המפץ החרדי, ישיבה עם גנץ בקואליציה, החרם על לפיד, ההתעלמות מליברמן וכתבי האישום נגד נתניהו: סגן שר הבריאות בהתייחסות נרחבת לנושאים שעל סדר היום. וגם: האם יהדות התורה תמליץ על ליצמן לראשות הממשלה אחרי הבחירות?


(בוידאו: אחד משיאי קמפיין ההסתה של ליברמן)

שר הבריאות, יעקב ליצמן, השתתף הבוקר בכנס ירושלים של ערוץ 7 והתייחס לשורה של נושאים שעל סדר היום הציבורי והכללי.

ליצמן נשאל ע"י המראיין: קרובת משפחה שלי נמצאת בבית החולים אסף הרופא. ברוך ה' היא לא במסדרון אבל אתה, אחרי עשר שנים במערכת, יכול לומר שאתה רגוע? "תמיד יש מקום לשפר…בחמש עשרה השנים האחרונות גדלה אוכלוסיית ישראל ב־30% ומספר המיטות לנפש לא עלה. אנחנו במקום אחד לפני האחרון במספר המיטות לנפש. אני רוצה לומר לכם שאני לא נותן מיטות. זה האוצר. באוצר טוענים שהיום אנשים מתאשפזים הרבה פחות מאשר בעבר. פעם תקופת אשפוז עמדה על שלושה שבועות והיום זה נמשך לא יותר משלושה ימים. אני לא מסכים איתם אבל זו המציאות. הוספנו הרבה מיטות. בנינו בית חולים באשדוד. מיטה זה לא רק מיטה זה גם רופאים".

אבל מערכת בריאות צריכה תכנון לטווח ארוך. למה אתם לא עושים את זה? "זה לא נכון. אי אפשר במערכת הבחירות לתכנן לטווח ארוך. הרפואה מתקדמת והרופאים משתנים. ואי אפשר לתכנן את זה מראש הכל משתנה".

על "המפץ החרדי": "האמת היא שעשינו איחוד עם דגל התורה וזה איחוד גדול. אולי הם (שס) לא רוצים ואני לא אמור להסביר אותם. איך שהרעיון עלה שאלתי את הרבנים שלי וחזרתי עם תשובה חיובית. כך שזה לא בא מהצד שלנו".

על מי תמליצו לראשות הממשלה? "על ליצמן!…בכדי להיות רציני אומר שראש הממשלה ימשיך להיות בתפקידו. אני לא מבין איך זה עובד, אם הם רוצים שנשמור חוק או לא. אם נשמור חוק אז ראש הממשלה יכול לכהן גם אחרי כתב אישום. כרגע עוד בכלל לא נמצאים שם".

החרם על לפיד עדיין בתוקף? "בוודאי. ביתר שאת".

ליצמן נשאל על היחס לבני גנץ והשיב באופן שיכול להסביר מדוע הפוליטיקאים החרדים לא מחרימים את ליברמן חרף הפרובוקציות המבחילות שלו: "אני לא אוהב הרבה מהדברים שהוא אומר אבל זה פוליטיקאים שמדברים לפני בחירות. אבל לפיד היה שר האוצר והוא פגע וביזה את הציבור החרדי. שאלו אותנו למה יש לכם כל כך הרבה סעיפים בהסכם הקואליציוני ואמרתי שאנחנו צריכים לתקן את כל הנזק הגדול שלפיד עשה".

אם גנץ ולפיד יתאחדו ויקימו ממשלה תשב איתם? "לא אשב בממשלה משותפת של גנץ ולפיד ואני אומר את זה חד משמעית".

בממשלה הבאה תרצה שוב להיות במשרד הבריאות? "כן. בהחלט. ארצה להיות בתפקיד סגן שר הבריאות למרות הביקורת שנשמעת לעיתים מפי אנשים פרטיים. מה לעשות, אם יש לי תקציב מסוים שאני מקבל מהאוצר, אני חייב לחלק את זה באופן שכל אחד יקבל משהו. אי אפשר לתת מענה בתקציב הזה לכולם. אני מאחל לכם שלא תצטרכו את מערכת הבריאות, שתמיד תהיו בריאים".