לפני ארבע שנים הדודים שלי "נהרגו בתאונת דרכים" בכביש 55 בדרך מקרני שומרון לכפר סבא, אני לא מאמינה שזו הייתה תאונה", אמרה. "המקרים מתווספים, עוד יום ועוד יום ואנחנו כל פעם אנחנו חווים מקרה יותר מזעזע מהשני. ואני חוששת מהמקרה הבא, זו הסיבה שטרחנו והגענו לפה".

נאעה אנסבכר, אמה של אורי הי"ד, מסרה הערב הצהרה לתקשורת ואמרה כי, "אני מתפללת שאורי תיתן לנו כוח להמשיך את החיים בטוב, ושתיתן לנו אור להוסיף ולהאיר פנים. אני מבקשת ממי ששומע אותנו ושהדברים נכנסים לליבו שכל אחד יעשה משהו אחד קטן של להוסיף אור בעולם, מעשה אחד של טוב, ואולי ינכיח את אורי בעולם ואולי תהיה לנו קצת נחמה להוסיף אור בעולם".

משה פייגלין ממפלגת 'זהות' אמר הערב בהפגנה הערב בכיכר רבין בעקבות רצח אורי אנסבכר: "הגענו לכאן הערב כי קבלנו צו פרסום. הגענו לכאן הערב כי נמאס לנו מצווי איסור הפרסום. צו איסור הפרסום ניסה להשתיק את הרצח של אורי. לא אשכח איך כאשר טיפלתי בסיפור של נתנאל עראמי הי"ד הבנתי שמדובר בעשרות מקרים כאלו. עשרות מקרי רצח בהם השב"כ הפיץ שמועות שהרצח קרה על רקע פלילי".

 

בשעה זו: הנערה אורי אנסבכר הי"ד מובאת למנוחת עולמים

 

הפגנות נוספת מתקיימות בעפולה, רמלה, צומת אריאל, צומת גוש עציון ואף סמוך לשכונת אבו סנינה בחברון, בה מתגורר המחבל החשוד ברצח. בין המשתתפים בהפגנות ברחבי הארץ, גם הורים שכולים טריים כמו בועז קוקיא, אביו של רון הי"ד שנרצח בבאר שבע, וכך רפי לבנגורד, אביה של קים הי"ד שנרצחה בפיגוע בברקן.

צילומים: תמר נוברג ויונתן זינדל – פלאש 90